Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В село Челопек отпразнуваха 100 - годишнината на Тодорка Ангелова

Тържество на Тодорка Ангелова в читалището на Челопеч
Снимка: Община Враца

През седмицата с голямо тържество във врачанското село Челопек отпразнуваха 100 - годишнината на Тодорка Ангелова. Тя е праправнучка на баба Илийца - главната героиня на Вазовия разказ "Една българка".
Столетничката Тодорка Ангелова е от Илиовския род. Няма да е пресилено да кажем, че той е един от символите на Челопек - живописно и емблематично село във Врачанския Балкан. Разтлано под скалния венец в подножието на историческите места, свързани с подвига на Христо Ботев и неговата чета, то вдъхновява и патриарха на българската литература Иван Вазов, тръгнал по следите на Ботевата гибел. От дружеските срещи с местни хора, Вазов научава и за баба Илийца - смелата челопченка, спасила от преследване Ботев четник. Историята на подвига ѝ се превръща в литературната класика - разказа "Една българка". 
Той по драматичен начин разкрива и съдбата на полумъртвото внуче на Илийца, оцеляло сякаш сякаш по чудо заради добрината и саможертвата на баба му. И макар, че Вазовият разказ не разкрива на широката читателска публика подробности за него, в село Челопек се помни името и съдбата му. Това е Дано Цветковски, който остава рано сирак. Отгледала го баба му Пена Цветковска. Тя станала Илийца, когато се оженила за Илия и според обичая се променило името ѝ. В кошарите на дядо Дано години по-късно се отглеждали внуците му. Сред тях е и Тодорка, сега вече столетница:
"При него съм отгледана, при внучето на баба Илийца. Спомням си, че беше много трудолюбив, набожен човек".

Именно трудолюбието, примесено с добросърдечие, от което се раждат отдаденост и любов към ближния, са опорните точки в човешкия живот, показва равносметката на столетницата Тодорка Ангелова.
"Най-важното да ти кажа е да се трудиш за родината и близките".
Всяка дума от човек, преживял един век, е слово за надежда. Благослов в края на срещата ни с баба Тодорка, който е сякаш благословение:
"Пожелавам на всички да са живи и здрави и да надживеят 100 години"
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Живка Петрова - директор на Малко българско училище в Чикаго

Една директорка на училище зад граница за мерилото на успеха

Тя не е нито филмова, нито поп звезда, но се радва на популярност за която мнозина биха й завидяли. Името й знаят много от децата и възрастните. И не само в Чикаго, а и в САЩ. Търсят я за какво ли не. Винаги е готова да помогне. Казва,че за нея успехът не е в материалното, а в това да сбъднеш идеята . А тя знае как  да го направи. С..

публикувано на 17.09.24 в 10:42

По неотъпканите пътеки към училище

Цялата история чуйте в звуковия файл. Изображения: генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева

публикувано на 16.09.24 в 11:16
Стефан Топалов

Акордьор на рояли и пиана - една от изчезващите професии

Професията акордьор е една от най-рядко срещаните и специалистите се броят на пръстите на ръката. Всяко пиано и всеки роял се нуждаят от акордьор, казва Стефан Топалов - един от най-добрите майстори в настройката на тези инструменти. "Пиана със струни на над 30 години не може да не се подменят . Трябва да се подменят всички, звукът и..

публикувано на 15.09.24 в 09:55
Адресът на улица

Не е тайна: На адрес в Стамболийски са регистрирани над 1200 души

Цяла секция с над 1000 избиратели е регистрирана на един адрес в ромската махала в град Стамболийски. Това съобщиха от служба ГРАО в града. На улица "Петко Рачов Славейков" №31 живеят над 1200 души.   Казусът бе огласен от депутата от "Възраждане" Кръстьо Врачев, който обяви в парламента данни от проверка на Областна администрация в Пловдив...

публикувано на 10.09.24 в 06:52
Архимандрит Епифаний

Архимандрит Епифаний за чудотворната икона "Богородица-Вратарница" от Роженски манастир

Едно от най- посещаваните селища в Община Сандански безспорно е Мелник, най- малкият град в България. Някои го свързват с мелнишкото вино, други с културните събития тук, но най- яркият белег на това място си остават десетките стари църкви, съградени по времето на Деспот Слав, който превръща селището в търговски и духовен център.  Деспот..

публикувано на 09.09.24 в 08:52

Голям интерес има към острова "Света Анастасия" и това лято

Силен туристически сезон на остров „Св. Анастасия“ през това лято. Над 30 хиляди души са го посетили до края на август. Традиционно най-много са българските туристи, но многобройни са и чужденците, които посещават атрактивната дестинация. Тази година тя отбеляза 10 години от функционирането ѝ като туристически обект.  Август е..

публикувано на 08.09.24 в 06:08

Стари вещи оживяват в дома на семейство Михайлови

Битова стая, събрала уюта на живота на българите отпреди 100 и повече години – това присъства в дома на Калина и Михаил Михайлови от село Шуменци, община Тутракан. Тяхното семейство посрещна екип на "Хоризонт" преди броени седмици с традиционните за Добруджанския край зелена баница и наложена мамалига. Разказахме ви и как тези гостоприемни..

публикувано на 08.09.24 в 05:55