Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Опашки, хаос и напрежение на ГКПП "Малко Търново"

Снимка: архив

Опашки, хаос и напрежение на граничен пункт "Малко Търново - Дерекьой" през последните дни. За това сигнализираха слушатели на БНР. На място се оказа и репортерът на "Хоризонт" Мария Филева, която разказа в предаването "Хоризонт за вас":

За колко време може да преминете един граничен пункт? Между 8 и 5 часа - при повече късмет, ако сте попаднали тези дни на граничния пункт "Малко Търново - Дерекьой", между България и Турция. Точно това се случи на пътуващите през изминалата нощ.

Десетки, десетки автомобили основно с българска регистрация, но също така и с румънска, турска, украинска, че дори унгарска и нидерландска, се оказаха в капан на турска територия и образуваха близо 5-километрова колона без никаква яснота кога ще преминат границата и какви са причините за принудителното забавяне. Това даде повод да се появят различни теории на какво се дължи опашката.

Факт е обаче, че  автомобилите бяха основно със софийска и бургаска регистрация, а пътуващите турски граждани бяха малцинство. А при достигане на заветния пункт стана ясно, че забавянето е заради организацията, създадена от турска страна - последователно чакане на две опашки, на едната те снимат, на другата проверяват документите на колата, а междувременно автомобили и автобуси паркират в безпорядък и си запречват пътя.

Напрежението от часовете чакане постепенно се разрастваше с напредване на нощта. Стигна се до спречквания при опит за пререждане. Особено допринесе агресивното поведение на пътя на шофьори на автобуси, които изпреварваха няколко километровата опашка. Първоначално водачите на автомобили реагираха с натискане на клаксони.

После започнаха да пресмятат с колко ще ги забави проверката на пътниците в автобусите, а след това изнервените граждани се организираха и направиха жива верига в опита да спрат автобусите. Стигна се до словесни сблъсъци на няколко езика, но само един  бе върнат. Останалите шофьори - и български, и турски направиха опасни маневри и само по чудо се размина без прегазени хора. Подаден бе сигнал на 112 заради действията на наши водачи. Техните обяснения - пътували редовно и затова имали предимство. След като вече премина границата, столичанинът Захари Белчев разказа, че на него преминаването на границата му е отнело 5 часа и половина и се смята за късметлия.

По стечение на обстоятелствата свидетел на опасните ситуации стана и бившият депутат от ГЕРБ Жечо Станков. И той категорично заяви, че смята ситуацията за недопустима.

Станков има предложение как да се реши ситуацията и вече е потърсил контакт с консула на Турция в България:

"Отварянето на още едно или две гишета ще съкрати чакането с пъти".

А дотогава - подгответе се с търпение, храна и вода, защото пътуващи споделяха, че и по останалите гранични пунктове се чака с часове. Може да разчитате на предприемчивостта на местните, които бяха разпънали малка масичка, за да продават кафе, чай и вода на чакащите. И още нещо важно - имайте предвид, че ако пътувате с лична карта, трябва да пазите внимателно хвърчащия лист с печат, който ви дават, и да го покажете при преминаване на бариерата. Ако го загубите или не го вземете, няма да може да продължите. 

Репортажа на Мария Филева в предаването "Хоризонт за вас" можете да чуете от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Баба, дядо и аз - и "Малка нощна музика" - ноти по време на война

От преди двайсетина години всяка бъдеща майка в големите градове на Израел, очаквайки скоро дете, а след това и с новороденото дете слуша дискове с класическа музика "Бейби Моцарт", "Бейби Бах" или други. Според психолозите такава музика влияе добра за развитието на зародиша. Това лято в един от културните домове на Тел Авив бе много популярно..

публикувано на 17.09.24 в 12:49
Елена Хайтова

Елена Хайтова: Ако баща ми знаеше, че не чуждите думи са беда, а опростачването на езика

Хайтов много се гневеше на чуждите думи в българския език, но ако знаеше, че не това е бедата, а това, че езикът ни много се опростачва .  Това каза пред БНР Елена Хайтова, дъщеря на писателя Николай Хайтов.  "Все пак чуждите думи внасят своя колорит. Но да казваш нещо от незнание или малокултурие, това е смешно. ...  Написала съм едно есе точно за..

публикувано на 16.09.24 в 19:23

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори . Причината са обнародваните във вторник в Държавен вестник две наредби за промени в условията при обучението.  Диалогът е нарушен, казва Йонко Иванов от Съюза на преподавателите по авто-мотоподготовка . А министерството на транспорта обяснява, че..

публикувано на 15.09.24 в 16:00
проф. Юри Кълвачев и проф. Илза Пъжева

Проф. Илза Пъжева: Няма ИИ без естествен. Естественият интелект има крайната дума

Между 12 и 15 септември българската структура на германската научна правителствена фондация "Александър фон Хумболт" организира Хумболтов колегиум на тема: "Човекът и изкуственият интелект в науката и обществото". Форумът ще събере млади и утвърдени български и чуждестранни специалисти в София в "Гранд хотел Милениум". Те ще дискутират..

публикувано на 11.09.24 в 10:54

Може ли ислямският ум да бъде спасен? Новата книга на Мохамед Халаф търси отговор

Важният въпрос днес е: Може ли ислямският ум да бъде спасен?   Така журналистът Мохамед Халаф синтезира акцента в новата си книга "НЕподчинение. Ислямът и реформаторите", която представи пред БНР. "Кризата на исляма днес е колкото политическа, толкова и културна, и религиозна. Тя носи в себе си много други кризи, свързани с невъзможността да се..

публикувано на 09.09.24 в 14:26
Вътрешната баня на Сърбинската къща

Голям е интересът към Ипеклийската и Сърбинската къща в Берковица

Вътрешна баня в къща на 260 години - берковчанис гордост разказват за така наречената Ипеклийска къща, в която е живял поетът Иван Вазов. В съседство с нея има и по-млада на години баня, която е на век и половина и е част от Сърбинската къща. Двете са част от Музейния комплекс в Берковица. Към Ипеклийска и Сърбинската къща има голям..

публикувано на 09.09.24 в 11:49

В близост до германския планински масив в Харц от дни бушува пожар

В близост до планинския масив в Харц, в германската провинция Саксония Ахалт от дни бушува пожар. Властите смятат, че е възможно да става дума за умишлен палеж. Горският пожар на Брокен може да е бил предизвикан умишлено. Има индикации за това, казва пред местния вестник "Фолксстийм" началникът на районната пожарна служба Кай-Уве Лозе...

публикувано на 08.09.24 в 13:59