Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Руската Дума прие законопроекти, за да не изпълнява решенията на съда в Страсбург

| обновено на 07.06.22 в 18:11
Според председателя на Думата Вячеслав Володин Европейският съд по правата на човека в Страсбург се е превърнал в инструмент за политическа борба срещу Русия
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Държавната дума в Русия прие пакет от законопроекти, които освобождават страната от задължението да изпълнява решенията на Европейския съд по правата на човека.

Съответните законопроекти бяха приети на второ и трето четене по време на днешното пленарно заседание.

В съответствие със законодателните промени Русия няма да изпълнява решенията на Европейския съд по правата на човека, приети след 15 март 2022 г. Тогава страната напусна Съвета на Европа и се отказа от изпълнението на Европейската конвенция по правата на човека.

Паричните компенсации по влезлите в сила до 15 март съдебни решения ще изплащат само в рубли и само по сметки в руски банки до 1 януари 2023 г.

Според председателя на Думата Вячеслав Володин Европейският съд по правата на човека в Страсбург се е превърнал  в инструмент за политическа борба срещу Русия в ръцете на Запада.

През годините Европейският съд по правата на човека имаше последната дума по редица обществено значими дела в Русия. Така например през 2017 г. той осъди руските власти да изплатят компенсации на оцелелите и на роднините на жертвите на терористичния атентат срещу училището в Беслан през 2004 г.

През март т.г. бившият президент и настоящ заместник-председател на Съвета за сигурност Дмитрий Медведев заяви, че излизането на Русия от Съвета на Европа е възможност за отмяна на мораториума върху смъртното наказание в страната. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
МБАЛ „Д-р Иван Селимински“ в Сливен.

Втора оставка в сливенската болница след видеоклипа с бебетата

Районната прокуратура в Сливен днес се самосезира по случая с танцуващите с бебета във видеоклип медицински лица от Неонатологичното отделение в МБАЛ "Д-р Иван Селимински". Ще се проверяват дали с действията си двете медицински лица са застрашили живота и здравето на бебетата. От днес в болницата се очаква да започне и проверка от Министерство на..

публикувано на 06.01.25 в 11:45
Източен Лондон, 5 януари 2025 г.

Транспортни проблеми заради сняг и наводнения на Острова

Сняг и наводнения продължават да създават проблеми с транспорта в Обединеното кралство. Части от някои от най-натоварените магистрали в страната бяха затворени. Продължават проблемите с полетите и на летището в Манчестър. Стотици училища днес не отвориха врати. Сложна и динамична е метеорологичната обстановка в Обединеното кралство...

публикувано на 06.01.25 в 11:30

Британски екоактивисти искат колите "без щепсел" да се забранят от 2030-та година

Призив за забраната и на плъгин хибридите Британски екоактивисти са вдигнали мерника на т.нар. plug-in хибриди. Те искат колите "без щепсел" да се забранят от 2030-та година. Защото ги смятат за неекологични. Опоненти на идеята призовават пазарът на екоколи да еволюира естествено.  Призивът за забраната и на плъгин хибридите идва от британската..

публикувано на 06.01.25 в 11:21

Унгария: Законите срещу гражданското общество имат смразяващ ефект за граждани и медии

Давид Виг е директор на "Амнести интернешънъл" в Унгария. В интервю на Ирина Недева за поредицата  "Какво е да си чуждестранен агент"  на "Хоризонт до обед" той описа въздействието на рестриктивното законодателство на Унгария върху гражданското общество и медиите. Един от тези закони е прекопираният от Русия с различни вариации Закон срещу..

публикувано на 06.01.25 в 11:15
Деян Колев

Деян Колев: Следваме "светлия" пример на Унгария, Словакия и по-източни страни

Идеята при приемането на законодателството срещу ЛГБТ пропагандата в училище беше да се ограничи и възможността за работа на училищата с неправителствени организации . Това мнение изрази пред БНР Деян Колев, основател на "Амалипе". По думите му, "ненадейното приемане" на промените в образователния закон е довело до забрана на пропаганда,..

публикувано на 06.01.25 в 11:00
Илон Мъск

Мъск призова Америка да освободи народа на Великобритания от "тираничното" правителство

Илон Мъск определи британското правителство като "тиранично", предполагайки, че Съединените щати трябва да "освободят" народа на Обединеното кралство. "Америка трябва да освободи народа на Великобритания от неговото тиранично правителство", посочи Мъск, представяйки в своята социална платформа "Х" анкета с този въпрос. Анкетата следва..

публикувано на 06.01.25 в 10:59
Доналд Тръмп

Проф. Олег Йорданов: Демократите няма да препятстват инаугурацията на Тръмп

Няма да има проблеми от страна на Демократическата партия при инаугурацията на Тръмп. Това мнение изрази в интервю за БНР проф. Олег Йорданов, преподавател по физика и математика в Северна Каролина, преди съвместната сесия между Сената и Камарата на представителите, на която ще бъде потвърден официално изборът на следващия американски..

публикувано на 06.01.25 в 10:37