Пирдопската гимназия е наследник на възрожденските образователни традиции, положени от даскал Тодор Пирдопски, Кесарий поп Василев, Тодор Хрулев, Златан Груев (бъдещият Сливенски митрополит Серафим), Александър Груев, Алипия Влайков и др. видни учители и общественици.
Освобождението заварва гр. Пирдоп с две мъжки и едно девическо училище, върху чиито традиции на 01.09.1915 г. със Заповед № 3527 на Министъра на просвещението се създава Непълно средно училище.
През стогодишната си история то многократно е променяло името и статута си: Непълна смесена гимназия, Реална гимназия, Първа климатична гимназия, Смесено средно училище, Политехническа гимназия, Средно образователно училище, а днес е Средно училище. През годините гимназията се е помещавала в няколко сгради: в Метоха, в училище „Св. Св. Кирил и Методий” (изгоряло през 1924 г. с цялата архива), след това от 1932 г. в новопостроеното училище – паметник (сега НУ ”Тодор Влайков”), а от 1961 – 1962 учебна година в настоящата сграда, построена специално за тази цел.
От 1950 г. гимназията носи името на учителя художник от гр. Пирдоп Саво Савов.
Два пъти през учебните 1970-1971 и 1972-1973 години Министерството на народната просвета и Съюзът на българските учители обявяват гимназията за републикански първенец, а през 1974/75 учебна година на гимназията е присъдено званието „Образцово училище”. От учебната 1994/95г. със Заповед на Министър Илчо Димитров училището се преобразува в СОУ. От учебната 2016/2017г. със заповед на Министър Меглена Кунева учебното заведение вече е Средно училище.
Повече можете да чуете в звуковия файл.Училището “Патиланско царство” в Мъртъл Бийч, щата Южна Каролина, тържествено отбелязва 24 май и краят на учебната година. Децата участваха в празничен концерт, куклен театър и имаха още много приятни преживявания заедно с родителите си. Беше отпразнуван празникът на буквите в неделното училище, създадено само преди 6 години, все още само..
Напредъкът на технологиите дава възможност за развитие на медицината, а оттам и огромна полза за хората. Всъщност става дума за човешки живот и това е безценният принос на съвременната техника и лекарски знания. Как ще се развива отделението по Нуклеарна медицина в Комплексния онкологичен център на Русе разказва кореспондентката ни Ася Пенчева в..
Над 4 милиона българи ще могат да се тестват у дома за два вида онкологични заболявания през следващите шест години. Здравното министерство обяви, че подготвя модерен скрининг за рак на маточната шийка и на дебелото черво, а целта е максимален брой хора да се прегледат, без да чакат на опашка пред лекарски кабинет. Очаква се първите тестове да..
Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа. Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..
Бела Бенова е фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа. Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..
УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..
София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..
Земеделски стопани и пчелари сигнализират за зачестили нападения от мечки и се чувстват безсилни да се защитят, защото кафявата мечка е защитен вид..
За първи път в историята националната ни светиня " История славянобългарска" от Паисий Хилендарски излиза на украински език . Преводът,..
Нямаме договорка за каквото и да било сливане и обединяване , ръководството на партията и Ахмед Доган са запознати с всички процеси. Това заяви пред..