В същото време Съединените щати и Европейският съюз изтъкват възможността част от средствата да бъдат набавени чрез конфискация на руски активи. Под запор са активи на централната банка в западни сметки за около 300 милиарда долара. В изчисленията обаче не са включени активите, притежавани от руски олигарси.
Според финансиста Симон Кинрихсен, преподавател в London School of Economics, Западът може да създаде прецедент с подобен ход, ако той не е придружен с мирно споразумение. В интервю за предаването "Събота 150" експертът изтъкна, че това би било много силно послание и към други държави:
"Да се използват парите на една от страните във война, за да се възстановят щетите на другата, е много стара практика. Обикновено това се договаря при прекратяването на войната, когато победителят на практика принуждава победения да си плати за поражението - чрез репарации, чрез компенсации за нанесени щети или чрез конфискация на авоари. Това обикновено е част от условията за сключването на мирните споразумения - пари или стоки се прехвърлят от едната страна на другата. Това, което обсъждаме в случая обаче е малко по-различно - защото не се водят мирни преговори. Да се конфискуват руски авоари в чужбина и да се насочат към възстановяването на Украйна, без това да е част от сключено мирно споразумение, би било нещо ново. Въпреки че по време на войни в миналото е имало конфискации и дори кражби. Русия с години е изграждала това благосъстояние. Сигурен съм, че Путин е мислел, че има стабилна и сигурна икономика. Да имаш милиарди долари в чужбина, но да се окажат в неприятелска за теб юрисдикция поставя въпроса дали наистина ги притежаваш. Дали е законно те да бъдат отнети? Бих казал, че няма ясен отговор".
В международното право много от тези въпроси не са уредени и затова е доста трудно да се предприемат подобни действия. Струва ми се, че в случая от голямо значение е и в коя държава са съответните активи. Законите се различават доста в Швейцария, в Съединените щати, в Европейския съюз и в Обединеното кралство. Затова не може да има универсален отговор даили не.
Според мен въпросът е по-скоро в това дали Западът има воля да вземе такова решение, защото така би сринал международния политически и икономически ред, който имаме от много десетилетия, макар и в името на добра кауза.
Ако легитимността на нещо е спорна, то може да се направи легитимно. За това трябва само политическа воля. И ми се струва, че ако държавите, които са на страната на Украйна в тази война, имат воля да вземат такова решение, със сигурност ще го направят. Това би бил много значим прецедент и важно послание към всички останали държави, които се управляват от корумпирани диктатори. Ще им се покаже, че не бива да се обръщат срещу Запада и срещу правилата му, ако са си складирали парите при него. Това би било изключително силно послание. Не е само Русия, която държи големи активи в Запада.
Китай притежава сериозно количество американски дългови книжа.
Да, така е. Китай обаче може също да бъде сериозно засегнат и съм сигурен, че ще предприеме стъпки да намали активите си в чужбина. Възможно е следващият военен конфликт да бъде в Тайван. Надявам се, разбира се, това да не се случи. Но след като Западът наложи толкова бързо санкции при руското нахлуване в Украйна, нищо чудно и Китай да се сблъска с подобни проблеми. Именно заради това посланието би било много силно - ако една държава иска да е част от установения международен ред, не може да си позволява да нарушава правилата. Нападението срещу Украйна е именно такова нарушение.
Говорим за прецедент и за нормативни промени. Как би трябвало да бъдат оформени те?Само за Русия или по принцип?
Мисля, че има определени действия, които могат да бъдат предприети заради Украйна и Русия, но най-добрият вариант би бил да се осигури прозрачност при собствеността. Говорим и за данъчните убежища, но и за много западни държави, където практически ние не знаем кой притежава дадени активи. Това би било много важно и при потенциални бъдещи конфликти. Трябва да се знае кой плаща данъци и кой притежава определени средства или имоти.
След това идва спецификата за Украйна и Русия и както казах - в идеалния вариант това би било част от мирно споразумение. В противен случай би било едностранно решение, което най-вероятно не би било приложимо навсякъде. Много е трудно да се анализира по-конкретно този въпрос, защото не е ясно дали това ще бъде някакво споразумение между Украйна, Европейския съюз и Съединените щати например, или с всяка отделна държава.
Засега анонсите са за конфискация на руските държавни резерви в полза на възстановяването на Украйна след войната. Може ли да се посегне и на индивидуално притежаваните активи на руските олигарси?
Да, мисля, че е възможно. Много е трудно обаче да установим къде е разделителната линия между активите, притежавани от олигарсите, и държавните руски активи. Ако говорим за пари, които трябва да се осигурят за възстановяването на Украйна, това няма да е прецедент. Честа практика е агресорът да трябва да плати репарации към нападнатата държава. Когато стигнем до този момент, мисля, че има много силни аргументи в подкрепа на това, че Русия трябва да плати на Украйна, и то в съответствие с нанесените материални щети. Няма нищо необичайно такова нещо да се случва в края на която и да е война.
Движението в района на Дунав мост е затруднено заради протест под наслов "Да защитим децата си - автошествие и блокада на Дунав мост". Протестиращите недоволстват заради лошото състояние на пътищата, системното замърсяване на въздуха в Русе и липсата на решения за региона. Конкретните искания са за изграждане на магистралата..
Световният елит се поклони пред папа Франциск. В 10 часа италианско време започна траурната церемония. Ковчегът му бе изнесен от базиликата "Свети Петър" на едноименния площад. От ранни зори при строги мерки за сигурност, за които се грижат над 4000 полицаи, той и съседните му улици и площади започнаха да се изпълват с желаещи. Близо..
Изследваме какво знаят хората, как възприемат, разбират и разсъждават по икономическите политики. Ние икономистите имаме толкова много да научим от обществото, колкото и да преподаваме. Потапяме се в опита на обществото и можем да създадем по-добри политики. Преживяванията на хората дават много по-добра картина на политиките . Това..
Наталия Киселова : Законодателството е доста динамично в тая сфера, но това е всъщност един шокиращ начин да се повдигне въпросът за зависимостите в българското общество. Председателят на Народното събрание Наталия Киселова се появи на футболен мач с тениска, рекламираща хазартен бизнес. Но Киселова обясни, че тя не правела реклама, а..
Водещи ирански и американски представители ще проведат нови преговори за иранската ядрена програма. Иранският външен министър Абас Аракчи ще преговаря непряко с пратеника на американския президент Доналд Тръмп за Близкия изток Стив Уиткоф в Маскат, чрез омански посредници, предаде Франс прес. Това става седмица след втория кръг на преговори в..
От канцеларията на президента на Украйна Володимир Зеленски съобщиха, че днес в Рим украинският лидер е провел кратка среща с президента на САЩ Доналд Тръмп, предаде Франс прес. "Срещата се проведе и приключи", каза говорител на Зеленски пред журналисти. От Белия дом обявиха, че разговорът е бил "много продуктивен". Последната срещу..
Големият въпрос в момента е дали наследството на папа Франциск ще бъде продължено - дали линията на смирение ще бъде продължена или не . Това мнение изрази в интервю за БНР историкът проф. Момчил Методиев, главен редактор на списание "Християнство и култура" и преподавател в НБУ. Медиите правят спекулации относно бъдещия наследник и с..
Обществото не е убедено, че бюджетът ще бъде харчен прозрачно. Предвиденото увеличаване на външния дълг поражда съмнения за потенциален корупционен..
Моето верую е - моля се всеки ден да има утре, сподели от Франкфурт в интервю пред БНР желязната петица на звездния национален отбор по футбол на..
Заради демографската криза са необходими решения за пенсионната система с дългосрочен характер . Това заяви пред БНР Зорница Русинова, председател..