Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Културни войни" с Владислав Апостолов: Провалът на Лиз Чейни и политическите династии на САЩ

Владислав Апостолов
Снимка: Ани Петрова
Големият американски историк Виктор Дейвис Хансън често пише как оформянето на могъщи политически династии и кланове в последните десетилетия противоречи на меритократичната републиканска идея на бащите-основатели на САЩ и тяхната съпротива срещу наследственото и роднинско предаване на власт и публични привилегии.

За Хансън една от заслугите на бившият президент Доналд Тръмп е прекратяването на няколко от най-токсичните династии в Америка. Първо той победи, всъщност направо премаза и превърна в национална шега Джеб Буш - син на 41-ия и брат на 43-ия президент на САЩ. Това стана на първичните избори за републиканската номинация за президент през 2016-а. Така на практика Тръмп прекъсна тъй наречените "бушистки“ - или ако искате "бушови“ - планове за семейно усвояване на най-високия пост в страната.

После той "приключи“ и дългогодишната мокра мечта на Хилъри Клинтън да стане първата жена президент на САЩ и да се върне в Белия дом, оцапан от секс скандалите на нейния съпруг и 42-и американски президент Бил Клинтън.

Преди дни Тръмп и неговите привърженици затвориха ковчега на още един мощен клан. Дъщерята на бившия вицепрезидент Дик Чейни Лиз Чейни изгуби първичните републикански избори в щата Уайоминг от официално подкрепената от Тръмп кандидатка Хариет Хейгман. Това означава, че Лиз Чейни няма участва в междинните избори за Конгреса в края на годината и на практика е изхвърлена от позицията си на представителка в неговата долна камара. Означава още, че в началото на 2023-а, за пръв път от 55 години, в американската федерална власт няма да има избран нито един член на фамилиите Буш, Клинтън, Чейни и Маккейн.

Скорошната загуба на Лиз Чейни е особено зрелищна и унизителна, а контекстът около нейната катастрофа – твърде сочен и трагикомичен. Лиз Чейни беше една от най-яростните анти-Тръмп истерички в Републиканската партия. Тя се съюзи с Демократите, а Нанси Пелоси я назначи в комисията за разследване на протеста на Капитолия от 6 януари, превърнала се в своеобразен кафкиански "кенгуру съд“ срещу Тръмп и неговите привърженици.

По този начин неоконсервативният ястреб Лиз Чейни стана една от последните надежди на либералната демокрация. Прогресивните медии, интелектуалци и политици организираха неформален фен-клуб на една от най-омразните си доскоро жени. "Вашингтон Поуст“ неиронично написа, че страната се нуждае от "много Лиз Чейни-та“, а "Блумбърг“ прослави нейната „защита на демокрацията“. Последва реабилитация и на нейния баща – Дик Чейни. Преди Тръмп той бе олицетворението на злото за американския либерален вектор. Документални и игрални филми го представяха като "военннопрестъпник“ и „архитект на войни, довели до смъртта на милиони“. Културното крило на Демократическата партия се погрижи Чейни да бъде стилизиран като митологично и мракобесно чудовище.

Но масовата психоза, причинена от Тръмп, преобърна моралния компас на Демократите и корпоративните медии. От господар на мрака ала Дарт Вейдър, Дик Чейни получи ролята на смелия джедай Оби-Уан Кеноби. Това беше и една от метафорите, които демократични говорители неиронично използваха. Същата метаморфоза се случи с Буш и покойния Джон Маккейн. Те позволиха на режима да ги използва като вътрешнопартийно оръжие срещу Тръмп и получиха топлите целувки на институциите и хората, които искаха да ги пращат в затвора за военни престъпления и се радваха като малки деца в магазин за играчки на всяко тяхно нещастие.

Точно толкова лесно е за модерния американски мейнстрийм да се отрече от дългогодишните си позиции и да покани в леглото някогашните си врагове за сеанс без предпазни средства. И да стори така, че културният и политически климат преди Тръмп да изглежда като някаква шега за сметка на публиката.

Лиз Чейни вече има повече одобрение в Демократическата партия, отколкото сред републиканците. Загубата на първичните избори беше брутална. Дъщерята на Дик Чейни събра едва 28,9% процента от вота, а подкрепената от Тръмп жена – 66,3%

Чейни не прие загубата спокойно и в режим на психическо равновесие. Сравни се с Ейбрахам Линкълн и се закани да се пробва за президент. С тези резултати подобна заявка спокойно може да върви с тумбест клоунски нос, циркова перука и цвете на ревера, пръскащо вода.

Но тежкият развод на Чейни с реалността сигнализира за болестта на либералния елит. Преди дни световноизвестният интелектуалец и автор на няколко бестселъра Сам Харис изговори откровено това, което елитите наистина мислят. По време на един подкаст Харис призна, че цензурирането на разкритията за лаптопа на Хънтър Байдън преди изборите е помогнало на баща му Джо Байдън, но заключи, че това е било наложително. "Хънтър Байдън буквално можеше да има трупове на деца в мазето си – това нямаше да ме интересува“ са точните думи на Харис. Този следван от милиони хора елитен либерал откровено каза, че всякакви престъпления и манипулации са оправдани в името на целта Тръмп да бъде спрян.

Това, дами и господа, е психоза. Абнормалното състояние е увредило мозъците на днешната върхушка. И резултатите се виждат.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проучване: Българските деца нямат навик да ядат риба, плодове и зеленчуци

Българското дете няма навик да яде риба. Всяко пето дете у нас не яде риба. Няма такава кулинарна традиция. Това е един от изводите от огласено национално представително проучване на хранителните навици на децата у нас. Това е възрастта, в която се оформят стереотипи за хранене . Потвърди се, че има много какво да се върши, за да се..

публикувано на 19.09.24 в 09:49
Снимката е илюстративна

Баба, дядо и аз - и "Малка нощна музика" - ноти по време на война

От преди двайсетина години всяка бъдеща майка в големите градове на Израел, очаквайки скоро дете, а след това и с новороденото дете слуша дискове с класическа музика "Бейби Моцарт", "Бейби Бах" или други. Според психолозите такава музика влияе добра за развитието на зародиша. Това лято в един от културните домове на Тел Авив бе много популярно..

публикувано на 17.09.24 в 12:49
Елена Хайтова

Елена Хайтова: Ако баща ми знаеше, че не чуждите думи са беда, а опростачването на езика

Хайтов много се гневеше на чуждите думи в българския език, но ако знаеше, че не това е бедата, а това, че езикът ни много се опростачва .  Това каза пред БНР Елена Хайтова, дъщеря на писателя Николай Хайтов.  "Все пак чуждите думи внасят своя колорит. Но да казваш нещо от незнание или малокултурие, това е смешно. ...  Написала съм едно есе точно за..

публикувано на 16.09.24 в 19:23

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори . Причината са обнародваните във вторник в Държавен вестник две наредби за промени в условията при обучението.  Диалогът е нарушен, казва Йонко Иванов от Съюза на преподавателите по авто-мотоподготовка . А министерството на транспорта обяснява, че..

публикувано на 15.09.24 в 16:00
проф. Юри Кълвачев и проф. Илза Пъжева

Проф. Илза Пъжева: Няма ИИ без естествен. Естественият интелект има крайната дума

Между 12 и 15 септември българската структура на германската научна правителствена фондация "Александър фон Хумболт" организира Хумболтов колегиум на тема: "Човекът и изкуственият интелект в науката и обществото". Форумът ще събере млади и утвърдени български и чуждестранни специалисти в София в "Гранд хотел Милениум". Те ще дискутират..

публикувано на 11.09.24 в 10:54

Може ли ислямският ум да бъде спасен? Новата книга на Мохамед Халаф търси отговор

Важният въпрос днес е: Може ли ислямският ум да бъде спасен?   Така журналистът Мохамед Халаф синтезира акцента в новата си книга "НЕподчинение. Ислямът и реформаторите", която представи пред БНР. "Кризата на исляма днес е колкото политическа, толкова и културна, и религиозна. Тя носи в себе си много други кризи, свързани с невъзможността да се..

публикувано на 09.09.24 в 14:26
Вътрешната баня на Сърбинската къща

Голям е интересът към Ипеклийската и Сърбинската къща в Берковица

Вътрешна баня в къща на 260 години - берковчанис гордост разказват за така наречената Ипеклийска къща, в която е живял поетът Иван Вазов. В съседство с нея има и по-млада на години баня, която е на век и половина и е част от Сърбинската къща. Двете са част от Музейния комплекс в Берковица. Към Ипеклийска и Сърбинската къща има голям..

публикувано на 09.09.24 в 11:49