Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мобилно приложение става туристически гид сред артефактите в музеите на Пловдив

Старият град, Пловдив
Снимка: Ани Петрова

Мобилно приложение ще води туристите, посещаващи Пловдив, през значимите артефакти, изложени в музеите в града. Това ще стане възможно благодарение на нов проект, финансиран по Норвежката програма. Идеята е чрез  повече добавена реалност обектите да станат по-атрактивни за туристите и най-вече за децата.  Освен 4 - те големи музея, в проекта са включени също Градската художествена галерия, Народната библиотека „Иван Вазов“ и Общинският институт „Старинен Пловдив“.

"Туристите и гражданите на Пловдив, посетителите на тези музеи ще могат с помощта на таблета или телефона да влизат, да разглеждат различните артефакти, те да оживяват, да изпълняват различни мисии, предизвикателства", каза за БНР заместник-кметът по култура на Пловдив Пламен Панов. 

По думите му самите посетители ще бъдат насочвани към други културни институти, за да имат ясна представа с какви богатства разполагат.

"В България има над 10 милиона, а в Пловдив има над 2 милиона различни движими артефакти, които са разположени във всички музеи, галерията и библиотеката".


В мобилното приложение Регионалният археологически музей ще присъства с фриза за здравеносните божества от втори век.

"Образите ще бъдат представяни чрез разкриване на техните древни цветове. Ще има визуализация на архивни кадри, съпроводено с аудиозапис за Панагюрското златно съкровище, както и визуализация на накити и монети", допълни за "Хоризонт"  Пламен Панов.

В мобилното приложение ще могат да се видят картини от постоянните изложби на Златю Бояджиев и Димитър Киров, обясни  ръководителят на  Общинския институт "Старинен Пловдив" доц. Елена Кантарева- Дечева.

"В мобилното приложение ще оживеят част от тези две експозиции. Ще има аудио гид двуезичен и посетителите ще могат да се запознават с по-подробна информация от колекциите".

Директорът на Етнографския музей в Пловдив доц. д-р Ангел Янков заяви:

"Искаме да направим на втория етап една интерактивна карта на седемте етнографски области с посочените елементи, които са свързани в тази интерактивна карта голям мащаб. Всеки ще може да види съответната носия, съответните други детайли, свързани с тези етнографски области".


В мобилното приложение ще бъде включена информация от Природонаучния музей в Пловдив.

"В този проект ние сме приели, че това ще бъде етап 1 и едва по-нататък, след като го разработим ние ще включим недвижимото културно наследство и неговата възстановка чрез добавена реалност", заяви Пламен Павлов.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Родостина Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сатиричният театър дигитализира фотоархива си, за да опази спомена за поколения творци

От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..

публикувано на 24.11.24 в 14:58
Бойко Чавдаров

Бойко Чавдаров - гражданин на света

Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато  ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..

публикувано на 21.11.24 в 17:57
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40
Екатерина Петрова

Пациентка: Диабетът може би е свързан с психологическата насоченост и менталното мислене

На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет     45% от хората с диабет не..

публикувано на 16.11.24 в 07:30

За филмографията на Доналд Тръмп и неговата мечта да бъде актьор

Много преди да стане постоянна част от информационните емисии на малкия екран, американският президент Доналд Тръмп се настанява под светлините на прожекторите посредством предавания и филми.  Останах изненадан от многото програми и филми, в които участва Тръмп. Сигурно сте чували за "Стажантът", но може би и вие като мен не сте очаквали да видите..

публикувано на 13.11.24 в 12:04
Цветелина Мунтова

Цветелина Мунтова за сладкото удоволствие наречено торта

Цветелина Мунтова е гост в  59-ти епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности". Една чаровна, слънчева млада жена, открила възможността да  осъществява своите кулинарни таланти в Америка и да превърне това, което й доставя радост в удоволствие за другите. Разказват че , когато една дама си поръчала парче торта, толкова много й харесала,..

публикувано на 11.11.24 в 12:13
Доналд Тръмп на митинга в Пенсилвания преди стрелбата срещу него, 13 юли 2024 г.

Династията Тръмп, която винаги е зад гърба на новоизбрания американски президент

Часове след като избирателните секции затвориха, Доналд Тръмп излезе в конгресния център във Флорида, за да обяви победата си в президентския вот. На сцената той беше обграден от редица членове на многобройното си семейство.  До него бяха всичките му пет деца, част от които имаха и ще имат ключова роля в администрацията му, заедно със своите партньори и..

публикувано на 09.11.24 в 14:38