Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Майсторки на обредни хлябове показаха уменията си в Русе

РИМ Русе организира за първи път Фестивал на обредните хлябове

Фестивал на обредните хлябове
Снимка: Ася Пенчева
Регионалният исторически музей в Русе организира за първи път Фестивал на обредните хлябове, който се проведе на крепостта на Средновековния град Червен. Капанци и хърцои участваха в замесването на хлябове.

Десетки участници от Русенска и съседните области се включиха в първия Фестивал на обредните хлябове и донесоха заедно с дъхавите пити своите разкази за празничната обредност. За журито и гостите бе интересно да видят колко различен хляб месят в две съседни села.

"Първо формата трябва да е кръгла, слага се оградата на кошарата, на агнетата, които са вътре, овенът, овцете, агнетата магаретата солта, която е необходима както за хората, така и за животните. Отстрани се слага кученцето пазач от друга страна се слага пастирът и неговата гега, слагат се цветя, люлякът се бере за Гергьовден", каза за БНР Детелина Ганева от Писанец.
Фестивал на обредните хлябове  Снимка: Ася Пенчева

Милка Петрова от село Писанец заяви:
"На този ден жените месят питка и хлебчета под форма на пчелички, намазани с мед и всичко това се отнася в църквата, за да бъдат осветени".
Своеобразни гости на фестивала бяха капанците от Поповска околия. Обичаите и хлябовете представи Юлияна Петрова от село Паламарца.
"Само в Паламарца от всички капански села, когато замесят тестото за хлябовете му мятат отгоре чисто ново пешкирче - тънко тъкано най-отгоре женска риза, защото вярвали, че изпросват по този начин да се въдят все женски агънца".
Фестивал на обредните хлябове    Снимка: Ася Пенчева
Председател на журито, което оцени представените обредни хлябове, бе етнологът проф.Николай Ненов. Негова е и идеята за организирането на фестивала.
"За първи път се прави у нас такъв Фестивал - преглед на обредните хлябове, защото това е преглед на стародавните традиции. Обредните хлябове присъстват във всеки ритуал от хилядолетия. Това е най-старата безкръвна жертва, която се прави в семейството публично. Като цяло обредният хляб е жив и днес".
Фестивал на обредните хлябове   Снимка: Ася Пенчева
Тъй като този фестивал имаше конкурсен характер, бяха излъчени и победители. Първо място спечелиха от читалището в село Червен, втората награда отиде в квартал. "Долапите", а третата грамота замина за Попово.
Повече можете да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Родостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

С изложба в Израел протестираха карикатуристи

Проливни дъждове заливаха Израел в дните на еврейския празник Ханука, който започва от Коледа и завършва на Нова година. Въпреки дъждовете и опасността от бомбардировки, почитатели от цялата страна пристигаха пред затворената сграда на Музея на карикатурата в град Холон, за да видят изложба на открито, която се подновява всеки ден...

публикувано на 06.01.25 в 11:54
Добромир Ганев

Добромир Ганев: Цените на имотите са огледало на дисбалансите в икономиката

" 11 областни града в страната са с цифри под 1000 евро на квадратен метър . 12 областни града са с цифри от 1000 до 1300. Само два областни града са над 1400 – София с 2400 евро и Варна. Пловдив е до 1300 евро на квадратен метър." Това каза пред БНР Добромир Ганев от Националното сдружение "Недвижими имоти". По думите му, причините за..

публикувано на 06.01.25 в 09:03

Богоявление е!

Отбелязваме един от най-светлите християнски празници – Богоявление, известен още като Йордановден. Този ден символизира кръщението на Исус Христос във водите на река Йордан от Йоан Кръстител . При кръщението на Исус се разкрива на човеците и тайната за триединната същност на християнския Бог - Светата Троица се състои от Бог, Син и Свети Дух...

публикувано на 06.01.25 в 07:06

Един от двата най-стари храма в Ловеч - "Успение Богородично", се нуждае от спешен ремонт

Вече близо два века храм „Успение Богородично“ в стария квартал на Ловеч пази историята и духовността на града. В него още отекват стъпките на йеродякон Игнатий - Васил Левски, който при честите си идвания в града е участвал в богослуженията в храма. Дълги години с него е служил и поп Кръстю Никифоров. Храмът е недвижима културна ценност от национално..

публикувано на 05.01.25 в 07:09
Енчо Керязов

Фондация "Енчо Керязов" с нова кампания за деца таланти в 14-ото издание на "Нощ на звездите"

Фондация "Енчо Керязов" започва от днес нова кампания за издирване на деца таланти за 14-ото издание на "Нощ на звездите" . " Кандидатурите могат да се подават  до 5 февруари  в четири  различни категории - "Изкуство", "Образование", "Спорт" и "Млад иноватор", тя е за ученици, които се изявяват в природните науки, математика,..

публикувано на 05.01.25 в 06:00

2025 г.: очаквай неочакваното

2024-а беше годината на изборите, а 2025-а изглежда ще е годината на въпросите:  Ще изпълни ли Доналд Тръмп обещанията си относно налагането на мита на европейския и китайския внос и договарянето на мир между Русия и Украйна?   Британският военен анализато р Майкъл Кларк за очаквания мирен план на администрацията на Тръмп :..

публикувано на 04.01.25 в 14:00
Илия Григоров (горе вдясно) и Яне Василев (долу вдясно).

Илия Григоров: Rakamakafon ще произвежда до 20 000 грамофонни плочи на месец

През март 2025 г. ще бъде открита първата фабрика за грамофонни плочи в България , която ще е и единствената на Балканите.  Идеята за Rakamakafon е на музиканта Илия Григоров - Григовор , част от хип-хоп групата  So Called Crew, а заедно със съмишленици я реализират, за да се появят първото след повече от 30 години производство на винил у нас...

публикувано на 03.01.25 в 19:55