Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Разработен е аудиогид, посветен на град Трявна

Трявна
Снимка: METTA/Faceebook- Трявна
Разработен е аудиогид, посветен на град Трявна. Мобилното приложение работи с операционна система Андроид и е разработен специално за градчето, в което възрожденската архитектура и културно наследство от този период привлича много туристи.  

Той включва разходка и разказ за всички културно-исторически обекти на Трявна. Достъпен е на български и на английски език:

Екипът от специалисти – доц. Гергана Георгиева и Георги Бъчваров от сдружение „Институт за приложение в туризма“ са работили повече от година по разработването на мобилното приложение. Гидът е създаден по проект „Миналото на Трявна в дигиталното бъдеще“, реализиран съвместно със Специализираният музей за резбарско и зографско изкуство в Трявна и е финансиран със средства от Национален фонд „Култура”:

Аудиогидът позволява на туриста персонално приключение, при което той може да се потопи едновременно в миналото и в настоящето на Трявна, да усети емоциите, да чуе звуците, да се докосне до ежедневието на тревненските занаятчии. Приложението има изчистен дизайн, за да акцентира върху основното съдържание – аудиозаписите. Във външния му вид са вплетени характерните елементи за Трявна, а цветовете са бяло и оранжево. Градската разходка е планирана като кръг – потребителят може да започне разказа от всяка точка в града, а с аудиоразказа ще премине през всички останали части, връщайки се отново до мястото, откъдето е започнал:

В аудиогида са включени всички туристически обекти в града.  

Идеята е, че всеки посетител на Трявна със своя собствен телефон и слушалки, но и със собственото си темпо, може да се разходи и да научи нови и любопитни факти и истории за града без да е зависим масови туристически обиколки. Използването на приложението е лесно. След стартирането му потребителят избира един от двата езика, а след това преминава през кратки насоки как се работи с аудиогида. Създателите посочват, че апликацията не събира лични данни, нито запазва данни за местоположението на потребителя. Интернет е необходим единствено за първоначалната инсталация. Точките от аудиоразходката са означени със специален маркер. След отваряне на приложението, туристът ще види местоположението си на картата и може да започне разказа от най-близката точка, а гласът ще му даде насоки накъде да продължи с разходката. Аудиогидът ще продължи с разказа едва, когато слушателят стигне до следващия обект. Това означава, че човек може да влезе във всяка от музейните експозиции, занаятчийските ателиета или да отдъхне в някое от многобройните заведения в града. При продължаване по маршрута ще продължи и аудиоразказът.

Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Снежана Радева: Периодът на ранното развитие е критичен прозорец за децата със СОП

Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..

публикувано на 13.02.25 в 11:38
Петър Цинцарски

БМЧК отново с АНТИСПИН кампания: "Предай нататък – любовта, не вируса"

Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..

публикувано на 12.02.25 в 11:30
Инж. Богомил Бранков

Богомил Бранков: "Столицата на Шоплука" развива стабилни мерки за раждането на деца

Ще се отправим на едно пътуване из историята, културата и съвременния живот на една от най-интересните български община - община Елин Пелин . Разположена в източната част на Софийското поле, само на 24 километра от столицата, тя е известна със своето богато културно наследство и като средище на шопските традиции и обичаи. Преди близо три години – в..

публикувано на 10.02.25 в 13:02

Папуа Нова Гвинея ще е сред най-търсените екзотични дестинации за 2025 година

Дубай става все по-популярен избор за българските туристи през последните години , защото има все по-достъпни и директни полети от България, лесен е достъпът до визи, често с промоционални такси.  "Не на последно място въпреки репутацията си на луксозна дестинация, Дубай предлага възможности за различни бюджети, коментира темата и  Ради..

публикувано на 03.02.25 в 13:32
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Не бъдете спокойни… за да продължите да сте номер едно!

Захари Карабашлиев описва радиото като създател на "саундтрака на неговото детство". " При баба и дядо имаше една радиоточка. Така съм запомнил и точния час, и програма "Христо Ботев" . Това бележи най-ранните ми детски спомени", сподели авторът на романа "Рана" в предаването „Понеделник вечер“. Даниела Стойнова с отличието..

публикувано на 27.01.25 в 22:00
Доц. Йосиф Аврамов

Доц. Йосиф Аврамов за финансовата грамотност на българина

Финансовата грамотност е едно от онези умения, които сякаш приемаме за даденост – докато не осъзнаем колко важна е тя в живота ни. "Не е богат този, който има най-много, а този, който се нуждае от най-малко", казва древногръцкият философ Диоген.  В днешния свят на кредити, инвестиции и дигитални финансови услуги това послание звучи..

публикувано на 27.01.25 в 09:21

Мигрената не е главоболие, а наследствена болест

Здравната каса да заплаща профилактиката на мигрена със съвременни терапии, като моноклонални антитела и гепанти. Това послание отправиха лекари и фармацевти по време на дискусия за заболяването, което предизвиква тежки кризи и води до неработоспособност при хора в активна възраст. Болестта се среща три пъти по-често при жените, в сравнение с мъжете. У..

публикувано на 26.01.25 в 05:57