Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Когато се събрахме с него, една приятелка каза – ако забременееш, ще те накарам да направиш аборт"

Ром и българка чакат бебе - какво е да живееш на въртележката на клишетата?

"Аз съм от ромски произход и тя става невидима за нейните приятели, познати"

Мартина Петкова и Петър Мустаков очакват дете
Снимка: Ирина Недева

Клишетата за ромите се оглеждат в ежедневието на конкретни хора и се отразяват върху конкретни съдби. Мартина Петкова и нейният партньор Петър Мустафов могат да потвърдят това.

Тя е българка, той – от ромски произход. Чакат дете. Признават, че клишетата са много.

"Казват – да не раждат толкова деца или въобще да не раждат. Или да не раждат, като не са образовани. Когато се събрахме с него, една дългогодишна приятелка каза – ако забременееш, ще те накарам да направиш аборт. Други клишета – че са неграмотни, че много крадат, че лъжат. Клишета, които ги карат да изглеждат все едно не са човешки същества, които можеш да проявиш любопитство за опознаеш", разказа Мартина Петкова в предаването "Преди всички" на БНР.

Петкова допълни, че най-изненадващият въпрос, който получава, е – за какво толкова си говорите, което предизвиква у нея горчивина.

"През живота си никога не съм имала проблеми с полицията. Откакто си свързахме живота, през два-три дни го спират за проверка, искат му лична карта. Излезе за сок до магазина и някой беше решил, че ще обира склада на магазина, понеже беше останал там да си допуши цигарата, и го прибраха в районното."

Младата жена посочи, че когато с Петър се движат заедно, усеща недоверие сред околните, включително полицаи.

Самият Петър Мустафов изтъкна, че ромите са привикнали да ги спират и проверяват и това за тях е ежедневие.

"Трябва някой да те спре, да те погледне накриво, да те одумва. Като няма какво да направиш, свикваш."

Мартина посочи, че Петър обича да ремонтира различни неща. Оправил люлката пред блока им, на която тя се люлеела като дете и 20 години стояла счупена.

"Понеже го познавам много добре, виждам, че е добра душа, а се държат с него, все едно е точно обратното."

Двамата споделиха, че повечето от съседите им се отнасят подозрително към Петър и са единици онези, които общуват с него.

"Аз съм от ромски произход и тя става невидима за нейните приятели, познати. Не трябва така да бъдат хората. Трябва да се променят. Боли ни и двамата."

Мартина не крие, че вече се тревожи какво от това отношение ще възприеме детето им след време. Бъдещите родители са решили да не споменават пред проследяващата бременността лекарка, че бебето има ромски произход, защото смятат, че това би се отразило на качеството на медицинската грижа.

"Казвали са ми, че съм смела. Аз не го усещам като смелост. Иначе ще бъда много нещастна."

Чуйте повече за сблъсъка с предразсъдъците в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Фрагмент от корицата на книгата

Борислав Вълов-Ей Бо с книга, вдъхновена от действителни събития

"Темата за войната по пътищата засяга всеки един от нас, тя е от години и все повече последствия крие зад себе си и все по-болни места засяга, затова трябва да надаваме глас. Съпричастен съм с това, откакто пиша книгата". Това каза пред БНР Борислав Вълов, по-известен с артистичния си псевдоним Ей Бо, който представи книгата си "Защото в твоите..

публикувано на 19.05.25 в 15:14
Йовчо Стоянов

В Русе беше показан луксозен албум с фотоси от периода 1920 - 1940 година

Тази седмица във фоайето на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе бе представен луксозен като изработка и изключително ценен като съдържание албум. Под заглавието "Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни 1920 - 1940 г." притежателите на фото албума имат редкия шанс да видят част от колекциите на съставителите Йовчо..

публикувано на 18.05.25 в 07:53

Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение

През тази седмица Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение. Към 300 пожарникари, спасители и доброволци от 7 държави показаха възможностите си за реакция при природното бедствие. Това бе второто подобно учение с международен характер. Посланикът на Федерална Република Германия посети учението. Монтана бе..

публикувано на 18.05.25 в 07:38

Изложба в Добрич представя историята на 46-и пехотен добрички полк

Историята на 46-и пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война. Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-и Пехотен Добрички полк“. „Пътят към победата“ е..

публикувано на 18.05.25 в 06:53

Радинела Павлова и Габриела Бебенова представиха филм за живота в ДФСГ "Интелект"

В Плевен с тържествен концерт отбелязаха 35 години от създаването на Държавната финансово - стопанска гимназия „Интелект“.  На тази годишнина е посветен и филм, създаден от две момичета в 11 клас - възпитанички на училището.  За идеята, мотивите и за гимназия „Интелект“, Латинка Светозарова разговаря с Радинела Павлова и Габриела..

публикувано на 18.05.25 в 06:27
Столична община учреди награда за социално значим филм – първото отличие е за „Училище за надежда“

"Училище за надежда" спечели специалната награда на Столичната община за филм със социална значимост

За първи път в историята на националния фестивал на българското кино „Васил Гендов“, Столична община учреди и връчи специална награда за филм със социална значимост. Отличието бе част от церемонията на Съюза на българските филмови дейци – най-престижното признание за родното кино. Наградата беше присъдена на документалния филм „Училище за надежда“ –..

публикувано на 18.05.25 в 04:53