Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На 20 юли отбелязваме 119 години от избухването на Илинденско-Преображенското въстание

Наум Кайчев
Снимка: БГНЕС

Илинденско-Преображенското въстание е въстание на  Османската империя, организирано от Вътрешната македоно-одринска революционна организация. То избухва на 2 август (нов стил) 1903 година в Македония и на 19 август (нов стил) 1903 година в Одринско.

"Това въстание има много имена, защото като палитра избухва от Запад на Изток, от албанските планини до бреговете на Черно море. Българският народ в османската империя, който се намира под едно тежко чуждо владичество въстава за свободата за политическа самостоятелност. Въстанието е вдигнато от национално-освободителната организация на македонските  и тракийските българи. По онова време тя формално се нарича тайна македоно-одринска революционна организация и на един специален конгрес в Солун през януари 1903 се взима решение, че, за да се постигнат нейните цели, а именно политическа автономия на Македония и Одрин, като под одринско се разбира одринския вилает, Одринска Тракия, да се вдигне едно повсеместно въоръжено въстание и в последствие се стига през лятото на 1903 годна до това повсеместно въстание на нашите предци", каза за БНР доц. Наум Койчев, преподавател по история в Софийския университет "Свети Климент Охридски" и заместник-председател на Македонския научен институт.

По думите му въстанието е по-масово в Битолския вилает.

На 20 юли отбелязваме 119 години от избухването на Илинденското въстание, продължено от Преображенското въставане на Странджа и  на Серско - на Кръстовден.

По думите му най-силно е въстанието в Югозападна Македония  

"Дамян Груев, Борис Сарфов и Анастас Лозанчев определят на хубавия православен празник - Илинден - Свети Илия да избухне въстание и така се стига до тази величава епопея".

"Основните сражения са около 2 месеца, към средата на септември се дава една централизирана команда от главния щаб на Битолския  революционен окръг, че трябва да се демобилизират и да се прекратят активните въстанически действия. В отделни места сраженията продължават чак до октомври. Активният период е месец и половина, но продължава въстанието в отделни места три месеца", допълни за "Нощен хоризонт".

Наум Кайчев е роден на 29 октомври 1970 г. в София. Родът му е с произход от костурското село Кономлади. През 1992 г. завършва специалност „История“ в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. През 1994 – 1995 г. е гост-докторант в Оксфордския университет, Великобритания. От 1998 г. е доктор по история, а от 2002 година преподава Нова и съвременна балканска история в Софийския университет. От 2015 г. е доцент и ръководител на катедра „История на Византия и балканските народи“ в Софийския университет.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Директорът на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ (ГДПБЗН) гл. комисар Александър Джартов.

Александър Джартов: Под 50 са действащите у нас пожари, проблемен остава този над Рилския манастир

Под 50 са действащите у нас пожари, каза директорът на пожарната главен комисар Александър Джартов. Единственият труден за погасяване е предизвиканият от мълнии пожар над Рилския манастир: "Все още има паднали дървета, които тлеят и е изключително трудно да ги загасим. Районът е труднодостъпен, няма близки водоизточници, но се опитваме да го..

публикувано на 20.07.25 в 11:58
Атанас Атанасов

Атанас Атанасов: Грешката на ПП с КПК не ни пречи, трябва обединение на демократичнитие сили за президентските избори

Важно е демократичните сили и свободните хора в България да гледат на запад, да се мобилизираме и да се подготвим за абсолютна битка на президентските избори, защото това ще обърне кораба на България в правилната посока, призова в интервю пред БНР лидерът на ДСБ ген. Атанас Атанасов, който е и зам.-председател на НС. Според него победа на..

публикувано на 20.07.25 в 11:46

Пореден протест на пътя Кюстендил - Ябълково заради смъртта на 18-годишната Андреа

Двадесетина души - родителите, близки, приятели, недоволни граждани, излязоха на нов протест на пътя Кюстендил - Ябълково, където в края на м.г. след ПТП с коне загина 18-годишната Андреа, а две нейни връстнички бяха ранени. Протестиращите изразиха гнева си и към институциите, бездействали и преди и след инцидента, недоволни са и от мудното според..

публикувано на 20.07.25 в 11:38

Проф. Даниела Бобева: Има разлика в цените. Да насърчим добросъветните търговци!

"България остава страната с най-нисък публичен дълг. По данни на Евростат инфлацията у нас е малко над средната за ЕС. Нещата не изглеждат толкова зле, но политическата дискусия е много изнервена, понякога и агресивна". Това обясни пред БНР проф. Даниела Бобева, финансист, преподавател и бивш вицепремиер. Тя не  е съгласна с идеята за..

публикувано на 20.07.25 в 11:35

Показателите за бедност в България се влошават

Показателите за бедност в България се влошават през миналата година спрямо 2023 г. Бедни през 2024 година са 1,401 милиона или 21,7 %  от населението на страната. Данните са отчетени от правителството в приетия План за действие по националната стратегия за намаляване на бедността. Заради негативната ситуация са набелязани действия, с които..

публикувано на 20.07.25 в 11:21

Над 200 кг кокаин за повече от 37 млн. лв. задържани на ГКПП "Капитан Андреево"

Рекордно количество от 205 кг и 940 грама кокаин е задържано на граничния контролно-пропускателен пункт (ГКПП) "Капитан Андреево" в автомобил с белгийска регистрация, в който е пътувал дипломат на Република Конго в Брюксел, предаде БТА. Задържани са трима души - двама мъже на 40 и 43 години, и 54-годишна жена. Това стана известно на брифинг на..

публикувано на 20.07.25 в 11:07

Много добри условия за туризъм в планините

Условията за туризъм в планините са много добри, предаде БТА, позовавайки се на Планинската спасителна служба на БЧК. Времето в планините е слънчево и ясно. Има слаб вятър в Стара планина. Няма инциденти с туристи през изминалото денонощие. Според прогнозата за времето на Националния институт по метеорология и хидрология в..

публикувано на 20.07.25 в 10:23