Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рискът расте с възрастта, но признаците и симптомите могат да се появят по-рано

България все още няма национална стратегия за борба с болестта на Алцхаймер и деменциите

Елена Трифонова: Неглижирането на проблема е част от неглежирането на възрастните хора у нас

Снимка: Ани Петрова

21 септември е Световен ден за борба с болестта на Алцхаймер.

Болестта е най-честата причина за деменция. Страдащите в света са над 47 милиона души. Ежегодно се регистрират 7, 7 милиона нови случая.

В кино "Влайкова" в София тази вечер от 18.30 ч. ще бъде излъчен късометражният филм "Крадецът", чиято цел е запознаване на публиката с проблемите, свързани с това заболяване. Филмът илюстрира всички етапи на болестта.

Статистиката ни все още не е прецизна, отбеляза пред БНР Елена Трифонова от фондация, посветена на подкрепата за хората с Алцхаймер.

Нямаме все още национална стратегия за борба с болестта на Алцхаймер и деменциите, подчерта тя.

Грижата за един човек с деменция и Алцхаймер изисква други двама от семейството да се грижат за него и често тези хора отпадат от пазара на труда, посочи Трифонова. По думите ѝ социалната цена на тази болест е изключително висока.

Рискът расте с напредването на възрастта, но признаците и симптомите не са присъщи на остаряването, стана ясно от думите ѝ.

"Първите симптоми са липсата на добра ориентация, забравянето. Симптомите се проявяват много по-рано, отколкото започваме да усещаме първите видими признаци. Много често след продължителна депресия човек може да отключи болестта на Алцхаймер. Става асоциален, започва да избягва общуване с околните, с най-близките."

Има скринингови тестове, а прегледи трябва да направят невролог и психиатър.

"Препоръчва се здравословен начин на живот, движение, средиземноморската диета като начин на хранене. Но дори хората, които живеят в чиста, екологична среда, също могат да отключат тези заболявания, ако са генетично предразположени", коментира Елена Трифонова.

Сред рисковите фактори са и затлъстяването и диабетът.

Трифонова свързва неглижирането на Алцхаймер у нас с неглижирането на възрастните хора като цяло. 

Цялото интервю по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Диана Гласнова от Хърватия: Най-голяма полза от еврото имат големите фирми, хората търсят промоциите

Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа.  Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..

публикувано на 21.05.25 в 14:14
Бела Бенова

Бела Бенова - фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа

Бела Бенова е фотограф и  пътешественик по морските фарове на Европа.  Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..

публикувано на 20.05.25 в 13:37
Доц. Михаела Мишева - УНСС

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..

публикувано на 18.05.25 в 11:04

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47

Три съседни страни крият изненадващи съкровища - Сърбия, Румъния и Гърция

Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..

публикувано на 14.05.25 в 06:00
 Кристиян Салай

Бавария е най-популярната дестинация за българските туристи в Германия

Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година?  За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..

публикувано на 13.05.25 в 14:32
Снимката е илюстративна

Защо понякога най-изкушаващата туристическа оферта може да се окаже и най-рисковата?

Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..

публикувано на 13.05.25 в 13:51