Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Две момчета от Украйна бяха подстригани за иподякони от Доростолският митрополит Яков

Виктория Викторовна и синовете ѝ Михаил и Владимир пристигнали в Силистра на 25 март - Благовещение

Виктория Викторовна и синовете ѝ Михаил и Владимир
Снимка: Незабравка Кирова

В нощта на Великден, след празничната литургия, две момчета от Украйна, установили се в Силистра със своята майка, бяха подстригани ритуално за иподякони от Доростолският митрополит Яков. Братята Михаил и Владимир от малки започват да посещават църквата в Одеса и така вярата им в Бог укрепва с всеки изминал ден.

Михаил и Владимир станаха иподякони   Снимка: Незабравка Кирова
Виктория Викторовна и синовете ѝ Михаил и Владимир пристигнали в Силистра на 25 март - Благовещение. Статусът им у нас е вече официално завършен, а Виктория е в процес на търсене на работа. Юрист е по професия.

Тръгват от родния си град, защото там не е безопасно. Съпругът ѝ хирург, остава.

"Всичко стана внезапно, с цел безопасност ние тръгнахме. Пресякохме първо границата с Румъния, а след това и България и решихме да се установим в Силистра. Ние сме от Одеса. Православни християни сме. У нас има много свещеници, манастири, монаси. Те познават вашия владика Яков и вашите свещеници и ни благословиха, за да дойдем тук".

Запознанството между духовните лица от Силистра и Одеса се случва, когато Доростолският митрополит Яков и духовници доставят хуманитарна помощ за Украйна. Затова и семейството на Виктория е посрещнато радушно у нас.

Момент от подстригването за иподякони на Михаил и Владимир  Снимка: Незабравка Кирова
Първоначално се настаняват в хотел, но вече имат самостоятелна квартира, защото така е по-удобно за децата, разказа Виктория и за учебните им занимания. Днес Михаил е на 18, а Владимир през есента ще стане на 14.

"Михаил е студент първи курс в Медицинския университет в Одеса. Владимир учи в момента онлайн и завършва седми клас. Мисля, че ще продължи в България да посещава училище, защото е трудно с ученето онлайн. Много занятия пропадат, когато обявят тревога там, за съжаление. Затова и ще търсим училище тук. Михаил също учи онлайн, но той ще продължи. Преподавателите се отнасят с необходимата сериозност и отговорност, защото един бъдещ лекар трябва да има знания".

Момчетата влизат започват да посещават църквата от най-ранна възраст. Мама ни заведе и ние останахме, разказа по-големият от двамата братя - Михаил.

"Посещавахме службите, причестявахме се, изповядвахме се. От малък исках да пея в хора и така се случиха нещата. Започнах да пея в хора на неделното училище. Забелязаха ме. Записах се и в музикалната школа".

Лекар или свещеник? Кой път ще избере Михаил? - Казва, че ще случи това, което е Богоугодно. Сега учи, а с времето ще стане ясно.

Доростолският митрополит Яков      Снимка: Незабравка Кирова
Още с пристигането си в Силистра Михаил и Владимир започват да посещават местната църква и стават част от духовния живот на епархията. С радост приемат предложението да бъдат подстригани за иподякони, сподели Негово Високопреосвещенство Доростолският митрополит Яков:

"Децата са вярващи хора , майката и тя е постоянно в храма, на всяка служба идват".

Да станат иподякони е сбъдната мечта за момчетата. Дългоочаквана, плод на труда и вярата ни, сподели Михаил.

"Несравнима е тази духовна радост, която Бог дава на своите служители. Иподяконството - това е вяра в принципите. Решимост да измениш живота си и с всяка следваща стъпка ти поемаш отговорности, които все повече и повече те доближават до Бог. Уподобяваш себе си на него".

Отговорността е голяма, казва 13-годишният Владимир за иподяконството.

"В един момент се радваш и си доволен, но разбираш, че това е предизвикателство за израстването ти като човек. Осъзнаваш, че имаш задължения, отговорности. Ставаш пример за другите и си даваш сметка, че има неща, от които ще трябва да се откажеш, да се ограничиш и да се посветиш на повече молитвен труд".

Виктория Викторовна и Владимир    Снимка: Незабравка Кирова
Имаме ли нужда от това да вярваме в Бог - отговорът за Михаил е, че вярата - това е въздухът, който дишаме и без който не можем.

"Както рибата се намира във водата и не може да живея без нея. И както човекът без кислород не може - не може и без Бог, защото всичко е създадено от него и е пропито с неговата любов. Затова и необходимостта ни от Бог е жизненоважна. След това идват храната, водата и всичко останало. И вярата е първостепенна, защото ни дава блаженство - а блаженството е щастие и чисто сърце. Висша степен на радост".

Има основание Виктория Викторовна да се гордее със синовете си. Чувстват се добре в Силистра и имат обичта на миряните. Всеки ден тя и синовете й са в храма и се молят. Молят се войната скоро да свърши, да се приберат у дома и отново да са заедно с таткото, останал да служи на странат си и да помага на сънародниците си.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Злоупотреби с общински имоти в Белово? Искат оставката на председателя на Общинския съвет

Жителите на Белово настояват за оставката на председателя на общинския съвет Костадин Варев, който е бивш кмет на общината няколко поредни мандата. Причината е натрупани фиктивни задължения и последвали запори върху общински имоти с цел продажба . Под запор са сметопочистващите автомобили, колите, които обслужват социалния патронаж,..

публикувано на 18.12.24 в 08:50
Александър Тодоров и Ваклина Стоянова

"Дари храна, дари любов" - топлина за селата от Северозапада

Фондация "Дари храна, дари любов" прави поредната си декемврийска кампания за предоставяне на хранителни помощи преди празниците на възрастни хора от Северозапада. Всяка година на 1 декември се събират хранителни продукти, които след това стигат до нуждаещите се. Фондацията работи с около 30 постоянни доброволци. "След като съберем..

публикувано на 17.12.24 в 10:00

"Опитах се да светя като крушка"... Опасният чар на радиевите часовници

Какви са мерките за безопасност в България днес? Това са само част от останалите въпроси, чиито отговори ще научите, ако чуете цялата история на радиевите часовници в звуковия файл. Изображения: от Pixabay.com, както и генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева

публикувано на 16.12.24 в 21:29

В смолянското село Арда възстановяват тъкачеството

В родопското село Арда възстановяват традицията на тъкачеството. В съвместна инициатива народното читалище "Извор – 1920" и основното училище "Св. св. Кирил и Методий" са се заели да възродят занаята . Идеята: той да бъде запазен за идните поколения . В миналото през селото е минавал главният път от Тракия към Беломорието ...

публикувано на 16.12.24 в 06:59

В Балчик работи първият у нас дом за котки

Доброволци от Балчик вече две години и половина полагат грижи за бездомните животни в морския град. Събират се и обединяват усилията си с идеята да създадат първия коткодом в страната , а за реализирането ѝ получават помощта на Община Балчик и дарители. До момента коткодомът се е погрижил за лечението и намирането на постоянен дом за..

публикувано на 16.12.24 в 06:27

В Израел бе показана книга от 16 век, в която Спасителят е представен като пътешественик и проповедник

Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало се стараят всяка година да намерят неочакван аспект, свързан с библейските разкази за раждането на Исус Христос. Тази година го откриха, в новооткритата сграда на Национална библиотека на Израел. На изложба там е показана запазена книга от 16 век, в която Спасителят е представен като истински..

публикувано на 15.12.24 в 05:49
Риана Пратчет и Габриел Кент

Риана Пратчет и Габриел Кент за нуждата от магията и чудесата

Риана Пратчет и Габриел Кент се познават от 20 години. Работили в индустрията за видеоигри, двете избират да обединят сили и да създадат заедно с илюстратора Пол Кидби красивия "Наръчник за вещици на Тифани Сболки" – любима на читателите героиня на Тери Пратчет, започнала обучението си за вещица от 11-годишна.   Двете са в България, за..

публикувано на 13.12.24 в 17:26