Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо са недоволни израелските туристи от почивките си в България?

Слънчев бряг
Снимка: sunnybeach.com

Израелците са сред най-многобройните туристи, които посещават България. Някои се привлечени от сравнително евтините оферти. Други - харесват природата, кухнята, гостоприемството и не на последно място историята на България. Особено факта за спасението на българските евреи. В израелските медии публикуват възторжени отзиви за пътуванията в нашета страна, но се случва и да дадат гласност на сериозни проблеми в обслужването и в алчността на хора, които би трябвало да си изкарват хляба с туризъм и да знаят, че един доволен клиент разказва и води поне трима други.

Шимон Коен, агроном и нелицензиран гид из Европа, разказва:

"Бях в България за 3 седмици в края на май и началото на юни. Бях с двама приятели. Наехме кола. Целта ни беше да обиколим 100- те национални обекта. Някъде ни се налагаше да изминаваме пеш 10-15 километра, но успявахме. Нямахме тези въпросни книжки за 100-те обекта, а и на повечето места печатите са изгубени. Не допускахме, че за 3 седмици ще ги обходим почти всички. Очаровани сме от пещерите и водопадите. От експонатите на всички български музеи, които видяхме, най-интересно ни се стори варненското златно съкровище - най-старото обработено злато, запазено до наши дни. От античните обекти ми направи впечатление амфитеатърът в Пловдив. От обектите съхранили старинен поминък - розоварните и Празника на розата. От горите - Родопите, въпреки че обиколихме и Рила, и Пирин. От обектите, свързани с историята на България - най-много ни хареса Шипка и Панорамата в Плевен. От фолклора - ходенето по жерава в Странджа планина. Не ми харесаха пътищата и това, че при бързото обхождане на обектите, шосетата ни изненадваха неприятно с някоя дупка. Трябваше да караме по-бавно, за да не повредим колата, взета под наем. Би могло да има повече разгласа за тези 100 национални обекта и да се разделят, така че за няколко години, при по-кратко пребиваване и чужденец да може да ги обходи, още повече, децата на българите, родени в чужбина".


Някои от бившите туристи в България признават, че и те са се сблъсквали с проблеми. Повечето оферти за България са на базата на "всичко включено“, но се оказва че не е така. За много неща им искат да си платят допълнително. Например за ползване на сауна са искали допълнителни 45 лева. Таксиметровите шофьори никога на включвали апарата и за едно и също разстояние искали различни суми .

Не всички, но някои от туристите искат да посетят музеи или атракции за деца. Често в началото им казват една цена, а след това трябва да добавят още и още билети за да видят цялото съоръжение или да всички опции на детската атракция, затова вече предпочитат да включат тази обиколка в цената на пътуването още в Израел ( винаги има такава опция) и да отидат там хем с екскурзовод, хем да не са обект на изнудване.

От звуковия файл можете да чуете целия репортаж на Искра и Феня Декало.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09