Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"По време на пандемията имаше стабилизация на общинското здравеопазване, влязоха много средства"

Общинските болници - апендиксът в здравеопазването

Съществуването на общинските болници се крепи на добрата воля на лекарите, казва д-р Неделчо Тотев

Болницата във Враца
Снимка: БГНЕС

"Повече от 20 години сме апендиксът на здравеопазването."

Така описа ситуацията с общинските болници пред БНР д-р Неделчо Тотев, председател на Сдружението на общинските болници, директор на болницата в Чирпан.

Сдружението е поканило на среща днес политическите партии, за да чуе от тях каква е визията им за общинското здравеопазване.

"Нас или са ни отписали, или ни считат за незначителен участник в тази система", коментира д-р Тотев и по повод на здравна дискусия, организирана днес, за която не са били уведомени, за да се включат.

"Бомбата", която се хвърли в началото на годината - че основните заплати трябва да скочат два пъти. Нещо, което беше непосилно за всички, невъзможно да бъде изпълнено. И ние казахме: за да дадем едни пари, ни ги дайте на нас. Защото ние разпределяме това, което се заработи. В това число самите синдикати нееднократно заявяваха, че хората ще имат тия пари и оттам насетне те си ги чакаха. Дойде август, не се случиха работите и хората започнаха да напускат. За нас е извън всякакъв контрол този процес . Не можем да го спрем вече. Имам обаждания от колеги – затварям това отделение, затварям онова отделение, нямаш ли специалисти, не можеш ли да пратиш някого", подчерта болничният управител в предаването "Преди всички".

Снимка: БГНЕС

Д-р Неделчо Тотев допълни, че по време на пандемията, "колкото и вулгарно да звучи, имаше стабилизация на общинското здравеопазване, защото влязоха много средства".

Съществуването на общинските болници се крепи на добрата воля на лекарите, категоричен е в диагнозата си д-р Тотев. 

"Продължава да има към всички болници завишени изисквания. Голяма част от стандартите са отменени от съда. Независимо от това обаче бройката на лекарите стои, а при този кадрови дефицит нещата няма как да се случат. Има хора, които са нарамили своите куфарчета и ще сменят болници. Това е като бомба, тя може да избухне във всеки един момент за всяко лечебно заведение."

Чуйте цялото интервю в цвуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Абсурдните правила за паша в националните паркове - геноцид за животните и бухалка за фермерите

Ще има ли достатъчно пасища за биологичното ни животновъдство или единственият път на фермерите е към унищожаване на стадата и затваряне на фермите? Две министерства и една парламентарна комисия все още не успяват да намерят отговор на този въпрос и решение на проблема с пашуването в националните паркове. Рестрикциите за ползване на..

публикувано на 13.09.24 в 07:02

Светлана Боянова: От браншовите организации да тръгва позицията ни за земеделие

Процедурите, по които се взима българската позиция, трябва да тръгват от браншовите организации , като пък те преди това трябва да направят дискусии на регионално ниво със самите земеделски производители. От там да се оформи позиция, да отива във всички министерства и при българските евродепутати. Това е мнението на Светлана Боянова -..

публикувано на 11.09.24 в 09:43

В "Люлин" ще протестират заради опасно кръстовище

Днес в столичния квартал "Люлин" 5 ще се проведе протест за безопасно движение преди първия учебен. Недоволните ще се съберат на кръстовището на булевардите "Д-р Петър Дертлиев" и "Панчо Владигеров". Причината за протеста са поредица молби към Столична община за обезопасяване на опасното кръстовище , които молби остават нечути. Първата такава..

публикувано на 11.09.24 в 07:13
Снимката е илюстративна

"Дали ще дадем златото, а за нас да останат отровите" - дилема пред три общини в Северозапада

Населението в общините Своге, Ботевград и Мездра е притеснено от проект за десетки сондажи за добив на злато в землищата на редица населени места. Това са селата Бов, Лакатник, Желен, Брезов дол, Габровница, Еленов дол и други в община Своге, Гурково, Краево и Литаково, Ботевградско, както и Зли дол и Оселна в община Мездра...

публикувано на 10.09.24 в 11:52

Д-р Зорница Маркова: До 3-годишна възраст екранното време за децата да е нулево!

Децата и мобилните телефони - темата в рубриката "Училище за родители". Според столичани децата им използват мобилните си телефони най-малко два часа на ден, но може и до 6 часа да достигне това време. Децата до 6 години почти не използват електронни устройства при някои от семействата. На някои от по-малките деца изобщо са им забранени телефоните, на..

публикувано на 10.09.24 в 11:10
Константин Илиевски

Маестро Константин Илиевски: С концерт ще отбележим подобаващо един от най-големите ни празници

Светлин Русев ще е солист в празничния концерт на Симфоничния оркестър на БНР с диригент Константин Илиевски, посветен на Деня на независимостта на България. Събитието е на 18 септември от 19:00 ч. в Голямата зала на Софийската опера и балет. Концертът се организира от БНР и Сдружение "Реформ Юнион Клуб"  с подкрепата на Столична община...

публикувано на 09.09.24 в 12:39

Майка на две деца има нужда от спешна операция и лечение в чужбина

Майка на две деца има нужда от спешна операция, за да спасят крака ѝ. Надя Лашева преподава на деца английски език. Преди седмица чува тежката диагноза – рак на костите. Историята на Надя започва така: " Ракът на костите е много агресивен, нямам време, а загубих четири месеца в търсене на диагноза! Аз съм Надя - учител..

публикувано на 06.09.24 в 14:58