Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фестивал и академия "Алегра" представя:

Сергей Малов - безстрашният рицар на музикалната сцена

Сергей Малов
Снимка: Julia Wesely

На 15 юли световноизвестният цигулар Сергей Малов ще открие осмото издание на Фестивал и академия "Алегра". Концертът ще започне в 19.30 ч. в зала "България", а на сцената ще бъдат и музикантите от Фестивалния оркестър Allegra, водени от Никола Паске. В програмата ще прозвучи Концерт за цигулка и оркестър №3 от Камий Сен-Санс, наред с увертюра към операта "Оберон" от Вебер и сюита "Пулчинела" от Стравински. 

Успоредно с участието си в още два камерни концерта – на 19 и 21 юли, Малов ще бъде един от преподавателите в Академия "Алегра", чийто домакин тази година е Националното музикална училище „Любомир Пипков“.

Сергей Малов е изключителна личност - говори шест езика, свири на няколко различни инструмента - виртуоз в истинския смисъл на думата, който се интересува и от бойни изкуства, екстремни спортове и езда. Роден е в Санкт Петербург преди 39 години (майка му е с унгарски корени), но от дълги години живее със семейството си в Берлин. Носител е на награди от престижни конкурси като цигулар и виолист, а през 2021 г. му е присъден приза "Опус Класик" в Германия. В момента преподава в Университета по изкуствата в Цюрих и обикаля света, удивлявайки публиката със своето изкуство извън шаблона - особено когато свири на редкия и непознат на широката аудитория инструмент виолончело да спала.

На въпроса може ли да се научи човек на тази свобода на изразяване, или тя е даденост, Сергей Малов отговаря:
"Определено всеки може да се научи да бъде свободен. Единствената пречка би могла да бъде страхът да не направиш грешка, страхът, че не си съвършен или че не си достатъчно добър. Това е разбираемо, но и също така контрапродуктивно. Не можеш да научиш нищо, без да се провалиш поне веднъж - това казвам на студентите си."

В интервю за предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" Сергей Малов споделя какво го води по пътя му на музикант, как решава да започне да свири на виолончело да спала и клавихорд и защо избира в албума му "Посветено на Паганини", наред с другите пиеси, да звучи и "Дунавско хоро" из цикъла 24 български капричии за соло цигулка от Петър Христосков.

Чуйте разговора в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Фестивал и академия "Алегра" - вече в София

Лятото, по традиция, е време за фестивали и майсторски класове, а Фестивал и академия "Алегра" ги съчетава много успешно - за радост и на публиката, и на младите, за които професията музикант е цел.  От 2014 г. досега "Алегра" беше с адрес Русе - родният..

публикувано на 13.07.22 в 19:23
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В деветото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Слушателката ни Виолета Кръстева от Плевен, която спечели билети в томболата на “Каста дива“, споделя..

обновено на 12.12.24 в 19:04
 Ния Иванова, Никола Стоянов-Ник, Диан Илиев и Борис Лапшов

Приятелите на Дени за Фондация "Денислав Тодоров" и за каузата да развиваш таланта си

В навечерието на най-светлите християнски празници – Рождението на Божия син, в "Нощен Хоризонт" говорим за семейството, децата, обичта и топлината . Как да подарим щастие на едно дете, как човек може да мисли с радост за другия въпреки болката си и..

публикувано на 12.12.24 в 15:55
Проф. Владимир Аврамов

Спомен за проф. Владимир Аврамов

Навършиха се 115 г. от рождението на проф. Владимир Аврамов - голямо име в българската музикална история: цигулар, дългогодишен ръководител на прочутия струнен квартет „Аврамов“, носещ неговото име, изкючителен педагог, създал и възпитал поколения..

публикувано на 11.12.24 в 18:23

"Чудото на Витлеем" - музикален спектакъл в НДК

На 15 декември от 19:00 часа в зала "Люмиер" на НДК Българската хорова капела "Георги Робев" ще представи музикалния спектакъл "Чудото на Витлеем".  Една вълшебна коледна история с щастлив край. Така описва сюжета диригентката Нели Трошева - гост в..

публикувано на 11.12.24 в 17:15
Донка Митева

Донка Митева и Колегиум Музикум Берлин с концерт в София

На 14 декември в София предстои ценно събитие за почитателите на музиката от Йохан Себастиан Бах.  В зала "България" от 19.00 ч. ще прозвучат три от кантатите, включени в неговата мащабна "Коледна оратория".  Изпълнението ще бъде на Колегиум Музикум..

публикувано на 11.12.24 в 16:25
Детският радиохор с диригент Венеция Караманова - Ансамбъл на годината 2023

Детският радиохор с екзотичен коледен концерт в НДК

В навечерието на Рождество Христово Детският хор на БНР ни кани на околосветско пътешествие с песен. Музиката ще ни пренесе от снежните пъртини на Лапландия чак до знойна Африка. Концертът, озаглавен "Свята нощ", ще бъде с клавирен съпровод на Сиана..

публикувано на 11.12.24 в 15:26
Зорница Иларионова

Зорница Иларионова и Георги Черкин организират нов национален конкурс

На 10 декември в Кюстендил почитателите на коледната музика имаха среща с трима любимци – цигуларката Зорница Иларионова, певицата Гергана Николаева и пианиста Георги Черкин. Коледната си програма те ще представят и в Софийската градска художествена..

публикувано на 11.12.24 в 14:47