Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жители на Панагюрище даряват на Регионалния исторически музей в града семейни вещи

Регионалният исторически музей в Панагюрище
Снимка: METTA/Facebook-Регионалният исторически музей в Панагюрище

Все повече жители на Панагюрище даряват на Регионалния исторически музей в града семейни вещи, останали от предците им  Хората го правят с убеждението, че по този начин не само обогатяват фонда на културната институция, но и съхраняват фамилните реликви.
Всеизвестно е, че почти във всяка панагюрска къща се пазят семейни вещи, които се предават като реликви през поколенията. За тях това е история, а в този град отношението към българската памет е особено чувствителна.  В Регионалния исторически музей се радват на всяка вещ, която става част от музейната експозиция, каза директорът доц. д-р Атанас Шопов: 

"Изработихме музейният екип една политика, за работа с тези публики, с хората, които искат да даряват. Те трябва да ти повярват, защото музейните фондове основно при нас се събират. Не е гордост това, което казвам, че ние не сме направили откупки, обаче за сметка на това можем да се похвалим, че имаме уникални дарения, които много трудно дори бихте купили с пари, защото преди да купиш нещо, ти трябва да убедиш човека срещу теб, че той трябва да се раздели с тези съкровени сакрални ценности на фамилията. Ние получаваме много добри предмети, които са свързани с етнографската част, с бита на панагюреца, уникални панагюрски носии, които правят панагюрските мутафчии, които изнасят този занаят мутафчийския по цели Балкански полуостров".

В този все по-комерсиален свят е важно да уточним,  че тук не става дума за продажба, а за абсолютно безплатен акт, воден единствено от идеята за съхраняване на родовата памет за идните поколения:

"Ние даваме само символичен акт - свидетелство за дарение, което се завежда в специална книга, описано е и всяка година в нощта на музеите откриваме поредна изложба на дарители", допълни за предаването "Рано в неделя" доц. д-р Атанас Шопов.  

В Регионалния исторически музей притежават предмети от свещеник Недельо Иванов.

"Това е личността от Поибрене, която дава кръст от Поибренската църква и през цялото време е с хвърковатата чета на Бенковски".

Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Звездите слизат на земята - за астрофотографията като любов от пръв поглед

"Най-впечатляващо беше в Боливия, на соленото езеро Салар де Уюни, където при дъждовния сезон се образува тънък слой вода и чувството е неописуемо – звездите слизат на земята, буквално. Все едно си в открития космос . Там се виждат неща, които не можем да видим от северното полукълбо, от България, и успях да запаметя с камерата си много красоти...

публикувано на 20.05.25 в 10:40
Йовчо Стоянов

В Русе беше показан луксозен албум с фотоси от периода 1920 - 1940 година

Тази седмица във фоайето на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе бе представен луксозен като изработка и изключително ценен като съдържание албум. Под заглавието "Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни 1920 - 1940 г." притежателите на фото албума имат редкия шанс да видят част от колекциите на съставителите Йовчо..

публикувано на 18.05.25 в 07:53

Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение

През тази седмица Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение. Към 300 пожарникари, спасители и доброволци от 7 държави показаха възможностите си за реакция при природното бедствие. Това бе второто подобно учение с международен характер. Посланикът на Федерална Република Германия посети учението. Монтана бе..

публикувано на 18.05.25 в 07:38

Изложба в Добрич представя историята на 46-и пехотен добрички полк

Историята на 46-и пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война. Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-и Пехотен Добрички полк“. „Пътят към победата“ е..

публикувано на 18.05.25 в 06:53

Радинела Павлова и Габриела Бебенова представиха филм за живота в ДФСГ "Интелект"

В Плевен с тържествен концерт отбелязаха 35 години от създаването на Държавната финансово - стопанска гимназия „Интелект“.  На тази годишнина е посветен и филм, създаден от две момичета в 11 клас - възпитанички на училището.  За идеята, мотивите и за гимназия „Интелект“, Латинка Светозарова разговаря с Радинела Павлова и Габриела..

публикувано на 18.05.25 в 06:27
Столична община учреди награда за социално значим филм – първото отличие е за „Училище за надежда“

"Училище за надежда" спечели специалната награда на Столичната община за филм със социална значимост

За първи път в историята на националния фестивал на българското кино „Васил Гендов“, Столична община учреди и връчи специална награда за филм със социална значимост. Отличието бе част от церемонията на Съюза на българските филмови дейци – най-престижното признание за родното кино. Наградата беше присъдена на документалния филм „Училище за надежда“ –..

публикувано на 18.05.25 в 04:53