Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спомен за пианистката Елена Миндизова

На 15 юни се навършиха 100 години от рождението на изтъкнатата българска пианистката Елена Миндизова. 

Въпреки че имаше възможноста да направи солистична кариера, тя се посвети на дейността на пианист акомпанятор - една много отговорна работа, но далеч от блясъка на сценичната слава. Когато се възхищаваме на соловите концерти на певци и инструменталисти, даваме ли си сметката какъв е приносът на пианиста акомпанятор, как е допринесъл за успеха на тази изява? Всеки тон, всяка фраза, смисълът на цялата творба е изграден съвместно от тези двама музиканти, но аплодисментите и вниманието често остават само за солиста. 

Дълги години Елена Миндизова е корепетитор в Софийската опера и акомпанира на изявите на най-големите ни оперни певци на концерти. През 50-ти години тя е редовен участник в камерните концерти в столичната зала „Славейков“. Особено впечатляващи са изявите й със сопрана Мати Пинкас – еталон за вдъхновена интерпретация. Когато през 1977 г. в Музикалната академия се създава специалността "Клавирен съпровод", Миндизова е поканена да преподава - възможност да предаде богатия си опит като пианист акомпанятор. И там остава до края на кариерата си.

Много от певците, учили при нея, споделят благодарността и уважението си. В интервю Ина Кънчева казва: “Две от звездите на "златната епоха" на българските страхотни жени - Елена Миндизова и Бойка Косева - ме готвеха ежедневно. Грижеха се за мен като мои баби. Непрекъснато бях с тях, учех репертоар и техника, развивах се стилово." 

Елена Миндизова умира на 13 декември 2011 г. В Златния фонд на БНР е запазено нейно интервю, в което разказва за това как е станала музикант и за кариерата си - чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Фестивала за куклено изкуство Шарено петле

В Плевен започва VII издание на Фестивала за куклено изкуство "Шарено петле"

В Плевен започва Седмото издание на Фестивала за куклено изкуство за всички възрасти "Шарено петле". В продължение на пет поредни дни ще бъдат показани представления за за цялото семейство.  В "Шарено петле" ще има и международно участие. На сцените на ДКТ "Иван Радоев" и в парка на Регионалния исторически музей ще излязат творци от цялата..

публикувано на 04.07.24 в 11:15

Премиера на оперетата "Страната на усмивките" във В. Търново

В Европа, Азия и света на сънищата отвежда публиката новото оперетно заглавие от репертоара на Великотърновския театър. Тази вечер на голямата сцена в музикално-драматичния театър "Константин Кисимов" е премиерата на оперетата "Страната на усмивките" от Франц Лехар.   Спектакълът е съвместна продукция на Великотърновския театър и Софийската..

публикувано на 04.07.24 в 08:30
Диригентът Пааво Ярви

Маестро Пааво Ярви: Класическата музика е в положението да трябва да се извинява, че съществува

През месец юни организаторите на престижния конкурс за пианисти „Геза Анда“ привлякоха в Цюрих някои от най-значимите фигури от света на класическата музика. Сред тях беше и големият естонски диригент Пааво Ярви, който ръководи изпълненията на тримата избраници на реномираното жури във финалния тур, заедно с оркестър "Тонхале" – Цюрих, на който..

публикувано на 03.07.24 в 17:09

Арт фестивал "Солинария" - с внимание към младите музиканти

Започна четвъртото издание на Младежкия арт фестивал "Солинария" в Созопол. На откритата сцена с невероятна гледка към морето от 5 до 13 юли отново изява ще имат млади артисти от България и гости от цяла Европа – от проекта EuroChoir.  Започнаха и майсторските класове – по цигулка на именитата наша цигуларка Ангелина Абаджиева, която пристигна от..

публикувано на 03.07.24 в 16:35
Димитър Вълчев по време на запис в Първо студио на БНР (1971 г.)

Спомен за композитора Димитър Вълчев

С голямо уважение припомняме творческото дело на един любим за много българи музикант - Димитър Вълчев - композиторът, който се изявяваше и в класическата, и в поп музиката. Всеки слушател обича песента му “Една българска роза“, но е чувал и оперетата му „Време за любов“, и очарователните му детските песни, филмовата му музика. Разбира се, Димитър..

публикувано на 03.07.24 в 16:03
Детският радиохор с диригент Венеция Караманова - Ансамбъл на годината 2023

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Детският радиохор е "Ансамбъл на годината"

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Детският радиохор, ръководен от Венеция Караманова, е едва втората формация в 33-годишната история на анкетата, която е двукратен носител на званието "Ансамбъл на..

публикувано на 03.07.24 в 14:52
Виктор Теодосиев и Константин Илиевски

Радиооркестърът закрива сезона си на 5 юли

В петък Симфоничният оркестър на БНР закрива с концерт своя 75-и сезон. Събитието е в зала "България" от 19.00 ч. Главният диригент на състава Константин Илиевски, който ще бъде на пулта, е избрал три произведения: "Елегия" от Пламен Джуров, Концерт за валдхорна и оркестър №1 от Рихард Щраус и Симфония №7 от Антон Брукнер. Солист ще бъде много..

публикувано на 03.07.24 в 14:31