Автор на фотографиите е Анна Стоева, документалист с български, руски и украински корени. Преди време организира самостоятелен протест срещу войната в Украйна.
"Фотоизложбата се роди от интереса ми към предметите, към вещите и хората, към това какви неща избираме да имаме в къщата си, кои неща обичаме, кои неща какво значат за нас. И, разбира се, темата за войната и украинските бежанци в България, която е много важна за мен и не ми дава мира."
Изложбата се организира с подкрепата на Българския хелзинкски комитет и Българския фонд за жените.
Историите зад тези снимки могат да се видят на различни места в София. Днес ще бъде на ул. "Пиротска" до Халите, а в петък – в чакалнята на Централна гара.
"И в двата дена между 4 и 8 вечерта ще може да се види, в следобеда. После ще ѝ търсим по-галерийно пространство."
И днес, и в петък някои от героините в изложбата ще присъстват на проявите.
Стоева, която е правила и изложба с предмети на жени, загинали от домашно насилие, иска да стигне до повече хора, които да не са задължително галерийна публика.
"У мен има такава нишка – уличен артист."
За целта е събрала седем стари куфара "от села и паланки", в които са снимките и историите на жените. Фотоалбуми, семейни бижута, играчки, учебници са сред предметите, заснети в изложбата.
Чуйте повече в звуковия файл.
"Най-впечатляващо беше в Боливия, на соленото езеро Салар де Уюни, където при дъждовния сезон се образува тънък слой вода и чувството е неописуемо – звездите слизат на земята, буквално. Все едно си в открития космос . Там се виждат неща, които не можем да видим от северното полукълбо, от България, и успях да запаметя с камерата си много красоти...
Тази седмица във фоайето на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе бе представен луксозен като изработка и изключително ценен като съдържание албум. Под заглавието "Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни 1920 - 1940 г." притежателите на фото албума имат редкия шанс да видят част от колекциите на съставителите Йовчо..
През тази седмица Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение. Към 300 пожарникари, спасители и доброволци от 7 държави показаха възможностите си за реакция при природното бедствие. Това бе второто подобно учение с международен характер. Посланикът на Федерална Република Германия посети учението. Монтана бе..
Историята на 46-и пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война. Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-и Пехотен Добрички полк“. „Пътят към победата“ е..
В Плевен с тържествен концерт отбелязаха 35 години от създаването на Държавната финансово - стопанска гимназия „Интелект“. На тази годишнина е посветен и филм, създаден от две момичета в 11 клас - възпитанички на училището. За идеята, мотивите и за гимназия „Интелект“, Латинка Светозарова разговаря с Радинела Павлова и Габриела..
За първи път в историята на националния фестивал на българското кино „Васил Гендов“, Столична община учреди и връчи специална награда за филм със социална значимост. Отличието бе част от церемонията на Съюза на българските филмови дейци – най-престижното признание за родното кино. Наградата беше присъдена на документалния филм „Училище за надежда“ –..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София...
Към 19 часа ще излезем с официално решение за прекратяване на блокадата на градския транспорт в София. Нека първо минат комисиите на СОС,..
Репортаж на Латинка Светозарова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.