Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да останеш върху науката - като петно

Как случаят "Венелин Терзиев" отеква в академичните среди

Снимка: Pixabay

От 20 май създателят на "фабриката за наука" Венелин Кръстев Терзиев вече е отписан от Списъка на хабилитираните лица с наукометрични показатели в Регистъра на академичния състав по две професионални направления.

В началото на май след сигнал, изпратен от Българското национално радио към Министерството на здравеопазването, стана известно, че в русенската болница "Канев" главният научен секретар Венелин Терзиев и началникът на учебната и научната дейност Марин Георгиев са назначени извън закона. Двамата трябвало да са на трудови договори, но не са,  получавали пари по граждански договори, при това значителни суми, за които обикновено се прави обществена поръчка. Така в лечебното заведение влезе Агенцията за държавна финансова инспекция.

Докато в регистъра на НАЦИД свалиха името на Венелин Терзиев от списъка с хабилитираните лица с наукометрични показатели, то в Министерството на културата нещата са повече от замръзнали - там Терзиев ръководи дистанционно реставрациите в републиката.

През март стана известно, че Венелин Терзиев е преписвал в докторатите си по икономика. Комисията по академична етика към министъра на образованието обаче е установила, че същите текстове, но представени за пред специалисти по национална сигурност, не са плагиатство. Същевременно бе извършена и вътрешна проверка в Националния военен университет във Велико Търново. Резултатите от нея коментира пред БНР оглавяващият университета ген. Иван Маламов.

"В Националния военен университет такива неща повече никога няма да се случват. Това са неща, които са подигравка с образователната система и аз няма да го допусна. Резултатите са ясни – изключително голям опит за манипулиране и промяна на системата."

"В този дисертационен труд се опитахме да покажем още лятото, че има преписани материали, че има глава, направена на базата на използването на referati.com, pomagalo.com – нещо, което е под нивото дори за защита на дипломна работа, но то е вътре", допълва проф. Стойко Стойков от Военния университет, който разкрива детайли, уличаващи Терзиев в плагиатство.

Както през ноември миналата година съобщихме, "фабриката за наука" е увлякла и други, изкушени от възможността пред името си да поставят съкращението "доктор".

Такъв е случаят с Даниела Везиева, бивш счетоводител в просветния инспекторат на Русе, бивш служебен министър на икономиката, след това за кратко и съветник на Корнелия Нинова, а от март - член на борда на директорите на БДЖ.

По нейната дисертация се чака доклад от Комисията по академична етика. Все пак научният й ръководител е същият Венелин Кръстев Терзиев. Сигналът за плагиатството на Везиева бе подаден от проф. Стойков.

"Тя не е доктор по икономика, поне засега. За нея, за съжаление, представеният дисертационен труд представлява 100%. Доколкото знам, един от арбитрите ѝ предложи да представи една нейна страница или един неин ред от дисертационния труд и сме готови да ѝ го признаем", заяви Стойко Стойков пред БНР. По думите му няма вариант, при който 100% преписан дисертационен труд да може да бъде защитен.

В писма до Министерството на образованието поискахме коментар - или от акад. Николай Денков, или от заместничката му проф. Генка Петрова-Ташкова. Изпратени са им и материалите. Отговор няма, а същите факти вече са в прокуратурата.

"Има много варианти да останеш в науката, но има и варианти да останеш върху нея – като петно. За съжаление, това огромно петно се разраства и то се разраства вече три години. Един човек, който в своята дейност е заложил бизнес с наука и в този бизнес с наука той е влязъл още 2012 г.", изтъкна проф. Стойков. 

Повече по темата чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Набират средства за 2 асансьора за достъп на хора с двигателни нарушения до водна среда

На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..

публикувано на 27.11.24 в 11:24
Проф. д-р Людмил Вагалински

Проф. д-р Людмил Вагалински за Хераклея Синтика

Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..

публикувано на 26.11.24 в 16:51

Разплетоха загадката чия е една от статуите, открити в Хераклея Синтика

Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва?  Четири месеца след  разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..

публикувано на 26.11.24 в 09:15

Сатиричният театър дигитализира фотоархива си, за да опази спомена за поколения творци

От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..

публикувано на 24.11.24 в 14:58
Бойко Чавдаров

Бойко Чавдаров - гражданин на света

Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато  ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..

публикувано на 21.11.24 в 17:57
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40
Екатерина Петрова

Пациентка: Диабетът може би е свързан с психологическата насоченост и менталното мислене

На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет     45% от хората с диабет не..

публикувано на 16.11.24 в 07:30