Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рентгенологът Димитър Цолов има музикален талант и пише романи и стихове

Той е автор на три стихосбирки, пет романа и два сборника

2
Димитър Цолов, рентгенолог
Снимка: Ива Антонова
"Нямам спомен кога за първи път се е зародила тази идeя, но смятам че майка ми, която беше медицинска сестра най-вероятно по косвен начин е повлияла за това решение, защото като малък се е случвало да ходя на нощни дежурства и да спя в отделението, в което работеше. Тя работеше в гастроентерологично отделение и нямам спомен за това, но по нейни думи като малко дете съм минавал с нея на визитации и с лекаря, който е бил дежурен по това време и гордо съм обявявал, че съм д-р Митко Цолов", каза за БНР Димитър Цолов, рентгенолог, фронтмен на пънк група "Докторс Гого бенд".

По думите му рентгенологът се намира по средата между пациента и лекуващия лекар.

"От една страна може би има елемент на изолиране, но от друга създава спокойствие и уют, защото ние сме встрани от порочните практики, за които слушаме, четем и сме свидетели. Имам добра зрителна памет, имам добра памет изобщо. Рентгенологията е специалност, професия, която изисква запаметяването на определени модели - било то зрителни или речеви. Всяко разчитане на изследване спазва определена рамка", допълни за предаването "Рано в неделя"  Димитър Цолов.

Димитър Цолов, рентгенолог    Снимка: Ива Антонова
Той призна, че семейството му остава на заден план заради ангажиментите в работата.

"Моята опора е съпругата ми - Борислава и моите двама сина - Радослав и Петър. Те са котвата, която ме държи здраво стъпил на земята, защото, ако ги нямаше тях аз отдавна щях да съм се зареял във вселенията".

Той пише поезия и проза:

"Пиша разкази, даже се случи да напиша и няколко романа. Смятай какъв графоман съм. Зад гърба си имам три стихосбирки, пет романа и два сборника. По отношение на жанровите ми предпочитания е като в работата - човек трябва да знае какво може да пише и какво не може да пише. Затова съм се спрял на области, които по-скоро залагат на въображението, на фантазията, отколкото на професионалната подкованост, задълбочените проучвания. Изявявам се на полето на литературата на ужаса - хорър и фентъзито. Тава не ми попречи да изпълня една от заплануваните си цели и мечти - да напиша криминален роман".

Димитър Цолов, рентгенолог             Снимка: Ива Антонова

  
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.



По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Държавният архив дигитализира записи на Ванга от 60-те и 70-те

Приема се, че на днешния ден преди 113 години е родена пророчицата Ванга. В Държавния архив се пазят записи от сеансите, които Ванга е правила с хилядите хора, дошли за помощ на прага ѝ. Българското национално радио и Държавна агенция "Архиви" неотдавна подписаха споразумение за сътрудничество. Това ни позволява да надникнем в част от..

публикувано на 03.10.24 в 10:25

Американски геймър поведе кампания срещу "убиването" на видео игри

За американския геймър Рос Скот всичко започнало, когато френската компания Юбисофт прекратила достъпа до играта The Crew. Това накарало Рос Скот да се замисли. Има ли нарушени права на геймърите, ако компанията, създател на играта, реши, че не й е изгодно да я поддържа и "убие". През пролетта, след сериозно любителско проучване Рос Скот..

публикувано на 01.10.24 в 17:24

"Архивите говорят" разказва за католическия епископ Павел Гайдаджийски - Дуванлията

73-тия брой на поредицата "Архивите говорят" е посветено на наследството, което оставя католическия епископ Павел Гайдаджийски - Дуванлията. Сборникът се казва "Епистоларното наследство на Павел Дуванлията (Гайдаджийски). Съставители на сборника и преводачи на писмата на духовника са отец Паоло Кортези, проф.Красимир Станчев и доц. Радослав..

публикувано на 30.09.24 в 10:09
Венета Велева

Венета Велева - гост в "Горещи сърца": Аз съм един щастлив търсач на красота

В рубриката "Горещи сърца" срещата е с една чаровна, впечатляваща с усмивката си и творческото си излъчване жена.  Венета Велева е родена през 1973 г. в Добрич, където живее и работи и в момента. Трудно й е да нарече себе си творец и след търсене на по-подходящата дума, се определя като артист.  Венета работи в областта на художествената керамика..

публикувано на 29.09.24 в 10:00
Даниел Атанасов

Даниел Атанасов - един от най-големите дарители на българско училище в Чикаго

Даниел Атанасов е дарил около 23 хил. долара на най-голямото българско училище в Чикаго , а транспортната компания, на която са съсобственици с Петър Недев е една от най-честите спонсори на много български събития. Той е гост в рубриката на БНР "Америка - илюзии и реалности". Някога малкият Дани мечтае да стане космонавт и още..

публикувано на 24.09.24 в 09:27
Разкопки в покрайнините на великотърновското село Самоводене -  монашеската обител на Свети Теодосий Търновски

Разкриха монашеската обител на Свети Теодосий Търновски

Археолози разкриха монашеската обител на Свети Теодосий Търновски , която е била издигната с ктиторството и личното участие на цар Иван Александър . Останките от каменната църква от 14-и век са в покрайнините на великотърновското село Самоводене. Историците предполагат, че това е най-голямото за годината археологическо..

публикувано на 22.09.24 в 10:54

Във Враца бе открита изложба по повод 140 години от рождението на Цвятко Бобошевски

В Деня на независимостта любителите на историята могат да се запознаят с една интересна и съдържателна изложба в музея във Враца, свързана с политическия и обществен живот у нас през първата половина на двайстия век. Изложбата е посветена на един от най-емблематичните и ярки държавници с врачански корен - Цвятко Бобошевски. Кой е..

публикувано на 22.09.24 в 09:40