Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Възможен ли е зеленият преход на гарите?

Снимка: БНР

“Зеленият преход на Гарите” е инициатива, която обединява институции, експерти, бизнеси и граждани в дискусия за създаването на споделена концепция за устойчивото развитие на ЖП ареалите и терените в района на Сточна Гара и Гара Подуяне.

Инициативата за проекта е на главния архитект на Столична община Здравко Здравков, а координатор — мултидисциплинарният екип на ГРАДОСКОП в диалог с Министерство на транспорта и съобщенията, Национална компания железопътна инфраструктура (НКЖИ) и Български държавни железници (БДЖ). Целта е да се предложи план за възможното развитие на бившите индустриални пространства и тяхното интегриране в активния живот на града.

Проектът се развива в 4 фази: пространствен анализ; архитектурно студио за студенти, завършващи архитектура или урбанизъм в УАСГ; дискусии и работилници по време на събитието “Станция София” в сградата на Сточна Гара и финален доклад, който ще обобщи всички изводи и резултати от усилията положени през първата половина на годината. Още през март се проведе архитектурното студио с участието на четири ВУЗ-а - УАСГ, ETH Zürich, Politecnico di Milano и Universita degli studi di Napoli. Студенти от споменатите университети паралелно изследват сценарии на адаптивна градска инфраструктура в своите съответни контексти и обменят опит, задавайки си насоки за мислене и експериментиране с темата за преизползване на бивши индустриални територии.

“Инициативата цели да предложи план за възможно развитие и интегриране на съществуващите железопътни пространства в активния живот на града. “, казва в “Хоризонт до обед“ урбанистът Ина Вълканова и допълва:

“Имахме различни сценарии за активиране на специално пространство на Сточна гара, което с много малко усилия може да се превърне в споделено пространство. Това е нещо, което искаме да работим по-усилено. Могат да се развиват и концепции, свързани с отворено публично пространство. ЖП транспортът е много екологичен и наистина се надява да се развива такава територия на България, но и на София.“

Чужд опит

“Поканихме за дискусии целият ден четири различни експерта от Белгия и Швейцария, които представиха техните проекти и коментираха. Това, което се случва, е, че обикновено тези терени вече са с културни функции.

Имахме представяне на проект на Северната гара в Брюксел, на която има в момента музей на гарите, отворени споделени пространства. Гарата не е само гара, тя е сборен пункт на градския живот.

Това, което всички те казваха е, че пространството е така свободно и празно всъщност е голям плюс у нас, който не се среща често в чужбина, тъй като там почти всичко е много презастроено“, посочва още тя.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.



По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

КЕВР ще реши окончателно за цената на тока на 1 януари

На закрито заседание на 1 януари Комисията за енергийно и водно регулиране ще реши окончателно с колко ще поскъпне електроенергията за бита, считано от същата дата. Предложението на КЕВР е за ръст с 9 на сто.  Днес това предложение бе подложено на обществено обсъждане с участието на производителите и търговците на енергия, синдикати и потребителски..

публикувано на 18.12.24 в 15:08
Станислав Попдончев, зам.-председател на БСК

Станислав Попдончев: Трупаме дефицит не защото е необходимо, а защото законодателството го позволява

По начина на развитие на българската икономика не би трябвало да трупаме дефицити. Вината не е на министъра на финансите , заяви Станислав Попдончев, зам.-председател на Българската стопанска камара (БСК), за Бюджет 2025 в интервю пред БНР.  "Фискалната експанзия произтича от законодателни изменения, които се случиха февруари и април в..

публикувано на 18.12.24 в 14:23

Най-малко 12 жертви на израелски удари в Газа

Най-малко 12 души са били убити при израелски удари в Ивицата Газа, предаде АФП, като се позова на агенцията за гражданска отбрана в анклава. 10 от жертвите са загинали при израелска атака рано сутринта срещу къща в град Бейт Лахия в северната част на Газа, където няколко разселени семейства са потърсили убежище. Това съобщи за Франс прес..

публикувано на 18.12.24 в 14:09
Людмила Петкова

Людмила Петкова: Няма да бъда финансовият министър, който да предложи намаляване на доходите и пенсиите

Служебният вицепремиер и финансов министър Людмила Петкова остро възрази на критиките на политическите сили към проекта на бюджет за 2025 година. Тя отбеляза, че като разходи се залагат всички законови промени за увеличения на възнаграждения и на пенсиите, като в приходната част се предлагат нестандартни мерки, които да изсветлят икономиката...

публикувано на 18.12.24 в 14:07
Асен Василев в НС. На втори план - Кирил Петков.

Асен Василев за проектобюджета: Фиаско, писан е от Пеевски, за да се раздадат пари на силовите структури

Като фиаско определи проектобюджетът на служебното правителство депутатът от ПП-ДБ и бивш финансов министър Асен Василев. Той обвини служебния премиер Димитър Главчев, че негов подпис от 22 ноември е ощетил инвитро фонда с два милиона лева, които са отишли за Държавния фонд "Земеделие". Орязват средства за инвитро, отиват за земеделците От..

публикувано на 18.12.24 в 13:59

Депутатите отхвърлиха предложение заседанията им да са от 13.00 до 18.00 часа

Депутатите отхвърлиха предложението за промяна в работното си време. От ИТН бяха предложили в Правилника за организацията и дейността на НС  да бъде записано, че пленарните заседания ще се провеждат следобед от 13.00 до 18.00 часа. Депутатът Тошко Йорданов каза: "Нашето Народно събрание не работи ефективно по графика, по който има...

публикувано на 18.12.24 в 13:55

ЕК отпусна близо 4,1 млрд. евро на Украйна

Европейската комисия отпусна близо 4,1 млрд. евро за Украйна по първия стълб от механизма за страната. Така общата отпусната сума за правителството на страната по този механизъм става 16,1 млрд. евро. Съветът на ЕС одобри оценката на Комисията, според която Украйна е изпълнила задоволително деветте показателя за реформи, свързани с второто..

публикувано на 18.12.24 в 13:47