Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Само 3 хотела в Слънчев бряг ще продължат да работят по новата мярка за настаняване на украински бежанци

Олена Коцева: Няма никаква информация в кои хотели, къде и в кои бази ще бъдат изместени хората

Украински бежанци, напускащи хотел в Слънчев бряг
Снимка: БГНЕС
До 31 май бежанците от Украйна трябва да напуснат хотелите по Черноморието, които не продължават да участват в държавната програма.

Само 3 хотела в Слънчев бряг ще продължат да работят по новата мярка за настаняване на украински бежанци, която предвижда финансова помощ от 15 лева на ден. Трите почивни бази се намират в западната част на курорта, а местата за настаняване вече са запълнени. Днес последните 40 украински граждани напуснаха един от големите хотелски комплекси в Слънчев бряг, защото след два дни там пристигат първите организирани групи туристи.

Последните украински граждани освободиха стаите на големия хотелски комплекса в началото на Слънчев бряг тази сутрин. Собственикът на почивната база Венелин Ташев първи обяви, че чака туристи преди да изтече месецът, когато помощта от 40 лева ще бъде намалена на 15 лева за бежанец.

В различни посоки тръгнаха украинските граждани, които напуснаха хотела. Част от тях се връщат в Украйна. Други отиват на квартира в Несебър, а има и такива като жена, която казва, че има апартамент в Слънчев бряг, но заради програмата за подпомагане е избрала да се настани в хотел.

"Както винаги няма никаква информация. Никой не знае в кои хотели, къде и в кои бази ще бъдат изместени хората". Това каза в интервю за предаването "Нещо повече" по програма "Хоризонт" Олена Коцева, председател на на украинските дружества в България:

Олена Коцева

"От хора, които идваха при нас да получават помощ, която успяваме да раздаваме, вече имаше такива, които от морето са преселени в планински курорти, в някакви общежития, в някакви бази, при нормални условия за живот, поносими, но без никаква организация за изхранване на тези хора и те всъщност остават на собствени средства, ако имат такива, на пенсия, ако получават редовно такива. От хората, които идват, постоянно чувам, че пенсиите се изплащат много нередовно, възрастните хора са оставени само на помощи, които получават от такива центрове като нашия. Слава Богу, че не сме само ние единствените и това е хубаво. Лошото е, че няма организация и няма предварителна информация".

От звуковия файл можете да чуете целия репортаж на Даниела Костадинова.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ще спасим ли малките квартални магазинчета с бойкот на големите вериги?

Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги?  Няколко организации призоваваха за общонационален бойкот на търговските вериги и хранителните магазини този четвъртък. Заради високите цени те приканиха хората да не пазаруват на въпросната дата в големите вериги, по примера на Хърватия и други..

публикувано на 12.02.25 в 08:50

Донка Михайлова: Случаят в Брезе трябва да е сигнал – нужна е промяна

Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по отношение на модела на финансиране . Това заяви пред БНР зам.-председателят на УС на Националното сдружение на общините и кмет на Троян Донка Михайлова след трагичния случай в девинското село..

публикувано на 11.02.25 в 12:42

Бюджетът като алиби за провалената еврозона?

Когато излезе проектобюджетът, ще видим дали той е реалистичен или е " история, която управляващите ще опитат да продадат на ЕК и ЕЦБ , за да не бъдат съдени, че са се провалили с фискалния показател и да остане единствено инфлационният" при кандидатстването за еврозоната. Това мнение изрази пред БНР журналистът Стефан Антонов. "Нямам..

публикувано на 11.02.25 в 08:18
Семейството на Габи

Габи от Горна Оряховица се нуждае спешно от средства за лечение

Млада жена от Горна Оряховица се бори с онкологично заболяване и се нуждае от сериозна финансова подкрепа. За лечението на 45-годишната Габриела Лазарова в турска клиника са нужни близо 400 000 евро. Хората от родния ѝ град са обединени да помогнат на Габи за втори път да пребори рака и провеждат различни благотворителни инициативи...

публикувано на 11.02.25 в 06:32

Величка Таседжикова: Времето показа, че изпитите след 4-и и 10-и клас са излишни

Относно матурата по математика след 12-и клас Боян Захариев, директор дирекция "Образование" в "Отворено общество", изказа мнението си: " Важно е за какво се ползват определени изпити. Те могат да се ползват за няколко неща. Едното е ако са необходими на някого напред във времето - подобен изпит е важен за работодатели или за кандидатстване за..

публикувано на 10.02.25 в 11:26

Асен Асенов: България трябва да направи големи и бързи стъпки към културната си интеграция в ЕС

България има да направи големи, едри и бързи стъпки към своята културна интеграция в ЕС.   Това мнение изказа пред БНР Асен Асенов, създател на поредица от международни фестивали, сред които и "One dance festival". " Страната ни може би е най-неинтегрираната държава-членка в европейската екосистема на културните индустрии. Ние не успяваме да..

публикувано на 10.02.25 в 10:24
Джамията

Турция две години след бедствието: Стремеж към възстановяване в свят, изпълнен със загуби

Две години след опустошителното земетресение в Турция всички усилия са насочени основно към възстановяване на жилищата на пострадалите. Знамената в Турция на 6-и февруари бяха свалени наполовина в памет на загиналите над 53 хиляди души. За оцелелите все още не е ясно кога ще има възстановяване на живота такъв, какъвто е бил преди. Две..

публикувано на 08.02.25 в 20:49