Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отзвук от юбилейния спектакъл на Силвия Томова

Със „Спящата красавица“ беше чествана 45 г. творческа дейност на прима балерината, хореограф и ръководител на балета на Старозагорската опера


Вечерта се превърна в истински празник на балетното изкуство! Още с влизането в зала 1 на НДК ми беше много приятно да срещам най-ярките цветове на българския балет сред публиката. Това отново ми показа огромното уважение в гилдията, с което се ползва Силвия Томова – и заради изкуството си като прима балерина, и заради заслугите си като художествен ръководител на балетни трупи, настоящата от които е балетът на Старозагорската опера. За няколко сезона тя възроди и изгради тази трупа. Създаде й такъв авторитет, че публиката да я приема като благороден конкурент на Националния ни балет и да пълни зала 1 на НДК при гастролите й в София, а прима балерината Анелия Димитрова, която гледахме в ролята на принцеса Аврора, да бъде желан гост изпълнител и в други театри. На 15 август публиката в Летния театър в Бургас ще има възможността да я гледа в ролята на Китри в балета „Дон Кихот“ на Минкус от програмата на Бургаските музикални празници „Емил Чакъров“.

За ролята на принц Дезире от Австрия специално пристигна премиер солистът на Виенската държавна опера Денис Черевичко, чието изгряване на балетния небосклон помним на XXV-я международен балетен конкурс във Варна през 2012 г. Незабравимо за мен остава оспорваното съревнование на украинския балетист с американския балетист Бруклин Мак. Накрая двамата поделиха първата награда и златния медал в старшата възраст. „Това е един от "академичните" танцьори, които танцуват красиво и чисто и съхраняват постиженията на старата балетна школа“ казва Силвия Томова за Денис Черевичко, който по нейна покана гостува за трети път в спектакъл на Старозагорския балет – след „Лебедово езеро“ и „Дон Кихот“, и отново завладя публиката с високата си класа като осанка и балетна техника. Удоволствие ни достави и поредната среща със солистите от трупата на балета на Старозагорската опера в другите роли, които столичната публика евече познава и обича. Нека отбележа Клара Ферер в ролята на Феята Люляк, Акари Мориматцу – принцеса Флорина, и Томоки Ишиго – Синята птица.

Самата Силвия Томова се превъплъти в ролята на Феята Карабос. В празничната вечер тя беше удостоена по повод 45-годишната си творческа дейност със Златна лира на Съюза на българските музикални и танцови дейци, връчена от председателя му Станислав Почекански, и с орден Св. Ап. Карп I степен от Българската православна църква, връчен от  Негово високопреосвещенство Старозагорския митрополит Киприян. След спектакъла Силвия Томова сподели в социалната мрежа facebook: „Аз съм много щастлива, че моят празник се случи точно с този спектакъл! Има символика – с Фея Люляк се дипломирах, с Фея Карабос  се чествам!“

Повече за творческия път на голямата българска балерина чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Филмов фестивал МЕНАР

Започва филмовият фестивал МЕНАР

Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..

публикувано на 17.01.25 в 12:06

Премиера на "2084. RЕХ. Или последният цар на света" в Пловдив

На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски .  Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..

публикувано на 16.01.25 в 14:50
Woomb

Българският дует Woomb излиза на сцената на фестивала "Евросоник" в Грьонинген

Българският дует Woomb ("Уумб"), носител на награда от конкурса "Пролет" на БНР, ще излезе на сцената в Грьонинген тази вечер като един от номинираните за престижните музикални награди. Българската група Woomb е сред номинираните за наградите MME Public Choice Award Наградите Music Moves Europe, организирани от европейския шоукейс..

публикувано на 16.01.25 в 08:23

Силен старт на Международния кларинетен конкурс "Сава Димитров" 2025

От 17 до 21 януари 2025 г. София ще бъде домакин за трети път на Международния кларинетен конкурс „Сава Димитров“ – културно събитие, което все повече трупа престиж и привлича световния музикален елит. Организатори са Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и фондация „Проф. Сава Димитров“, със съдействието на Министерството..

публикувано на 15.01.25 в 16:52
Мартина Табакова и Албена Врачанска

Радиооркестърът представя световната премиера на нов български клавирен концерт

На 15 януари в Първо студио на БНР от 19.30 ч. Симфоничният оркестър на БНР ще продължи поредицата си, в която през този сезон представя програми изцяло с българска музика. На диригентския пулт ще застане Константин Добройков - ръководител на камерния ансамбъл "Софийски солисти", с когото радиосимфониците са работили многократно и в концертни, и в..

публикувано на 15.01.25 в 15:56

Влиянието на ИИ във фокуса на Венецианското биенале по архитектура 2025

19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото.  Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..

публикувано на 13.01.25 в 18:34
Росица Кавалджиева, Ирена Гъделева, Красимира Йорданова и Татяна Иванова

"Алегро виваче" на 35!

Първото издание на предаването за класическа музика "Алегро виваче" е на 6 януари 1990 г. Оттогава, вече 35 години, водещите, редакторите и репортерите му се стараят да отстояват високите стандарти, задавани ежедневно в ефира на Програма "Хоризонт", с актуални новини и динамичен стил, подсказани и от самото име - термин в музиката, озвачаващ "весело,..

публикувано на 13.01.25 в 14:57