Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Музеят на минното дело в Мадан е единствен по рода си на Балканите

Там можете да научите повече за живота на миньорите

Музеят на минното дело в Мадан
Снимка: Община Мадан

Първи по рода си рудник - музей за туристите отвори врати в Мадан. Подземната руднична експозиция е създадена по проект „TERRA-MINE“ в сферата на минния туризъм с финансиране по Програмата за трансгранично сътрудничество ИНТЕРРЕГ V „Гърция-България 2014- 2020“. Община Мадан защитава проекта в партньорство с гръцката община Пилеа – Хортиатис, Тракийския университет „Демокрит“, Международният гръцки университет, катедра „Бизнес администрация“, дисциплина “Управление на туризма“ и Минно-геоложкия университет „Св. Иван Рилски“.

За да влязат в рудник „Сполука“ туристите първо се оборудват с каски и специални миньорски лампи, след което се качват на руднична вагонетка и влизат с локомотив като истински миньори под земята. Където има фигури на миньори, заети с различни дейности. Цялото трасе е оборудвано с релсов път, стрелки, обходи за маневриране. 

"Минната изработка е дълга 140 метра, прокарани са две трасета - едното е 10 метра, другото е 11 метра", каза за БНР  ръководителя на проекта Бисер Курджиев.
Музеят на минното дело в Мадан    Снимка: Община Мадан
В музея можете да научите повече за живота на миньорите.

"По какъв начин са си изкарвали прехраната. Може да се види крепежа, какви крепежи се използват в мините". 
 
Музеят на минното дело в Мадан е единствен по рода си на Балканите. С подземния музей „Сполука“ и пещера „Шаренка“, както и с Кристалната зала, обхващаме пълния набор от възможности за запознаване с рудодобива, който може да се предложи на туристите, каза кметът на община Мадан Фахри Молайсенов.

"Целта ни е с новите атракции да привлечем максимален брой туристи в общината и региона. Планираме да надградим проекта с отварянето на еко пътеки в района на Мадан до всички забележителности в общината, така че да имаме цялостен туристически продукт“, допълни кметът Фахри Молайсенов.

"2016 година започнахме неговото проектиране и кандидатствахме с проект с Гърция. Успяхме през 2019 година да подпишем проекта. Изминахме много перипетии. Смятам, че това е уникално по рода си. Ще допринесе за развитието на общината, туризма и областта. Мисля, че ще е интересно да се влезе и да се види как миньорите изкарват прехраната си".

По проекта е рехабилитирана и уникалната Кристална зала с близо 600 експоната. Ремонтирана и обезопасена е и пещера „Шаренка“, която е на около 2 км от миньорския град. В нея туристите могат да се запознаят с начина, по който още траките са добивали руда още през бронзовата епоха  /16-12 в.пр.Хр./.

Музеят на минното дело в Мадан   Снимка: Община Мадан
Кристалната зала в Мадан е създадена през 1984 г. Уредникът Ася Миланова каза:

"В нашата зала има близо 600 експоната. Всички са различни. Няма еднакви повтарящи се и не съществуват еднакви кристали. Това е творение на майката природа, която е работила милиони години и наистина са уникални".

Туристите най-много се впечатляват от дизайна вътре в залата, от начина, по който са подредени кристалите.

"Нашите кристали трябва да са в естествена среда. Не знам дали знаете те се намират на дълбочина под земята. Трябва да са на тъмно и да няма рязка промяна на температурата, да няма слънчева светлина. В кристалите има присъствие на манган, ако няма светлина, той избледнява, пукат се, изсветляват". 

Най-ценните експонати в уникалната кристална зала са галенита и свалерита. 

Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Боян Петев

Боян Петев, един от основателите на Български клуб по волейбол гост в "Америка - илюзии и реалности"

От 5 години в Чикаго работи Български клуб по волейбол. Боян Петев, Стоян Славов и Симеон Младенов са основателите и собствениците на Българска волейболна академия във ветровития град. В 58-ми епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности" гост е Боян Петев , единият от основателите  на   волейболния клуб. "Беше страхотно да бъда..

публикувано на 04.11.24 в 11:37
 Музей

250 предмета от античността и Късножелязната епоха до днес в историческия музей в Търново

65 дарители са предоставили на Регионалния исторически музей във Велико Търново през последната година около 250 предмета от античността и Късножелязната епоха до наши дни .  Сред тях са родословно дърво на Васил Левски , колекцията от 120 медала, грамоти и снимки от състезателя по стрелба с лък Петьо Кишев, бригадирски униформи, снимки на..

публикувано на 03.11.24 в 08:15

Учителката Тотка Георгиева дари гоблен с образа на светите братя Кирил и Методий на Клисурския манастир

Гоблен на светите братя Кирил и Методий подари на Клисурския манастир бившата учителка от Берковица Тотка Георгиева. 37 години Тотка Георгиева е била учителка. От дълго време тя се занимава с изработката на гоблени, които бе подредила в изложба в Берковица. Гобленът на братята Кирил и Методий изработила за месец и половина. 52 000 маниста с 44..

обновено на 03.11.24 в 05:30

Патриарх Даниил: С Божията помощ да преодоляваме всички изпитания на времето

Българският патриарх Даниил отслужи Патриаршеска литургия в столичния храм "Света Неделя", където бяха изнесени за поклонение мощите на сръбския крал Стефан Милутин.  Стефан Милутин e сред най-тачените сръбски владетели, царувал  45 години ( от 1275 г.), запомнен с благотворителност и със строителство на църкви и манастири. Днес от храма..

обновено на 03.11.24 в 05:28

Нестинарите - кой има право да влиза в огъня?

Нестинарството е една от традициите, с която ние изключително много се гордеем. През 2009 г. ритуалът е включен в Списъка на ЮНЕСКО за нематериалното културно наследство и в Националната представителна листа на нематериалното културно наследство "Живи човешки съкровища - България" .  Тайнственият обред , за чиито корени продължава да се..

публикувано на 01.11.24 в 13:41
Отец Андон Шавулев

Отец Андон Шавулев: Когато няма грижа, тревопасните намаляват, хищниците се увеличават

В Рубриката "Горещи сърца" ви срещаме със свещеника от благоевградския храм "Въведение Богородично" отец Андон Шавулев .  Неговата проповед излиза от стандартите на църковните книги , за да влезе в душата на човека, потърсил общение с Бога .  Свещеникът е само посредник в това тайнство , казва отец Андон и определя себе си..

публикувано на 29.10.24 в 10:25

В село Радуй политик не стъпва, гласуват "за по-малкото зло"

В пернишкото село Радуй депутат или кандидат за депутат не е стъпвал от години . Нито един от стотиците претенденти да коват законите на страната не е дошъл в селото, за да види как живеят хората тук. "Няма ги. Никой няма тук. Нито преди избори, нито след избори . Политиците гледат собствения си интерес." А проблемите не са малко. Те..

публикувано на 27.10.24 в 12:21