Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Горещата линия на Центъра за безопасен интернет е пред закриване заради липса на пари

15 000 са били сигналите за сексуално съдържание с деца за миналата година

Снимка: БГНЕС

Около 10 сигнала годишно за деца в България, станали жертви на педофили в онлайн пространството, получават в Центъра за безопасен интернет. Сигналите за неподходящо съдържание с непълнолетни обаче са хиляди. Най-често това се случва в социалните мрежи и онлайн игрите.

За миналата година сигналите за сексуално съдържание с деца, стигнали до центъра, са били 15 000. Преди време са достигали и до 18 хиляди.

"Огромната част от сигналите са свързани със съдържание. Много от тези хора, като се свържат с детето, се стремят да изкопчат някакво съдържание от него и после го изнудват чрез него да им осигурява друго", пояснява Емануил Георгиев от Центъра за безопасен интернет.

Педофилите атакуват и по-малки деца, които още не са в пубертетна възраст, като това се случва дори в чатовете, свързани с онлайн игрите.

"Педофилите ходят там, където са децата. Ако те са в Tик-Ток, ще ги търсят там, или в Инстаграм, във Фейсбук. В онлайн игрите също се случва педофили да влязат, обикновено се представят като деца."

Доста пада възрастта, в която децата стават онлайн потребители, регистрират още от Центъра за безопасен интернет.

Центърът обаче спира своята гореща линия, защото няма пари.

Яна Алексиева

"Центърът няма да затвори. Ще намерим някакъв изход, но към момента картината не е добра", признава Яна Алексиева, психолог, обучител, част от екипа на центъра и част от Асоциация "Родители".

Пред БНР тя посочи, че организацията няма държавно финансиране, а услугата е една от малкото такива.

"Става все по-трудно финансирането по проекти."

Едната линия – за горещите сигнали, ще работи до края на август, а другата, която е консултативна, за подкрепа, ще спре в края на септември, уточни Алексиева.

"Сумата е около 200 000 лева на година, за да можем да имаме екип."

"От септември, ако нямаме финансиране, трябва да затворим центъра", предупреди Яна Алексиева.

Така по думите ѝ България вече "няма да я има на картата" на тези сигнали, защото няма друг център у нас, който да прави това и да обменя данни с Европа и света.

Повече за проблема чуйте в звуковите файлове.
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Баба, дядо и аз - и "Малка нощна музика" - ноти по време на война

От преди двайсетина години всяка бъдеща майка в големите градове на Израел, очаквайки скоро дете, а след това и с новороденото дете слуша дискове с класическа музика "Бейби Моцарт", "Бейби Бах" или други. Според психолозите такава музика влияе добра за развитието на зародиша. Това лято в един от културните домове на Тел Авив бе много популярно..

публикувано на 17.09.24 в 12:49
Елена Хайтова

Елена Хайтова: Ако баща ми знаеше, че не чуждите думи са беда, а опростачването на езика

Хайтов много се гневеше на чуждите думи в българския език, но ако знаеше, че не това е бедата, а това, че езикът ни много се опростачва .  Това каза пред БНР Елена Хайтова, дъщеря на писателя Николай Хайтов.  "Все пак чуждите думи внасят своя колорит. Но да казваш нещо от незнание или малокултурие, това е смешно. ...  Написала съм едно есе точно за..

публикувано на 16.09.24 в 19:23

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори . Причината са обнародваните във вторник в Държавен вестник две наредби за промени в условията при обучението.  Диалогът е нарушен, казва Йонко Иванов от Съюза на преподавателите по авто-мотоподготовка . А министерството на транспорта обяснява, че..

публикувано на 15.09.24 в 16:00
проф. Юри Кълвачев и проф. Илза Пъжева

Проф. Илза Пъжева: Няма ИИ без естествен. Естественият интелект има крайната дума

Между 12 и 15 септември българската структура на германската научна правителствена фондация "Александър фон Хумболт" организира Хумболтов колегиум на тема: "Човекът и изкуственият интелект в науката и обществото". Форумът ще събере млади и утвърдени български и чуждестранни специалисти в София в "Гранд хотел Милениум". Те ще дискутират..

публикувано на 11.09.24 в 10:54

Може ли ислямският ум да бъде спасен? Новата книга на Мохамед Халаф търси отговор

Важният въпрос днес е: Може ли ислямският ум да бъде спасен?   Така журналистът Мохамед Халаф синтезира акцента в новата си книга "НЕподчинение. Ислямът и реформаторите", която представи пред БНР. "Кризата на исляма днес е колкото политическа, толкова и културна, и религиозна. Тя носи в себе си много други кризи, свързани с невъзможността да се..

публикувано на 09.09.24 в 14:26
Вътрешната баня на Сърбинската къща

Голям е интересът към Ипеклийската и Сърбинската къща в Берковица

Вътрешна баня в къща на 260 години - берковчанис гордост разказват за така наречената Ипеклийска къща, в която е живял поетът Иван Вазов. В съседство с нея има и по-млада на години баня, която е на век и половина и е част от Сърбинската къща. Двете са част от Музейния комплекс в Берковица. Към Ипеклийска и Сърбинската къща има голям..

публикувано на 09.09.24 в 11:49

В близост до германския планински масив в Харц от дни бушува пожар

В близост до планинския масив в Харц, в германската провинция Саксония Ахалт от дни бушува пожар. Властите смятат, че е възможно да става дума за умишлен палеж. Горският пожар на Брокен може да е бил предизвикан умишлено. Има индикации за това, казва пред местния вестник "Фолксстийм" началникът на районната пожарна служба Кай-Уве Лозе...

публикувано на 08.09.24 в 13:59