Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Културни войни" с Владислав Апостолов: Провалът на Лиз Чейни и политическите династии на САЩ

Владислав Апостолов
Снимка: Ани Петрова
Големият американски историк Виктор Дейвис Хансън често пише как оформянето на могъщи политически династии и кланове в последните десетилетия противоречи на меритократичната републиканска идея на бащите-основатели на САЩ и тяхната съпротива срещу наследственото и роднинско предаване на власт и публични привилегии.

За Хансън една от заслугите на бившият президент Доналд Тръмп е прекратяването на няколко от най-токсичните династии в Америка. Първо той победи, всъщност направо премаза и превърна в национална шега Джеб Буш - син на 41-ия и брат на 43-ия президент на САЩ. Това стана на първичните избори за републиканската номинация за президент през 2016-а. Така на практика Тръмп прекъсна тъй наречените "бушистки“ - или ако искате "бушови“ - планове за семейно усвояване на най-високия пост в страната.

После той "приключи“ и дългогодишната мокра мечта на Хилъри Клинтън да стане първата жена президент на САЩ и да се върне в Белия дом, оцапан от секс скандалите на нейния съпруг и 42-и американски президент Бил Клинтън.

Преди дни Тръмп и неговите привърженици затвориха ковчега на още един мощен клан. Дъщерята на бившия вицепрезидент Дик Чейни Лиз Чейни изгуби първичните републикански избори в щата Уайоминг от официално подкрепената от Тръмп кандидатка Хариет Хейгман. Това означава, че Лиз Чейни няма участва в междинните избори за Конгреса в края на годината и на практика е изхвърлена от позицията си на представителка в неговата долна камара. Означава още, че в началото на 2023-а, за пръв път от 55 години, в американската федерална власт няма да има избран нито един член на фамилиите Буш, Клинтън, Чейни и Маккейн.

Скорошната загуба на Лиз Чейни е особено зрелищна и унизителна, а контекстът около нейната катастрофа – твърде сочен и трагикомичен. Лиз Чейни беше една от най-яростните анти-Тръмп истерички в Републиканската партия. Тя се съюзи с Демократите, а Нанси Пелоси я назначи в комисията за разследване на протеста на Капитолия от 6 януари, превърнала се в своеобразен кафкиански "кенгуру съд“ срещу Тръмп и неговите привърженици.

По този начин неоконсервативният ястреб Лиз Чейни стана една от последните надежди на либералната демокрация. Прогресивните медии, интелектуалци и политици организираха неформален фен-клуб на една от най-омразните си доскоро жени. "Вашингтон Поуст“ неиронично написа, че страната се нуждае от "много Лиз Чейни-та“, а "Блумбърг“ прослави нейната „защита на демокрацията“. Последва реабилитация и на нейния баща – Дик Чейни. Преди Тръмп той бе олицетворението на злото за американския либерален вектор. Документални и игрални филми го представяха като "военннопрестъпник“ и „архитект на войни, довели до смъртта на милиони“. Културното крило на Демократическата партия се погрижи Чейни да бъде стилизиран като митологично и мракобесно чудовище.

Но масовата психоза, причинена от Тръмп, преобърна моралния компас на Демократите и корпоративните медии. От господар на мрака ала Дарт Вейдър, Дик Чейни получи ролята на смелия джедай Оби-Уан Кеноби. Това беше и една от метафорите, които демократични говорители неиронично използваха. Същата метаморфоза се случи с Буш и покойния Джон Маккейн. Те позволиха на режима да ги използва като вътрешнопартийно оръжие срещу Тръмп и получиха топлите целувки на институциите и хората, които искаха да ги пращат в затвора за военни престъпления и се радваха като малки деца в магазин за играчки на всяко тяхно нещастие.

Точно толкова лесно е за модерния американски мейнстрийм да се отрече от дългогодишните си позиции и да покани в леглото някогашните си врагове за сеанс без предпазни средства. И да стори така, че културният и политически климат преди Тръмп да изглежда като някаква шега за сметка на публиката.

Лиз Чейни вече има повече одобрение в Демократическата партия, отколкото сред републиканците. Загубата на първичните избори беше брутална. Дъщерята на Дик Чейни събра едва 28,9% процента от вота, а подкрепената от Тръмп жена – 66,3%

Чейни не прие загубата спокойно и в режим на психическо равновесие. Сравни се с Ейбрахам Линкълн и се закани да се пробва за президент. С тези резултати подобна заявка спокойно може да върви с тумбест клоунски нос, циркова перука и цвете на ревера, пръскащо вода.

Но тежкият развод на Чейни с реалността сигнализира за болестта на либералния елит. Преди дни световноизвестният интелектуалец и автор на няколко бестселъра Сам Харис изговори откровено това, което елитите наистина мислят. По време на един подкаст Харис призна, че цензурирането на разкритията за лаптопа на Хънтър Байдън преди изборите е помогнало на баща му Джо Байдън, но заключи, че това е било наложително. "Хънтър Байдън буквално можеше да има трупове на деца в мазето си – това нямаше да ме интересува“ са точните думи на Харис. Този следван от милиони хора елитен либерал откровено каза, че всякакви престъпления и манипулации са оправдани в името на целта Тръмп да бъде спрян.

Това, дами и господа, е психоза. Абнормалното състояние е увредило мозъците на днешната върхушка. И резултатите се виждат.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Диана Гласнова от Хърватия: Най-голяма полза от еврото имат големите фирми, хората търсят промоциите

Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа.  Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..

публикувано на 21.05.25 в 14:14
Бела Бенова

Бела Бенова - фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа

Бела Бенова е фотограф и  пътешественик по морските фарове на Европа.  Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..

публикувано на 20.05.25 в 13:37
Доц. Михаела Мишева - УНСС

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..

публикувано на 18.05.25 в 11:04

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47

Три съседни страни крият изненадващи съкровища - Сърбия, Румъния и Гърция

Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..

публикувано на 14.05.25 в 06:00
 Кристиян Салай

Бавария е най-популярната дестинация за българските туристи в Германия

Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година?  За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..

публикувано на 13.05.25 в 14:32
Снимката е илюстративна

Защо понякога най-изкушаващата туристическа оферта може да се окаже и най-рисковата?

Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..

публикувано на 13.05.25 в 13:51