Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Неповторими икони можете да видите в изложбата "Жените в Библията“ на Юлия Станкова

Юлия Станкова
Снимка: Пламена Бачийска

"Искам да уточня, че в тази изложба няма никакъв феминизъм и това е изложба за жените в Библията. Аз дойдох до тази идея постепенно, когато натрупах познания за библейските текстове и виждах в колко много от събитията, описани в Новия и Стария завет участват жени, а също така те често пъти променят дори хода на събитията, описани в Библията и постепенно усетих каква е разликата между старозаветните и новозаветните жени. Има разлика и тази разлика се дължи на това, че новозаветните жени са били около Христос. Те са следвали неговия път или някой от тях са били изцелявани от него - те или техните деца", каза за БНР Юлия Станкова за изложбата си "Жените в Библията“, която ще се открие на 4 октомври в галерия „Париж“ в София. Ще бъдат показани 13 картини.
Икона на Юлия Станкова  Снимка: Art Gallery Paris

По думите ѝ в библейските текстове няма литературност, има изреждане на факти и тези факти са толкова силни и въздействащи сами по себе си, че е излишно да бъдат украсени с някакъв похват.

"Никъде няма описание на жената как изглежда тя, какви са нейните черти. Ние можем да съдим за жените за това какво казват те в Стари и Новия завет".

В предаването "Нощен Хоризонт" Станкова допълни:
 
"Аз изобразявам лицата, за мен това е много важно и съществено. Тези лица не са взети от реалността, те не приличат на конкретни хора".

Тя има интерес към византийската живописна традиция.


"Работила съм в ателие по реставрация две години, където усвоих техника на живописване върху дърво и по-късно, когато работех вече самостоятелно добавях нещо свое и по тази начин стана моя техника, която прилагам и върху платно".

Юлия Станкова   Снимка: Пламена Бачийска

Юлия Станкова е завършила Минно-геоложкия университет и има диплома за минен инженер. През 2000 година получава диплома за магистър по теология от СУ „Св. Климент Охридски“. Има над 50 самостоятелни изложби в България и чужбина. Излагала е в различни градове в България, както и в Северна Македония, Гърция, Франция, Холандия, Германия, Англия, Италия.
Освен това Юлия Станкова пише стихове, а нейни статии и богословски есета са публикувани във вестник „Литературен форум“, списание „Литературни балкани“.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кирил Маричков

Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (втора част)

"Изотопия" се размечта не просто за Ден на будителите, а за цял месец (защо не и повече), в който да се срещаме с хората, превърнали се в будната ни национална съвест . Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част) Сред тях е Кирил Маричков , а и всички познати и непознати нему, с които..

публикувано на 22.11.24 в 19:55
Кирил Маричков

Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част)

Вярващите са убедени, че 40 дни след смъртта душата на покойника е сред нас, едва след това отлита към отвъдното. На този специален ден за помен християните подават храна и дарове, раздават и дрехите на мъртвия. Всичко дадено ще му се намери на оня свят. "Изотопия" поднася на Кирил Маричков спомените и емоциите на..

публикувано на 20.11.24 в 16:38
Наталия Георгиева

Наталия Георгиева се е посветила на читалището в село Гурково

В рубриката „Горещо сърце“ отиваме в балчишкото село Гурково, където ни отвежда кореспондентът ни в Добрич Мая Райнова. Там тя се срещна с председателя на читалище „Свобода“ Наталия Георгиева, която родом е от Велико Търново, но след години в чужбина решава не просто да се завърне в България, а да се премести близо до морето.  "Човекът, който..

публикувано на 17.11.24 в 06:24

Омайващата Юркие Фейзи предава на хората позитивния си дух

Юркие Фейзи вдъхновява всеки, който я познава. Вярва, че винаги има път и надежда. Все още никой не е открил лек за лупуса, с който е принудена да живее, но вярва, че хората сами могат да се справят с всичко, стига да имат воля и любов към себе си. Това е най-важното нещо, на което се е научила от лупуса. "Да обичам повече себе си и когато..

публикувано на 10.11.24 в 08:14
Йордан Караджов

Данчо Караджов: Националното радио е в основата на успеха на "Сигнал"

"Националното радио , без никакво притеснение мога да кажа, че е в основата на успеха на "Сигнал", каза Йордан Караджов пред "Нощен хоризонт". "Да те жадувам", "Може би", "Сбогом", "Липсваш ми" са само няколко заглавия, които вече 46 години пренасят поколенията в свят на рок емоция и дълбоки спомени , създадени от музиката на "Сигнал"...

публикувано на 07.11.24 в 14:55
Кадър от видео, публикувано от SpaceX, показващо тестов полет на Starship при втория опит за изстрелване на SpaceX в Бока Чика, Тексас, САЩ, 20 април 2023 г.

Директорът на НАСА Бил Нелсън за бъдещето на космическите програми

"Когато отидете в космоса…." директорът на НАСА Бил Нелсън се срещна с ученици и студенти . Посещението на Нелсън у нас беше част от европейската му обиколка. Защо НАСА се връща на Луната след 50 години? Как го прави с почти три пъти по-малък бюджет от преди. И дали войната в Украйна би била пагубна за отношенията между космическите сили? Много..

публикувано на 03.11.24 в 07:30
Проф. Радка Аргирова

Проф. Радка Аргирова: Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен

Вирусологът професор Радка Аргирова е потомствен лекар. Успява ли да се справи в живота с вирусите? "Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен. Те ме карат непрекъснато да чета, да уча, да съм нащрек. Трябва винаги да бъда във висша форма. Първо, защото никога не знаеш точно кога какъв вирус ще се появи. Второ, точно кога кой..

публикувано на 03.11.24 в 06:53