Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мобилно приложение става туристически гид сред артефактите в музеите на Пловдив

Старият град, Пловдив
Снимка: Ани Петрова

Мобилно приложение ще води туристите, посещаващи Пловдив, през значимите артефакти, изложени в музеите в града. Това ще стане възможно благодарение на нов проект, финансиран по Норвежката програма. Идеята е чрез  повече добавена реалност обектите да станат по-атрактивни за туристите и най-вече за децата.  Освен 4 - те големи музея, в проекта са включени също Градската художествена галерия, Народната библиотека „Иван Вазов“ и Общинският институт „Старинен Пловдив“.

"Туристите и гражданите на Пловдив, посетителите на тези музеи ще могат с помощта на таблета или телефона да влизат, да разглеждат различните артефакти, те да оживяват, да изпълняват различни мисии, предизвикателства", каза за БНР заместник-кметът по култура на Пловдив Пламен Панов. 

По думите му самите посетители ще бъдат насочвани към други културни институти, за да имат ясна представа с какви богатства разполагат.

"В България има над 10 милиона, а в Пловдив има над 2 милиона различни движими артефакти, които са разположени във всички музеи, галерията и библиотеката".


В мобилното приложение Регионалният археологически музей ще присъства с фриза за здравеносните божества от втори век.

"Образите ще бъдат представяни чрез разкриване на техните древни цветове. Ще има визуализация на архивни кадри, съпроводено с аудиозапис за Панагюрското златно съкровище, както и визуализация на накити и монети", допълни за "Хоризонт"  Пламен Панов.

В мобилното приложение ще могат да се видят картини от постоянните изложби на Златю Бояджиев и Димитър Киров, обясни  ръководителят на  Общинския институт "Старинен Пловдив" доц. Елена Кантарева- Дечева.

"В мобилното приложение ще оживеят част от тези две експозиции. Ще има аудио гид двуезичен и посетителите ще могат да се запознават с по-подробна информация от колекциите".

Директорът на Етнографския музей в Пловдив доц. д-р Ангел Янков заяви:

"Искаме да направим на втория етап една интерактивна карта на седемте етнографски области с посочените елементи, които са свързани в тази интерактивна карта голям мащаб. Всеки ще може да види съответната носия, съответните други детайли, свързани с тези етнографски области".


В мобилното приложение ще бъде включена информация от Природонаучния музей в Пловдив.

"В този проект ние сме приели, че това ще бъде етап 1 и едва по-нататък, след като го разработим ние ще включим недвижимото културно наследство и неговата възстановка чрез добавена реалност", заяви Пламен Павлов.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Родостина Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Държавният архив дигитализира записи на Ванга от 60-те и 70-те

Приема се, че на днешния ден преди 113 години е родена пророчицата Ванга. В Държавния архив се пазят записи от сеансите, които Ванга е правила с хилядите хора, дошли за помощ на прага ѝ. Българското национално радио и Държавна агенция "Архиви" неотдавна подписаха споразумение за сътрудничество. Това ни позволява да надникнем в част от..

публикувано на 03.10.24 в 10:25

Американски геймър поведе кампания срещу "убиването" на видео игри

За американския геймър Рос Скот всичко започнало, когато френската компания Юбисофт прекратила достъпа до играта The Crew. Това накарало Рос Скот да се замисли. Има ли нарушени права на геймърите, ако компанията, създател на играта, реши, че не й е изгодно да я поддържа и "убие". През пролетта, след сериозно любителско проучване Рос Скот..

публикувано на 01.10.24 в 17:24

"Архивите говорят" разказва за католическия епископ Павел Гайдаджийски - Дуванлията

73-тия брой на поредицата "Архивите говорят" е посветено на наследството, което оставя католическия епископ Павел Гайдаджийски - Дуванлията. Сборникът се казва "Епистоларното наследство на Павел Дуванлията (Гайдаджийски). Съставители на сборника и преводачи на писмата на духовника са отец Паоло Кортези, проф.Красимир Станчев и доц. Радослав..

публикувано на 30.09.24 в 10:09
Венета Велева

Венета Велева - гост в "Горещи сърца": Аз съм един щастлив търсач на красота

В рубриката "Горещи сърца" срещата е с една чаровна, впечатляваща с усмивката си и творческото си излъчване жена.  Венета Велева е родена през 1973 г. в Добрич, където живее и работи и в момента. Трудно й е да нарече себе си творец и след търсене на по-подходящата дума, се определя като артист.  Венета работи в областта на художествената керамика..

публикувано на 29.09.24 в 10:00
Даниел Атанасов

Даниел Атанасов - един от най-големите дарители на българско училище в Чикаго

Даниел Атанасов е дарил около 23 хил. долара на най-голямото българско училище в Чикаго , а транспортната компания, на която са съсобственици с Петър Недев е една от най-честите спонсори на много български събития. Той е гост в рубриката на БНР "Америка - илюзии и реалности". Някога малкият Дани мечтае да стане космонавт и още..

публикувано на 24.09.24 в 09:27
Разкопки в покрайнините на великотърновското село Самоводене -  монашеската обител на Свети Теодосий Търновски

Разкриха монашеската обител на Свети Теодосий Търновски

Археолози разкриха монашеската обител на Свети Теодосий Търновски , която е била издигната с ктиторството и личното участие на цар Иван Александър . Останките от каменната църква от 14-и век са в покрайнините на великотърновското село Самоводене. Историците предполагат, че това е най-голямото за годината археологическо..

публикувано на 22.09.24 в 10:54

Във Враца бе открита изложба по повод 140 години от рождението на Цвятко Бобошевски

В Деня на независимостта любителите на историята могат да се запознаят с една интересна и съдържателна изложба в музея във Враца, свързана с политическия и обществен живот у нас през първата половина на двайстия век. Изложбата е посветена на един от най-емблематичните и ярки държавници с врачански корен - Цвятко Бобошевски. Кой е..

публикувано на 22.09.24 в 09:40