Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фестивал и академия "Алегра" - вече в София

Лятото, по традиция, е време за фестивали и майсторски класове, а Фестивал и академия "Алегра" ги съчетава много успешно - за радост и на публиката, и на младите, за които професията музикант е цел. 

От 2014 г. досега "Алегра" беше с адрес Русе - родният град на артистичния директор Петър Найденов. Проектът се разрасна през годините и постепенно фестивалната програма започна да привлича внимание с много ярки имена от цяла Европа. 

Новината е, че това лято център на събитията вече ще бъде София - концертите ще са в зала "България", а домакин на майсторските класове ще бъде Националното музикално училище "Любомир Пипков". 

Петър Найденов"Преместването в София не беше лесно решение - ние носим отговорност за развитието на този проект и проблемите с логистиката показаха, че рано или късно ще сме изправени пред необходимостта от вземане на решение в тази посока. Смея да твърдя, че "Алегра" вече се наложи като марка в летния календар на Европа и фактът, че тази година имаме 100 участника от 22 страни - това би трябвало да е показател за атрактивността на проекта в международен аспект. Разбираемо е, че организацията на толкова много гости без директна транспортна връзка със света е много трудна." - сподели Петър Найденов в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт".

Сред големите имена в афиша с шест концерта блестят цигуларите Сергей Малов и Григори Асс, виолистите Нимрод Гуез и Вилфрид Щреле, виолончелистите Ласло Феньо и Кирил Злотников. Българското участие също е на ниво: пианистите Людмил Ангелов и Виктория Василенко, цигуларката Лора Маркова, виолончелистите Атанас Кръстев и Боби Костадинов - носител на награда от миналогодишния Международен младежки конкурс "Алегра". Състезанието ще се състои за втора поредна година за цигулари и виолончелисти от 8 до 18-годишна възраст, а на 23 юли в залата на Музикалното училище е предвиден концерт на лауреатите.

Подробности за най-яркото присъствие в програмата на Фестивал и академия "Алегра" от 14 до 25 юли 2022 г. можете да чуете в интервюто с артистичния директор Петър Найденов - в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Влиянието на ИИ във фокуса на Венецианското биенале по архитектура 2025

19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото.  Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..

публикувано на 13.01.25 в 18:34
Росица Кавалджиева, Ирена Гъделева, Красимира Йорданова и Татяна Иванова

"Алегро виваче" на 35!

Първото издание на предаването за класическа музика "Алегро виваче" е на 6 януари 1990 г. Оттогава, вече 35 години, водещите, редакторите и репортерите му се стараят да отстояват високите стандарти, задавани ежедневно в ефира на Програма "Хоризонт", с актуални новини и динамичен стил, подсказани и от самото име - термин в музиката, озвачаващ "весело,..

публикувано на 13.01.25 в 14:57

Станислав Тунов преподава народни танци на над 100 любители на българския фолклор

Само въображението може да бъде ограничение - твърди Станислав Тунов, ръководител на фолклорен танцов състав "Шевица", който обединява интереса към народните танци на над 100 души на различна възраст. Всяка седмица по два пъти те танцуват заедно, така както са го правели предците ни.  Наред със запазване на традицията, в "Шевица" се отделя..

публикувано на 12.01.25 в 07:01
Максма - музикант

Максма покорява света с музиката си

В рубриката „Горещи сърца“ ще ви срещнем с един уличен музикант, учител и пътешественик. От 5 годишен го наричат Максма. Той така се представя и до днес. Максма е грък – роден и израснал в понастоящем гръцкия град Александруполис, но днес неговият дом е София.  С Максима ни среща Виктория Петрова.  Срещата ми с Максма се случи неочаквано. Тя не..

публикувано на 12.01.25 в 06:12

Родовата хроника на Иванка Цветкова

Иванка Цветкова е един несъмнен талант за тези, които я познават, макар и задочно. Тя е родена в Ботевград, живее и работи в Италия и родът й е пръснат по света в няколко държави - Канада, Франция и пр. И тя решава да напише една книга за българския род " Предците ми говорят" като започне от древните българи, развие сюжета към нейния..

публикувано на 12.01.25 в 04:51
Паметникът на Тодор Мазаров в Павел баня

Спомен за Тодор Мазаров

На 2 януари се навършиха 120 г. от рождението на големия тенор Тодор  Мазаров – артист, запомнен с мощния си глас и впечатляващи височини, певец с внушителна международна кариера. Той е роден в Павел Баня, в семейство със скромни финансови възможности. Обича да пее, но на 8-годишна възраст, след боледуване от коремен тиф, губи изцяло гласа..

публикувано на 10.01.25 в 21:14

Резултати от третото издание на литературния конкурс "Вълшебното перце"

Приключи 3-ия сезон на литературния конкурс "Вълшебното перце ", който се организира от програма "Хоризонт" и сдружение "Българче" , а имената на наградените деца бяха съобщени  в ефира на "Закуска на тревата" на 28 декември от Розалина Златкова, съпредседател, член УС на сдружение "Българче" , с което повече от 10 години се реализира радио-играта..

публикувано на 07.01.25 в 16:34