Отговорите на тези въпроси дава известният лекар-токсиколог д-р Петко Загорчев:
"Има лекарства, които могат да дадат фалшиво положителен резултат при изследване за наличие на наркотици. С това обаче често се спекулира. Има строг протокол за вземане на наркотични проби между болницата и полицията и при спазване на правилата грешките са изключени“. Това каза известният лекар-токсиколог от Шумен д-р Петко Загорчев. Неговото експертно мнение често се използва в досъдебни производства.
"Много е важно какво ще се изследва. Изследваме полевия дръг тест, кръв, урина и метаболити. Те могат да покажат типа на наркотика в организма", обясни още специалистът.
"Всички наркотични вещества влияят отрицателно върху концентрацията. Някои от тях забавят реакциите, други нарушават ориентацията, стимулантите създават фалшиво чувство за сила. Всички водят до загуба на контрол на ситуацията“, категоричен е д-р Загорчев:
"Има наркотични вещества от групата на опиатите като хероинът, морфинът и прочие, които потискат централната нервна система и снижават възможностите за концентрация до възможност на пълна загуба на контрол и силно забавяне на реакциите. Има и наркотици от групата на енергийните наркотици, които директно нарушават ориентацията на пациента в пространството и времето. Правят го абсолютно негоден за каквато и да е ориентация в продължение на няколко часа, а даже и денонощия. Много по-особена е групата на стимулантите, на амфетамините. Те създават едно привидно чувство за сила, за стабилност, за изостряне на рефлексите, затова се ползват много от шофьорите на международен транспорт, за да премахнат нуждата от сън, сънливостта, но се създава едно фалшиво чувство за самоувереност и се губи чувството за контрол върху времето, реакцията и риска".
"Рухна митът, че водата за уста дава фалшиво положителен тест за алкохол. Енергийните напитки също не позитивират тестовете. Те обаче водят до други здравословни проблеми“, катерогичен е д-р Загорчев.
Цялото интервю с д-р Петко Загорчев можете да чуете от звуковия файл.
Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа. Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..
Бела Бенова е фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа. Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..
УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..
София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..
Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..
Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година? За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..
Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..
"Вижте кой предложи създаването на държавни магазини?! Тази политическа структура, която господин Пеевски представлява и управлява, перфектно се..
Когато лекуваш един пациент, това е цяла вселена , каза в интервю за БНР проф. Асена Сербезова, бивш министър на здравеопазването, бивш изпълнителен..
По данни на Националния статистически институт от 2020 година насам има значително трайно покачване на броя на българите, които се прибират да живеят..