Девет са обезлюдените села в област Кърджали, показва последното преброяване на населението. Причините са демографската криза, липсата на препитание и миграцията към Турция, Западна Европа и по-големите български градове. Срутени каменни къщи и обрасли с растителност дворове, в които единствените жители са животните. Така изглеждат сега родопските села, където до преди години е имало хора. Други населени места са на път също да се обезлюдят.
За да се стигне до село Песнопой в Източните Родопи, трябва много търпение и смелост. Пътят до него е черен, изровен от дъждовете, по който лек автомобил не може да премине. Вие се в планината толкова дълго, че човек забравя началото на това пътуване. Долу в ниското се виждат покривите от тикли на каменните къщи, отдавна забравили своите жители. А някога в Песнопой е имало училище и магазин. Слизайки към селото, срещам 55-годишната Айтен. Тя е един от последните хора в това място. Показва ми ръцете си:
"Какви са ми ръцете - разкривени. Черни от чистене на орехи".
Айтен и съпругът й живеят в една от каменните къщи в Песнопой. Казва, че това е най-новата постройка в селото, защото сградата е ремонтирана. Отглеждат животни по европейска програма и това е причината да останат тук. Имат 500 овце и 200 крави. За животните обаче няма пазар.
Въпреки трудния живот в планината, Айтен не иска да живее в града. Често пътува до Пловдив при дъщеря си, но казва, че там се задушава.
От другия край на планината е ардинското село Мак. В него живеят 66-годишният Мюмюн и съпругата му. Разказва, че всичките му съселяни са заминали.
Мюмюн също отглежда животни. Оплаква се от пътя до селото, който е без асфалт и неподдържан. Когато попитал ще го оправят ли, му отговорили – не, защото в Мак не живеят достатъчно хора.
На изборите миналата неделя Айтен и Мюмюн са гласували. Те са пропътували километри по черните пътища, за да слязат до урните.
И Мак, и Песнопой са на крачка да се присъединят към безлюдните села в област Кърджали. Процесът обаче засега се отлага, поне докато Айтен и Мюмюн са там.
Репортаж на Валя Апостолова в предаването "Хоризонт за вас" можете да чуете от звуковия файл.
Наличието на изкуствен интелект налага да измислим нови дефиниции за това какво е интелект и интелигентност . Това мнение изказа пред БНР Мариана Тодорова, футуролог в Института по философия и социология на БАН. "Open AI направи голяма рекламна кампания 12 дни преди Коледа, в която твърдеше, че се демонстрират способностите на последния..
Изпращаме успешна година за криптопазарите , с над двойно покачване на цената на биткойн. Това каза пред БНР Валентин Михов, лектор за криптопазарите във Финансовата академия. След избирането на Доналд Тръмп се очаква обръщане на 180 градуса на политиката на САЩ и регулаторните органи към този актив , в противовес с рестриктивната..
235 хиляди лева са нужни, за да започне ремонта на читалище „Отец Паисий“ в село Извор. От края на 2023 г. ръководството на читалището по всевъзможни начини се опитва да събере необходимите средства. Събраната сума до момента е около 40 хиляди лева. Кампанията за набиране на средства продължава, така че който желае може да направи дарение от 2..
Изпращаме нелоша година за пазара на труда. Безработицата остава сред най-ниските от началото на промените - 5.16 на сто за ноември. Забавя се ръстът на заплатите, като за догодина се очаква да е от порядъка на 9-10%. Тази картина на трудовия пазар очерта в интервю за БНР Георги Първанов, експерт по човешки ресурси, член на УС на Българската..
Гръцкият премиер Кириакос Мицотакис представи програма за връщане на младите хора по селата и на специалистите от чужбина. Правителството подготвя нова програма със стимули за връщане на младите гърци по селата в пограничните райони, както и за връщане на млади специалисти от чужбина. Това заяви премиерът Мицотакис в интервю за гръцките медии...
В навечерието на всеки празник жените отварят гардероба си и се чудят какво да облекат, за да са различни, елегантни и желани. Орна Шаул е собственичка на най-известния в Израел магазин за винтидж. Това не е магазин за дрехи втора употреба, които са омръзнали или отеснели на собствениците, но коитовсе още могат да бъдат намерени в..
Коледа е време за семейството . Време, в което традициите, отношенията и споделеността играят централна роля. Време за събиране около празничната трапеза, споделяне на обичаи и връщане към корените на семейството. Време, в което всички заедно приготвят специалните храни и с годините се учат на компромиси и толерантност. Как това се..
Изпращаме нелоша година за пазара на труда. Безработицата остава сред най-ниските от началото на промените - 5.16 на сто за ноември. Забавя се..
Без заря, но с лазерно шоу, София ще посрещне Новата година на площад „Александър Първи Батенберг“. След 21 ч. започва концертът на столичния..
Регистрацията на Българската православна старостилна църква (БПСЦ) е изцяло в духа на демократичния плурализъм. Това каза пред БНР журналистът Горан..