Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Двустранният протокол със Скопие е във Външната комисия на НС, но още няма насрочено заседание

Снимка: БГНЕС

Официалната позиция на България по френското предложение за уреждане на споровете между София и Скопие остава предмет на спекулации и процедурни неясноти.

Все още не е насрочено заседание на парламентарната Комисия по външна политика, на което да бъде обсъдено внесеното миналата седмица предложение. Документът, изготвен от френското председателство на Съвета на ЕС, предвижда европейски гаранции за това, че Скопие ще изпълни ангажименти към София, за да може да бъде вдигнато българското вето върху начало на преговори за членство на съседната държава в ЕС.

В събота премиерът Кирил Петков заяви, че ако Народното събрание не излезе със становище, ветото няма да бъде отменено на предстоящата идната седмица лидерска среща в Брюксел.

По темите на този Европейски съвет постоянните представители на държавите членки на ЕС ще съгласуват позиции тази вечер, за да може утре външните министри на 27-те да подготвят проектозаключенията за лидерската среща.

Какви са очакванията по темата "Северна Македония"?

Шансовете въпросът да бъде разискван не са големи, твърди източник от ЕС. Той отбелязва, че за да се случи това, трябва да дойде позиция от България по повод френското предложение за преодоляване на българското вето, вероятно от Комисията по външни работи на парламента.

Ако все пак тя бъде изпратена и приета от посланиците, позицията ще бъде обсъдена на Съвет "Общи работи" утре, който трябва да даде зелена светлина за започване на междуправителствена конференция със Северна Македония и Албания, отбелязва кореспондентът на БНР в Брюксел.

В случай на позитивен развой европейските лидери, които ще заседават в Брюксел в четвъртък и петък, също ще дадат политическо одобрение на решението. 

Проектът на двустранен протокол със Скопие вече е изпратен до Комисията по външна политика в парламента, потвърдиха от пресцентъра на Народното събрание. Това съобщава БГНЕС.

Агенцията припомня, че е внесен и доклад на МВнР за хода на преговорите с Република Северна Македония и достигнатия в тях етап. В самия край на работния ден на 17 юни, петък, Комисията по външна политика поиска от МВнР и проекта за двустранен протокол. Същият беше изпратен веднага със съпроводително писмо, разясняващо неговото съдържание. Днес, 20 юни, вече е получен във Външната комисия.

На този етап целият процес изцяло зависи от Комисията по външната политика на Народното събрание, която все още не е насрочила свое заседание по темата.

Комисията по външната политика се очаква да свика това заседание с участие на министерството, на което да бъдат обсъдени всички налични документи, да бъде формулирана консолидирана българска позиция и да бъдат определени последващите действия на българската дипломация.

Оптимално би било, ако още преди това Министерският съвет изрази своето становище по този важен за страната въпрос. Ако това не се случи във възможно най-кратък срок, МВнР има мандат единствено да се придържа към Рамковата позиция, Декларацията на НС от 2019 г. и към заключенията на КСНС от 2022 г., отбелязва БГНЕС.

По публикацията работи: Мария Йорданова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Подуправителят на Българската народна банка Петър Чобанов

Петър Чобанов: Кризите не са приключили

Кризите изискват редица структурни решения и реформи, поради което всички заедно с общи усилия трябва да се опитаме да посочим тези реформи, за да помогнем те да видят бял свят и да можем чисто..

публикувано на 18.11.24 в 20:13

Земеделският министър отчете сериозен спад на производството на слънчоглед и царевица

Заради сухото и горещо време през летните месеци се отчита спад на производството на слънчоглед и царевица - съответно с 11,5 и с 38,1 на сто на годишна база, съобщи служебният министър на земеделието Георги Тахов на заседанието на Съвета на ЕС по земеделие и рибарство в Брюксел. "Изкупните цени към края на октомври не са в състояние да компенсират това..

публикувано на 18.11.24 в 20:06
Президентът на Бразилия Лула да Силва (вдясно) и министър-председателката на Италия Джорджа Мелони при откриването на срещата на Г-20 в Рио де Жанейро - 18 ноември 2024

Президентът на Бразилия обяви глобален алианс за борба срещу бедността

В Рио де Жанейро започна срещата на върха на Г-20, на която бразилският президент Лула да Силва обяви създаването на глобален алианс за борба срещу бедността и глада. 81 държави са се включили в инициативата, както и редица регионални и световни организации, сред които Европейският съюз, както и частни филантропи. В речта си при откриването на форума..

публикувано на 18.11.24 в 20:00
В Атина, Гърция, 17 ноември 2024 г.

Синдикатите в Гърция обявиха обща стачка в сряда. Ще блокират всичко - от транспорт до магазини

Синдикатите в Гърция насрочиха обща стачка за сряда.  Протестните действия включват спиране на сухопътния и морски транспорт 24-часови протести ще обхванат и държавния, и частния сектор. Федерацията на моряците съобщава, че всички пристанища на страната ще останат блокирани. Няма да се движат фериботи. Железничарите спират влаковете...

публикувано на 18.11.24 в 19:42

Група мигранти е забелязана в Треклянско

Група от 15-на мигранти засекли местните хора в Треклянско през уикенда, казаха посетили района в почивните дни и ловували край границата. Вероятно бежанците - само мъже, са успели да преминат в Сръбско. Последните месеци няма случаи на задържани или забелязани мигранти в Треклянско, казаха за БНР от Районната прокуратура в Кюстендил...

публикувано на 18.11.24 в 19:41

Мащабен протест на френските фермери

Мащабен протест на френските фермери задръства за пореден път ключови  пътни артерии във Франция. Преди обед тракторите на земеделците достигнаха подстъпите на Париж. Най-малко 80 "огнища на гнева" на френските фермери пламнаха днес във Франция. Движението беше затруднено, въпреки че земеделците обещаха да започнат със символични..

публикувано на 18.11.24 в 19:05
Британският премиер Киър Стармър (вляво) и президентът на Аржентина Хавиер Милей (вдясно) на откриването на срещата на върха на Г-20 в Рио де Жанейро, Бразилия, 18 ноември 2024 г.

Киър Стармър е заявил, че "едни по-тесни и по-здрави отношения" между Китай и Великобритания ще са от голямо значение

Британският премиер Киър Стармър разговаря с президента на Китай Си Цзинпин на срещата на върха на Г-20 в Рио де Жанейро, като подчерта, че "едни по-тесни и по-здрави отношения" между двете страни ще бъдат от голямо значение. Лидерите на Г-20 се събират на двудневна среща в Рио де Жанейро За първи път премиер на Обединеното кралство се среща..

публикувано на 18.11.24 в 18:56