Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Коментар на Владислав Апостолов: „Всичко, което не ми харесва, е преврат“

Владислав Апостолов
Снимка: Ани Петрова

От години наблюдавам как нормални западни мъже и жени съвсем закономерно и логично иронизират месианските бесове и нарцистичните фетиши и фриволности на техните си либерални активисти. Тези биологични мегафони на невротичната емоция, уви, са матрицата за производство на всякакви периферни либерални активисти, особено на тези в България. Беше ясно, че рано или късно повечето патологии на „прогресивитета“ от метрополията ще полепнат и по местните последователи на сезонното площадно възмущение и странния, социално ангажиран солипсизъм.

Днес виждам същите комедийни контури и хора, които оперират с реалността като не особено креативни деца с пластелин – мачкат, разтягат, късат, деформират и накрая... нищо. Ала родителите им казват, че са сътворили шедьовър: „Браво, на мама протестърчето, пак ще спасиш България от мафията и мутрите. Утре отново на площада, и времето ще е хубаво!“

Българският протестиращ гражданин има дълбок и хроничен проблем с метаболизма на действителността. Той фантазира елементарни демократични процедури и логични политически маневри като преврати от недрата на злото. Същото често го върши и глобалният протестиращ гражданин.

През 2016-а Доналд Тръмп победи Хилари Клинтън на изборите за президент и американският протестиращ човек обяви това за нелегитимно превземане на властта, дирижирано от дългата ръка на Кремъл. Без доказателства, но с доста емоции. „Изборите и американската демокрация са пробити от чужда и враждебна сила“, изпищя колективният протестър. През 2020-а Тръмп загуби от Джо Байдън и протестърът забрави за тревогите си. „Това са най-честните и прозрачни избори в историята“, обяви категорично либералният площаден демонстрант и нарече предател всеки, сочещ към доказателствата за обратното. С други думи протестърът се извъртя на 180 градуса, защото неговият кандидат спечели.

Получи се горе-долу следния алгоритъм - „Когато моите любими партии и политици губят, това е преврат, когато моите хора печелят, това е прозрачна победа и всеки, който твърди обратното е предател. Който сигурно иска преврат“.

Сходна мисловна перверзия се случва покрай първия успешен вот на недоверие в най-новата история на България. Кабинетът на Кирил Петков, сглобен с изумително нестабилна и противоречива коалиция, падна след една напълно демократична и конституционална процедура. Може да не ни харесва, може да ни харесва, може да сме неутрални. Ала не може да сме едновременно нормални и да твърдим, че това е преврат.

Е, точно това твърдят твърде много образи, които неиронично се обявяват и обясняват като по-умните, по-активните, по-важните хора в страната.

В социалните мрежи водещи инфлуенсъри на демократичната общност повтарят за преврата като някаква племенна парола. Близки до тях медии публикуват един и същ материал със заглавие „Как се прави преврат в България: прилики и разлики между 1992 и днес“. И после инфлуенсърите масово го споделят с ефекта на колективна политическа психоза.

Не всичко, което ви дразни, е преврат, мафия и зло. Разбира се, също като щатския протестър през 2016-а, българският протестър от 2022-а халюцинира дългата ръка на Русия. Тук добавяме и забавната подробност, че активистите, които определиха демократичната  парламентарна процедура от онзи ден за преврат дори не биха си помислили да използват думичката с „п“ за това, което се случи в Украйна през 2014-а.

Но хайде, фетишът към процедурите като преврати и превратите като процедури ще го разберем донякъде, с усмивка, с намигване, с шега, с халба бира... От нас да мине, лято е – сезонът за демократичен протест на демократичната общност в името на демокрацията.

Но, Бога ми, спрете да сравнявате всичко с „Хари Потър“. Това е особено жалък реторически внос и превод от англоезичните демократични протестъри. Те от години съществуват в драматичен режим на битка срещу злото, олицетворено от Волдемор. Сега и нашите „копипейст“ елити получават халюцинации от Хогуортс. Депутатът от „Продължаваме промяната“ Искрен Митев сравни Слави Трифонов с Волдемор и ни вдъхнови да го помолим да прочете още някоя книга. Да беше само той.

Хора, вие сте пълнолетни и хипотетично вменяеми, не живеете в „Хари Потър“. Не сте „добрите“ срещу „лошите“. Бившият коалиционен партньор на „вашите“ не е Волдемор. Хърмаяни не се интересува колко пъти сте крещяли „Мафия“ след следобедното си соево лате.

Световният протестърски фетиш към сюжета и образите на „Хари Потър“ издава изумителната инфантилизация на тълпите, които политически спекуланти наричат „активно гражданство“ и „средна класа“. Протестърите тук също са жертви – не на Волдемор, а на политическите сили, които стимулират площадната им фантазия, че са „солта на Земята“. Не са. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проучване: Българските деца нямат навик да ядат риба, плодове и зеленчуци

Българското дете няма навик да яде риба. Всяко пето дете у нас не яде риба. Няма такава кулинарна традиция. Това е един от изводите от огласено национално представително проучване на хранителните навици на децата у нас. Това е възрастта, в която се оформят стереотипи за хранене . Потвърди се, че има много какво да се върши, за да се..

публикувано на 19.09.24 в 09:49
Снимката е илюстративна

Баба, дядо и аз - и "Малка нощна музика" - ноти по време на война

От преди двайсетина години всяка бъдеща майка в големите градове на Израел, очаквайки скоро дете, а след това и с новороденото дете слуша дискове с класическа музика "Бейби Моцарт", "Бейби Бах" или други. Според психолозите такава музика влияе добра за развитието на зародиша. Това лято в един от културните домове на Тел Авив бе много популярно..

публикувано на 17.09.24 в 12:49
Елена Хайтова

Елена Хайтова: Ако баща ми знаеше, че не чуждите думи са беда, а опростачването на езика

Хайтов много се гневеше на чуждите думи в българския език, но ако знаеше, че не това е бедата, а това, че езикът ни много се опростачва .  Това каза пред БНР Елена Хайтова, дъщеря на писателя Николай Хайтов.  "Все пак чуждите думи внасят своя колорит. Но да казваш нещо от незнание или малокултурие, това е смешно. ...  Написала съм едно есе точно за..

публикувано на 16.09.24 в 19:23

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори . Причината са обнародваните във вторник в Държавен вестник две наредби за промени в условията при обучението.  Диалогът е нарушен, казва Йонко Иванов от Съюза на преподавателите по авто-мотоподготовка . А министерството на транспорта обяснява, че..

публикувано на 15.09.24 в 16:00
проф. Юри Кълвачев и проф. Илза Пъжева

Проф. Илза Пъжева: Няма ИИ без естествен. Естественият интелект има крайната дума

Между 12 и 15 септември българската структура на германската научна правителствена фондация "Александър фон Хумболт" организира Хумболтов колегиум на тема: "Човекът и изкуственият интелект в науката и обществото". Форумът ще събере млади и утвърдени български и чуждестранни специалисти в София в "Гранд хотел Милениум". Те ще дискутират..

публикувано на 11.09.24 в 10:54

Може ли ислямският ум да бъде спасен? Новата книга на Мохамед Халаф търси отговор

Важният въпрос днес е: Може ли ислямският ум да бъде спасен?   Така журналистът Мохамед Халаф синтезира акцента в новата си книга "НЕподчинение. Ислямът и реформаторите", която представи пред БНР. "Кризата на исляма днес е колкото политическа, толкова и културна, и религиозна. Тя носи в себе си много други кризи, свързани с невъзможността да се..

публикувано на 09.09.24 в 14:26
Вътрешната баня на Сърбинската къща

Голям е интересът към Ипеклийската и Сърбинската къща в Берковица

Вътрешна баня в къща на 260 години - берковчанис гордост разказват за така наречената Ипеклийска къща, в която е живял поетът Иван Вазов. В съседство с нея има и по-млада на години баня, която е на век и половина и е част от Сърбинската къща. Двете са част от Музейния комплекс в Берковица. Към Ипеклийска и Сърбинската къща има голям..

публикувано на 09.09.24 в 11:49