След референдумите Кремъл ще тълкува падането на ракети в присъединените региони от Украйна като удар по Москва или Санкт Петербург.
Това каза пред БНР доц. Александър Сивилов, преподавател в СУ "Св. Климент Охридски" и обясни:
"Руското външно министерство обяви, че тези територии ще бъдат разглеждани като неразделна част от Руската държава и отговорът ще бъде коренно различен от това, което виждахме досега".
По думите на историка характерът на войната е бил различен досега и резултатите от референдумите могат да послужат за повод на Русия да каже:
"Ние вече не провеждаме специална военна операция, а сме в истинска война, защото Украйна ни нападна. ... Ще видим много бърза ескалация на конфликта и оттук нататък войната ще стане истинска, макар че тя до момента си беше съвсем истинска и върви от 2014 г., но сега ескалира".
Доц. Сивилов прогнозира "засилване на терора от страна на украински диверсионни групи в територии на Русия".
"Можем да очакваме мощен руски удар, защото в западните медии, включително и в българските, много се подценява възможността на руската армия за водене на война", коментира той.
"Ядрената опция въобще не е за пренебрегване, с огромно съжаление трябва да кажа това. Съвсем обозримо е да бъдат използвани т.нар. тактически ядрени оръжия, за да не се стигне до пълномащабна война с използване на ядрено оръжие. Това нещо Путин е в състояние да го направи, да го използва и Западът няма да отговори", каза още доц. Александър Сивилов и цитира изявлението на Путин по телевизията, когато обяви частичната военна мобилизация:
"Завърши с думите "може розата на ветровете да се обърне към вас". Което прави пряк паралел с това, че вероятно някъде може да бъде използвано ядрено оръжие".
"Мобилизацията е проведена по доста хитър начин, много страшно звучи това, но тя може да е изход от икономическото положение за много хора. Заплатата, която ще получат мобилизираните, е доста висока за руските стандарти. Техните семейства също ще получат допълнителни привилегии. Рискуват да бъдат убити, но... има вероятност да наблюдаваме изблик на патриотизъм", коментира той.
Интервюто на Петър Волгин с доц. Александър Сивилов в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
" Координационният център по пътна безопасност е абсолютно излишен ". Това заяви пред БНР Богдан Милчев от Института за пътна безопасност: "През 2019 година, когато е създаден Координационният център по пътна безопасност, който да координира усилията, още тогава аз им казах, че той не трябва да бъде в МВР. Той трябва да се управлява от..
Около една четвърт от българското население е засегнато от възли на щитовидната жлеза, като в различните възрасти честотата е различна. Това съобщи проф. д-р Русанка Ковачева председател на Българско сдружение Тиреоидея и Паратиреоидея по повод Международната седмица за осведоменост за заболяванията на щитовидната жлеза: "Чистотата сред..
На днешния 28 май отбелязваме Европейския ден на природните паркове . "Витоша на децата" отваря планината за най-малките "Искам да помоля хората да пазят природата на Витоша, защото тя е съвсем близо до София, изключително силно натоварване има върху нея от страна на жителите и гостите на София". Това каза пред БНР инж. Севдалина Димитрова ,..
Творческа вечер, посветена на поета Таньо Клисуров, в къща музей "Христо Смирненски" в София организират от Националния литературен музей. Напусна ни Таньо Клисуров Пред БНР Атанас Капралов , директор на Националния литературен музей, даде повече информация за събитието: "Творческа е вечерта, защото такова беше желанието на семейството..
Училището “Патиланско царство” в Мъртъл Бийч, щата Южна Каролина, тържествено отбелязва 24 май и краят на учебната година. Децата участваха в празничен концерт, куклен театър и имаха още много приятни преживявания заедно с родителите си. Беше отпразнуван празникът на буквите в неделното училище, създадено само преди 6 години, все още само..
Напредъкът на технологиите дава възможност за развитие на медицината, а оттам и огромна полза за хората. Всъщност става дума за човешки живот и това е безценният принос на съвременната техника и лекарски знания. Как ще се развива отделението по Нуклеарна медицина в Комплексния онкологичен център на Русе разказва кореспондентката ни Ася Пенчева в..
Над 4 милиона българи ще могат да се тестват у дома за два вида онкологични заболявания през следващите шест години. Здравното министерство обяви, че подготвя модерен скрининг за рак на маточната шийка и на дебелото черво, а целта е максимален брой хора да се прегледат, без да чакат на опашка пред лекарски кабинет. Очаква се първите тестове да..
Нямаме договорка за каквото и да било сливане и обединяване , ръководството на партията и Ахмед Доган са запознати с всички процеси. Това заяви пред..
Несъгласни сме с цялостната външна политика на България спрямо Израел . Това каза пред БНР Камал Догмуш, член на УС на Сдружението на палестинците в..
"Това е доста ярко послание към българското общество. Това послание ни казва, че който е зависим, той отива при Пеевски ". Това коментира пред БНР..