Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фарът на Шабла - история и романтика, които ще бъдат описани в книга

Османски, френски и румънски следи белязват миналото на морското съоръжение

Фарът на Шабла
Снимка: БГНЕС

Най-старият фар по нашия бряг и един от най-старите на Балканския полуостров – този на Шабла, вече е реновиран. Фарът е построен през 60-те години на 18-и век. Намира се на най-източната точка на България.

През 1850 година два руски и два турски кораба преминават покрай Шабла и описват крайбрежието. Впечатленията на френски пътешественик пък са поместени през 1852 година във френско списание. 

През 1855 година се създава Отоманската фарова служба, оглавена отново от французин – Мишел паша. Във фаровете се влагат солидни средства, като направеното тогава фенерно работи и до днес. До 1909 г. фарът продължава да е под турско началство, след това стопанисването му преминава към България. Между 20-те и 40-те години фаровете по северните ни брегове се стопанисват от Кралство Румъния, като румънците също ги ремонтират и модернизират.

Снимка: БГНЕС

До 1928 г. фарът е съвсем бял, след това – на черни и бели ивици, през 30-те години започва голям ремонт, при който го боядисват в червено и бяло – такъв е и до днес.

През 1949 г. ролята на пазач на фара поема Иван Хаджииванов, който пристига със съпругата си Тодорка и едногодишното си дете. Миналата година Хаджииванов отбелязал своя 100-годишен юбилей.

Наньо Нанев  Снимка: личен архив

Наньо Нанев работи на фара вече над 30 години. От две години пише историята на фара на Шабла, като събира на едно място всички данни и събития, свързани с него.

"Тук имаше една фурна за хляб, една помпа – заставата до нас има кладенец, от който се е помпала водата, и това е. Баба Тодорка беше много добра домакиня, дядо Иван пък – добър производител на вино. Дворът беше пълен с птици. Имахме наследство от старите фаропазачи - в градината зеленчуци сме си гледали, правили сме си зимнина", разказва той.

Снимка: личен архив на Наньо Нанев

Хаджииванов е работил на фара до новогодишната нощ на 31 декември 1991 година, след което е предал щафетата на сина си Атанас и на още двама души, сред които е и Наньо Нанев. Дядо Иван, който сега е на 101 години, тогава ги научил на занаят.

Повече любопитни детайли - чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адресът на улица

Не е тайна: На адрес в Стамболийски са регистрирани над 1200 души

Цяла секция с над 1000 избиратели е регистрирана на един адрес в ромската махала в град Стамболийски. Това съобщиха от служба ГРАО в града. На улица "Петко Рачов Славейков" №31 живеят над 1200 души.   Казусът бе огласен от депутата от "Възраждане" Кръстьо Врачев, който обяви в парламента данни от проверка на Областна администрация в Пловдив...

публикувано на 10.09.24 в 06:52
Архимандрит Епифаний

Архимандрит Епифаний за чудотворната икона "Богородица-Вратарница" от Роженски манастир

Едно от най- посещаваните селища в Община Сандански безспорно е Мелник, най- малкият град в България. Някои го свързват с мелнишкото вино, други с културните събития тук, но най- яркият белег на това място си остават десетките стари църкви, съградени по времето на Деспот Слав, който превръща селището в търговски и духовен център.  Деспот..

публикувано на 09.09.24 в 08:52

Голям интерес има към острова "Света Анастасия" и това лято

Силен туристически сезон на остров „Св. Анастасия“ през това лято. Над 30 хиляди души са го посетили до края на август. Традиционно най-много са българските туристи, но многобройни са и чужденците, които посещават атрактивната дестинация. Тази година тя отбеляза 10 години от функционирането ѝ като туристически обект.  Август е..

публикувано на 08.09.24 в 06:08

Стари вещи оживяват в дома на семейство Михайлови

Битова стая, събрала уюта на живота на българите отпреди 100 и повече години – това присъства в дома на Калина и Михаил Михайлови от село Шуменци, община Тутракан. Тяхното семейство посрещна екип на "Хоризонт" преди броени седмици с традиционните за Добруджанския край зелена баница и наложена мамалига. Разказахме ви и как тези гостоприемни..

публикувано на 08.09.24 в 05:55

В село Кърпачево ще се проведе международно туристическо обучение

Сдружение „Деветашко плато“ организира от 10 до 12 септември международно туристическо обучение за създаване на нови продукти за развитие на туризма в селските райони.  Обучението ще се проведе в старата мелница в село Кърпачево, която беше превърната преди няколко години в образователен център.  В него ще участват партньори на..

публикувано на 08.09.24 в 05:48

Луксозно издание на Рибния буквар отбелязва 200 години от създаването му

Сдружение "Българска история" отбеляза 200 години от публикуването на първия български учебник, написан на разговорен език и със светско съдържание, познат на всички българи като "Рибния буквар". Луксозното юбилейно издание се отличава с паралелно напечатани оригинални и осъвременени текстове. Негов редактор е докторът по история Теодор Борисов...

публикувано на 06.09.24 в 17:21

Поредицата "Седемте хълма" възкресява паметта за Пловдив

"Южнобългарска хроника" на Димитър Мантов е част от библиотека "Седемте хълма", посветена на Пловдив. Това е втората книга от автора, която е включена в поредицата. Другите заглавия от библиотека "Седемте хълма" са "Този шарен Пловдив" от Георги Райчевски, "Ескадронът" от Стефан Дичев, "Хълмът" от Димитър Кирков, "Да живей съединението"..

публикувано на 06.09.24 в 14:38