Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Асоциацията на вносителите на нови автомобили очаква стабилизиране на пазара през 2023 г.

Снимка: ЕПА/БГНЕС

От Асоциацията на вносителите на нови автомобили очакват най-късно до края на следващата година ситуацията с доставките на части и самото производството на нови автомобили да се възстанови. В момента то се намира в криза, върху която влияят различни фактори. По-високите стандарти, заложени в автомобилите, са довели макар и малко до поскъпване на новите коли

С по-високи цени са и употребяваните автомобили. Предстои и ново увеличение, казаха от Асоциацията на вносителите на автомобили. 

Търсенето на нови автомобили в световен мащаб е по-голямо, отколкото тяхното производство, това е ситуация от поне една година, казва Александър Костадинов, председател на УС на Асоциацията на вносителите на нови автомобили. 

Очакванията на бранша са до края на 2023 година и производителите и доставчиците да се справят със ситуацията, която е в момента.  Затруднения създават не само  обществено известната липса на чипове, казва още той и добави, че влияние оказва и ситуацията в Украйна, заради заводите за компоненти, които се намират на нейна територия, както и на територията на Русия. Повишаването на цените на металите и суровините и честите локдауни в Китай са другите причини, които влияят на производството на нови автомобили.

От бранша очакват постепенно стабилизиране на пазара през следващата година, като най-късно до края на 2023 година е възможно отрасълът да заработи нормално.

По данни на МВР продадените автомобили за първите 6 месеца са около 16 хиляди. Основно това са леки и лекотоварни, уточнява Александър Костадинов и казва че пазарът у нас се движи предимно от покупките на автомобили от компании и в по-малка степен от физически лица.

Новите автомобили са много по-безопасни, отколкото тези отпреди 10 или 20 години. Повечето системи за активна и пасивна безопасност вече са стандартни за повечето от тях. Европейската комисия регулира, казва още Костадинов, какви системи задължително трябва да има всеки нов автомобил и  повечето с лекота покривали тези изисквания. Новите автомобили са и с малко по-високи цени. Но към момента добрата новина е, че разликата между цените на новите и употребявани автомобили е много малка, посочва още Костадинов.

Продължителното чакане от потребителите за покупка на нова кола забавя обновяването на автопарка в Западна Европа, което пък се отразява на вторичния пазар на автомобили и от бранша у нас отчитат затруднения при предлагането на употребявани автомобили, казва Любомир Доросиев от Асоциацията на вносителите на автомобили. Цените на тези автомобили веднъж през годината са се повишили с 30 процента. Предстои и ново увеличение.

Репортаж на Надежда Николова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Президентът на Русия Владимир Путин

Путин обяви, че Русия е изпитала ракета със среден обсег с удар срещу Украйна

Руският президент Владимир Путин заяви, че страната му е изпитала нова ракета със среден обсег при днешния удар по Украйна и предупреди, че Москва може да я използва срещу страни, позволили на Киев да изстрелва техните ракети по руска територия, предадоха световните агенции, цитирани от БТА. Киев съобщи за руска атака с междуконтинентална..

публикувано на 21.11.24 в 20:09
Дългогодишни преподаватели в Техническия университет, заедно със скулптора Адриан Новаков, изваял барелефа (третият от ляво на дясно)

Габровският технически университет чества 60 години от създаването си

В сградата на Техническия университет в Габрово беше открит барелеф на първия ректор проф. Весел Савов. Висшето училище днес отбелязва 60-ата годишнина от основаването си. Идеята за създаване на висше училище в Габрово датира от 40-те години на ХІХ век и е формулирана от възрожденския просветител Васил Априлов и неговия съратник Николай..

публикувано на 21.11.24 в 19:42

КС образува дело по искането на президента Радев за три текста от Конституцията

Конституционният съд образува дело по искането на президента Румен Радев за това три текста от Конституцията да бъдат отменени, съобщава БГНЕС. Президентът сезира повторно КС за двойното гражданство и служебното правителство Става дума за новия ред за назначаване на служебен премиер, за парламент, действащ и при служебно правителство и..

публикувано на 21.11.24 в 19:30
Митрополит Арсений

Сливенският митрополит Арсений освети храм в ямболското село Гълъбинци

Сливенският митрополит Арсений освети обновения църковен храм "Св. Архангел Михаил" в ямболското село Гълъбинци.  В Деня на християнското семейство дядо владика кръсти 40 жители на селото на възраст от една до 73 години. В близо 120-годишния храм бяха кръстени 17 деца и 23-ма възрастни. За днешния празник сливенският..

публикувано на 21.11.24 в 19:20

"Каритас" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора"

На 25-и ноември "Каритас България" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора" "Целта на кампанията е да подкрепим възрастните хора в България", обясни пред БНР  Емануил Паташев, главен секретар на организацията. Благодарение на даренията от кампанията около 500 души годишно получават медицински и социални грижи. Може да изразите..

публикувано на 21.11.24 в 19:19
Снимката е илюстративна, архив

В Смолянска област речните корита през тази година не са почистени от наноси и растителност

В Смолянска област речните корита през тази година не са почистени от наноси и растителност. Причините са комплексни - липсата на финансиране от държавата и законови норми, които не позволяват влизането на тежка техника в речните корита без разрешение от Басейновата дирекция.  Необходими са законови промени, които да позволят почистването на..

публикувано на 21.11.24 в 19:06

Все повече жени у нас се подлагат на забременяване с донорска яйцеклетка

Все повече жени у нас се подлагат на процедура по забременяване с донорска яйцеклетка - това показват данни на агенция "Медицински надзор" за периода 2021-2023 година. В същото време намалява броят на родените деца от такива процедури, което може да е знак за промени в успеха или да се дължи на други външни фактори.  Тенденцията беше..

публикувано на 21.11.24 в 18:50