Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фестивал и академия "Алегра" представя:

Сергей Малов - безстрашният рицар на музикалната сцена

Сергей Малов
Снимка: Julia Wesely

На 15 юли световноизвестният цигулар Сергей Малов ще открие осмото издание на Фестивал и академия "Алегра". Концертът ще започне в 19.30 ч. в зала "България", а на сцената ще бъдат и музикантите от Фестивалния оркестър Allegra, водени от Никола Паске. В програмата ще прозвучи Концерт за цигулка и оркестър №3 от Камий Сен-Санс, наред с увертюра към операта "Оберон" от Вебер и сюита "Пулчинела" от Стравински. 

Успоредно с участието си в още два камерни концерта – на 19 и 21 юли, Малов ще бъде един от преподавателите в Академия "Алегра", чийто домакин тази година е Националното музикална училище „Любомир Пипков“.

Сергей Малов е изключителна личност - говори шест езика, свири на няколко различни инструмента - виртуоз в истинския смисъл на думата, който се интересува и от бойни изкуства, екстремни спортове и езда. Роден е в Санкт Петербург преди 39 години (майка му е с унгарски корени), но от дълги години живее със семейството си в Берлин. Носител е на награди от престижни конкурси като цигулар и виолист, а през 2021 г. му е присъден приза "Опус Класик" в Германия. В момента преподава в Университета по изкуствата в Цюрих и обикаля света, удивлявайки публиката със своето изкуство извън шаблона - особено когато свири на редкия и непознат на широката аудитория инструмент виолончело да спала.

На въпроса може ли да се научи човек на тази свобода на изразяване, или тя е даденост, Сергей Малов отговаря:
"Определено всеки може да се научи да бъде свободен. Единствената пречка би могла да бъде страхът да не направиш грешка, страхът, че не си съвършен или че не си достатъчно добър. Това е разбираемо, но и също така контрапродуктивно. Не можеш да научиш нищо, без да се провалиш поне веднъж - това казвам на студентите си."

В интервю за предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" Сергей Малов споделя какво го води по пътя му на музикант, как решава да започне да свири на виолончело да спала и клавихорд и защо избира в албума му "Посветено на Паганини", наред с другите пиеси, да звучи и "Дунавско хоро" из цикъла 24 български капричии за соло цигулка от Петър Христосков.

Чуйте разговора в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Фестивал и академия "Алегра" - вече в София

Лятото, по традиция, е време за фестивали и майсторски класове, а Фестивал и академия "Алегра" ги съчетава много успешно - за радост и на публиката, и на младите, за които професията музикант е цел.  От 2014 г. досега "Алегра" беше с адрес Русе - родният..

публикувано на 13.07.22 в 19:23
ВИЖТЕ ОЩЕ

Влиянието на ИИ във фокуса на Венецианското биенале по архитектура 2025

19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото.  Българският..

публикувано на 13.01.25 в 18:34
Росица Кавалджиева, Ирена Гъделева, Красимира Йорданова и Татяна Иванова

"Алегро виваче" на 35!

Първото издание на предаването за класическа музика "Алегро виваче" е на 6 януари 1990 г. Оттогава, вече 35 години, водещите, редакторите и репортерите му се стараят да отстояват високите стандарти, задавани ежедневно в ефира на Програма "Хоризонт", с..

публикувано на 13.01.25 в 14:57

Станислав Тунов преподава народни танци на над 100 любители на българския фолклор

Само въображението може да бъде ограничение - твърди Станислав Тунов, ръководител на фолклорен танцов състав "Шевица", който обединява интереса към народните танци на над 100 души на различна възраст. Всяка седмица по два пъти те танцуват заедно, така..

публикувано на 12.01.25 в 07:01
Максма - музикант

Максма покорява света с музиката си

В рубриката „Горещи сърца“ ще ви срещнем с един уличен музикант, учител и пътешественик. От 5 годишен го наричат Максма. Той така се представя и до днес. Максма е грък – роден и израснал в понастоящем гръцкия град Александруполис, но днес неговият дом е..

публикувано на 12.01.25 в 06:12

Родовата хроника на Иванка Цветкова

Иванка Цветкова е един несъмнен талант за тези, които я познават, макар и задочно. Тя е родена в Ботевград, живее и работи в Италия и родът й е пръснат по света в няколко държави - Канада, Франция и пр. И тя решава да напише една книга за..

публикувано на 12.01.25 в 04:51
Паметникът на Тодор Мазаров в Павел баня

Спомен за Тодор Мазаров

На 2 януари се навършиха 120 г. от рождението на големия тенор Тодор  Мазаров – артист, запомнен с мощния си глас и впечатляващи височини, певец с внушителна международна кариера. Той е роден в Павел Баня, в семейство със скромни финансови..

публикувано на 10.01.25 в 21:14

Резултати от третото издание на литературния конкурс "Вълшебното перце"

Приключи 3-ия сезон на литературния конкурс "Вълшебното перце ", който се организира от програма "Хоризонт" и сдружение "Българче" , а имената на наградените деца бяха съобщени  в ефира на "Закуска на тревата" на 28 декември от Розалина Златкова,..

публикувано на 07.01.25 в 16:34