Гърция се сблъска с осезаемо повишаване на цените, малко след преминаването от драхмата към еврото през 2002 година. Неща, стрували няколко евроцента, стават по няколко евро.
Според Благородна Филевска - Панагу, историк, журналист и преводач, живееща от средата на 90-те на миналия век в Атина, не еврото, а спекулата и липсата на реален контрол от държавните органи са виновни за главозамайващото покачване на цените. „Тогава нямаше как да се предвиди всеки процес в такива детайли. Цените бяха закръглени нагоре за удобство, но според виждането на търговците“. За това, според Благородна Филевска, имат вина и самите потребители, обаче, които са приели и плащали новите цени.
„Не може да пиеш гръцко кафе за по 100-200 драхми (0.29 -0.59 евро), на 31 декември 2001 година, а на следващия ден същото това кафе да струва до 3 евро“
Точно 20 години по-късно обаче, след всички премеждия, за гърците националната им валута е еврото и те са абсолютно свикнали с това, разказва още в подкаста на БНР Хоризонт „Следващият ден“ Благородна Филевска.
"Друг опасен момент при преминаването от национална валута към евро е липсата на финансова култура и дисциплина, разказва още сънародникът ни от Атина. „Не може да трупаш кредити и заеми, заради ниските лихви след въвеждането на еврото“, коментира още Филевска.
„За щастие, детските болести на еврозоната, и заради несполуките от самото й начало, са отдавна поправени“, смята още тя.
За какво трябва да са подготвени хората у нас, властите, контролиращите органи и политиците? Какви са спомените на Благородна Филевска за грешките в Гърция, поуките и съветите към сънародниците и у нас, на които предстои тази промяна, чуйте в подкаста:
Всички епизоди на "Следващия ден" ще намерите:
С наближаването на летния туристически сезон темата за глада за кадри за сезонна заетост отново е актуална. За поредна година в Добрич се проведе трудова борса с такава насоченост, която предоставя възможност търсещи работа да се срещнат с работодатели - хотелиери, ресторантьори, концесионери на плажни ивици и др. Могат ли всички..
Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..
Когато източният вятър премине през ума и сърцето, той носи със себе си не само думи, но и цяла вселена от значения . Какво означава един поздрав в Корея? Не е просто "Здравейте", а поклон, жест на уважение , хилядолетна традиция, предавана през поколения. Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и..
В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект. Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците. Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес ...
От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..
Държавата започна ремонти на домовете за стари хора. Модернизацията се прави с финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост. Един от домовете, в които ще бъдат подобрени условията за възрастните хора, е в павликенското село Караисен. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов даде началото на ремонта на този дом тази..
Българският енергиен и минен форум (БЕМФ), съвместно с "Клуб Сенатор", организира професионална дискусия на тема "Аргументи - "За" и "Против" добива на шистов газ в България". Участниците в дискусията излязоха с Отворено писмо. В него се посочва: Над 13 години на територията на Република България и българската акватория на..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става..
Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на..
Най-големият проблем на ДПС не е Пеевски, а Доган! Това заяви пред БНР Мехмед Дикме, бивш член на ръководството на ДПС и бивш министър на земеделието...