Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кутия на доброто 5.1: Филм за доброволчеството

„Кутия на доброто" е рубрика за добри новини и добротворчески проекти

3
Интервю с един от доброволците - Владислав Дамянов
Снимка: Тодор Илиев - Томи


В първия епизод от петия сезон бих искала да ви пренеса в Ситуационния център "Отворени врати" в помощ на украинските бежанци в България. Занасяйки нашето скромно дарение от топли одеяла за зимата и бебешки дрешки, със съпруга ми бяхме заинтригувани да видим няколко младежи, които снимаха с камера. Снимаха грижливо подредените от доброволците на рафтове и щендери дарения, от които нуждаещи се бежанци си избираха каквото биха могли да ползват. Оказа се, че младежите подготвят филм за доброволчеството в подкрепа на украинските бежанци.

Проектът „Човешкото лице на войната в Украйна: доброволците“ се осъществява от сдружението „Маргиналия“, в партньорство с 51 СОУ „Елисавета Багряна“ и с подкрепата на Програма „Европа“ на Столична община.

„Целта на проекта е да покаже това лице на тази криза. За съжаление, държавните институции в България не можаха да се справят достатъчно добре. Имаше, обаче, една огромна вълна от съпричастни хора, които бяха готови да помагат независимо от всичко. Ние искаме да покажем тези хора, да разпространим тяхното послание като контра на дезинформацията, че българите масово подкрепят другата страна, която напада Украйна“ каза студентът в IV курс в НАТФИЗ Тодор Илиев – Томи, технически координатор на проекта и ментор на три екипа ученици от столични училища и два екипа студенти, подготвящи документални портрети на доброволците, които помагат на украинските бежанци.

„Когато виждаш някой да страда и някой, който има нужда от помощ, първичните ти реакции са и ти да му помогнеш и да си полезен възможно най-много! Тъй като със семейството ми вече сме дарявали за бежанците, когато ми предложиха да участвам в този проект, аз веднага се съгласих. Ние искаме да запознаем хората с проблема от неутрална гледна точка, за да може всеки да прецени как изглеждат за него бежанците, които се нуждаят от помощ. Всички съученици бяхме много ентусиазирани, когато чухме за този проект да снимаме документален филм за доброволчеството и веднага се записахме“ каза Елизабет Мкртчян, ученичка в XII клас на ПЧМГ София с класен ръководител Надежда Косева.

Целия разговор чуйте в звуковия файл.

Филмът ще бъде готов до края на месец октомври. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..

обновено на 25.11.24 в 15:35

"Вълшебната гора" на театрална група "Метеор" тази вечер в Гьоте институт

Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към границите на другостта чрез ритуална трансформация. "Образът на гората и планината като..

публикувано на 25.11.24 в 12:09
Петър Арнаудов

Спомен за цигуларя Петър Арнаудов

На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..

публикувано на 22.11.24 в 18:01

26 песни на финала на второто издание на Младежкия конкурс за нова песен

26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор".  Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...

публикувано на 22.11.24 в 15:48
Картината на Иван Милев

Пламен Петров за "Ахинора" и онзи поглед, различен за всеки от нас

" Портерът на "Ахинора" за всеки, който е заставал пред него , съм сигурен, че няма как да отрече обаянието, което струи от него, онзи поглед, който всеки определя по различен начин , за едни той е тъжен, за други е прекалено вглъбен и като че ли това състояние на вглеждането в тези очи много често зависи от нашето собствено настроение, разказа за..

публикувано на 22.11.24 в 10:24
Ace Bullet

Музика на Лейди Гага в дебют на Ace Bullet

Утре вечер в Sofia Live Clubот 21.00 часа ще дебютира алтърнатив рок бандата Ace Bullet. На концерта ще звучат хитове на Лейди Гага. "Това е сбъдната мечта за мен. Смелостта на Лейди Гага да експериментира с различните жанрове и стилове, доказва, че тя няма граници като артист. Точно това ме вдъхновява", разказа пред БНР вокалистката..

публикувано на 22.11.24 в 09:51
Десислава Тихолова

Нова изложба "Луксът в "Малката Виена" в Музея на градското всекидневие в Русе

Как една посребрена мастилница със сецесионова украса свърза две теми - тази за лукса във всекидневието и за окопното изкуство, разработвани от етнолозите в Русе? Мастилница с фигура на девойка, която държи писмо в едната си ръка и огледало в другата, украсява новата изложба "Луксът в "Малката Виена", подредена в Музея на градското всекидневие...

публикувано на 23.11.24 в 10:25