Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Партньорството по оста Москва - Пекин се дължи основно на общата им позиция срещу НАТО"

Пушан Дът, Сингапур: Китай ще се опита да премине към икономика на самодостатъчност

"Само един кръг от санкции причини много повече щети от четири години търговска война, водена от администрацията на Тръмп"

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Икономическият просперитет бе изместен от основните послания в речта на китайския лидер Си Цзинпин по време на партийния конгрес. За разлика от 2017 г., когато Си започна с обещания за още по-добро икономическо развитие и намерение да оспори първенството на американската икономика, то сега дори националната статистика на Китай забави безпрецедентно данните за представянето на страната в икономически план.

Сложната геополитическа ситуация накара Си да поиска самодостатъчност на китайската икономика в производството на чипове и производните от тях технически устройства, а мнозина анализатори видях в тези думи прекия ефект от новите санкции на Съединените щати срещу Пекин именно по отношение на полупроводниците.

Проблемът с недостига им се изостри изключително в началото на пандемията, но вече всички световни анализатори поставят китайската политика за нулев ковид сред водещите фактори, които могат да доведат световната икономика до рецесия. Кога и как ще бъде направена крачката към по-гъвкави ограничителни мерки или тоталното им отпадане в Китай?

Темата коментира в предаването "Събота 150" Пушан Дът, икономист в престижния университет INSEAD в Сингапур.

Шанхай по време на пандемията  Снимка: ЕПА/БГНЕС

"Тази политика беше разумна през 2020-та година, когато нямахме ваксини и добри медикаменти. Това вече не е така, но има няколко причини Пекин да продължава да настоява за подобна политика. Първата от тях е някакъв вид национализъм и гордост. Знаете, че Китай успя да не допусне огромен брой починали и хоспитализирани заради коронавирус. Втората причина е, че китайските ваксини не се оказаха толкова ефективни. Не бе сертифицирана mRNK-ваксина, а успехът се дължеше именно на постоянни локдауни и карантини.

Сега обаче постоянните ограничения в движението много объркват логистиката, туризма, потреблението. Хората дори не искат да отидат до търговските центрове, защото се страхуват от локдаун. Това със сигурност ще доведе до свиване на растежа. Дори средствата за постоянното тестване на населението тежат върху хазната. Надявам се, че президентът Си ще намери начин за изход от тази ситуация, защото в противен случай икономическият растеж ще остане потиснат."

Може би емблемата на локдауна са прекъснатите вериги на доставки още в началото на пандемията и липсата на полупроводници. Сега именно те се оказаха ключови в речта на президента по време на партийния конгрес. Намерено ли е адекватно решение?

"Струва ми се, че трябва да имаме предвид, че въпросът с полупроводниците е много по-сложен. Машините за изработването им идват от Съединените щати и от една голяма нидерландска фирма. Плановете също идват от Съединените щати. Производството е в Тайван и Южна Корея, опаковането и тестването е в Китай. Практически Китай извършва само онази част, която носи ниска добавена стойност. Така новите ограничения, въведени от Вашингтон на 7 октомври, имаха мигновен ефект. Обикновено, когато се обяви подобен контрол (на вноса или износа на определени продукти), има определен период от време преди да се усети ефектът. Сега той удари веднага.

Какво означава това? На практика Съединените щати забраниха продажбата на чипове на Китай, но което е още по-важно - на оборудване и планове. Американските инженери напуснаха китайските компании, с което парализираха дейността им. Нидерландската компания спря да оказва подкрепа, производителите на компоненти си тръгнаха. Само един кръг от санкции причини много повече щети от четири години търговска война, водена от администрацията на Доналд Тръмп.

Струва ми се, че всичко това може да се обвърже със страха на Китай, свързан с настоящия развой на геополитическата обстановка. Те ще опитат да преминат към икономика на самодостатъчност. Това ще е особено валидно за чиповете. Китай обаче сам усложни задачата си заради още един елемент, а именно т.нар. „общ просперитет“. Под това понятие се разбира общ просперитет в технологичния сектор, заради което е необходима цяла екосистема от предприятия и предприемачи, които разработват технологии, базирани на полупроводниците, както и самите полупроводници. Анализи показват, че ще отнеме поне 20 години, за да се постигне самодостатъчност при полупроводниците."

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Обърнахте внимание на геополитическия нюанс. За първи път се случва Китай да се забави със статистическите си икономически данни. С геополитика или с вътрешнополитически причини трябва да обвържем това?

"Това е много странно. Дори по време на пандемията от ковид всички държави по света представяха данните за развитието на брутния си вътрешен продукт. И не само - няма ги данните за вноса и износа. Ако отворите сайта на статистическия им институт, ще видите, че икономическите показатели постепенно се влошават. В същото време на конгреса на комунистическата партия бе поставена целта за 15 години китайската икономика да се удвои. Това изисква ежегоден ръст от 5,5 на сто. Ако растежът обаче остане потиснат заради политиката на нулев ковид, ще е много трудно да се постигне тази цел. Тук спекулирам, но ми се струва, че това е причината за забавянето в публикуването на статистическите данни."

Президентите на Русия Владимир Путин и на Китай Си Цзинпин  Снимка: ЕПА/БГНЕС

Има поне още една държава, която крие данните за икономическото си представяне и това е Русия. В миналия брой на „Събота 150“ се занимахме специално с темата. Как обаче виждате ролята на руско - китайските икономически отношения на фона на бруталната руска война в Украйна?

"Когато всичко започна, беше анонсирано „партньорство без граници“ между Китай и Русия. Убеден съм, че президентът Си съжалява за това. Спомняте си, че заедно с индийския премиер Моди предупредиха Путин за това в неотдавнашната им среща. Трябва да имаме предвид, че Китай винаги проявява много сериозни критики, когато става дума за държава, която нарушава териториалната цялост на други или се меси във вътрешната им политика. Пекин приема много сериозно териториалната цялост на държавите, а това е точно обратното на това, което Путин прави с инвазията в Украйна. Всъщност, партньорството по оста Москва - Пекин се дължи основно на общата им позиция срещу НАТО. Тук говорим за геополитика."

Можем ли да очакваме стъпки от страна на Китай към намаляване на покупките на руски горива?

"Докато всички големи държави, включително Китай, Европейският съюз и Съединените щати, не гледат в една посока по отношение на цената на руските енергоизточници, икономиката на Русия ще продължава да се представя добре заради високите цени. В дългосрочен план обаче ще бъде по-трудно да се задържи добрият икономически развой. Когато започнат да свършват компонентите и полупроводниците и няма от къде да се купят или доставката им отнема много време, когато самолетите се налага да се приземят, когато липсва част от потребителските стоки, ето тогава санкциите наистина ще бъдат ефективни. Западните държави и техните партньори трябва да проявят търпение, за да получат ефект от санкциите срещу Русия." 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хлебопроизводители в Силистренско: Ако има завишение, ще е с 10 ст., не с 10-15%

По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки . Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. На същото мнение са и потребителите. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лева, а днес се продава вече за 1,90 лева , показва проверка в магазините...

публикувано на 10.01.25 в 10:17
Галина Герасимова

Астрологът Галина Герасимова: От 2025 започва тенденция на революционни промени

" Астрологията е древна наука , която ни напомня за връзката между небесното и земното. Както казва Галилео Галилей:  " Математиката е езикът, с който Бог е написал Вселената" , а астрологията ни дава ключа към този език, като разкрива хармонията между движението на звездите и ритъма на нашия живот.  Карл Юнг допълва: "Астрологията..

публикувано на 09.01.25 в 10:08

Доц. Калина Иванова: Библиотеките са повече виртуални, отколкото физически гостоприемни

Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка  на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..

публикувано на 07.01.25 в 15:02
Руслан Борисов

Астрологът Азарей: През 2025-а българите ще се обърнат към семейството и традициите

2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до турбулентност , каза в ефира на "Нощен Хоризонт" Руслан Борисов, познат като астролога Азарей .  " Всяка промяна иска ние да се преоблечем в нови дрехи , да се преоблечем в нови мисли, в нови идеи, а..

публикувано на 07.01.25 в 14:15
Тодор Божинов

Как върви новият сезон в зимния туризъм - предимства и проблеми

Как започна и как се развива новият сезон в зимния туризъм у нас, с неговите прелести и проблеми. Това е темата на поредното издание на неделното предаване "Пътувай с "Хоризонт". По нея разговаряхме с Тодор Божинов – по професия продуктов дизайнер, а като хоби – турист, пътешественик, скиор и основател на тематичния сайт Кашкавал турист...

публикувано на 06.01.25 в 14:02

С изложба в Израел протестираха карикатуристи

Проливни дъждове заливаха Израел в дните на еврейския празник Ханука, който започва от Коледа и завършва на Нова година. Въпреки дъждовете и опасността от бомбардировки, почитатели от цялата страна пристигаха пред затворената сграда на Музея на карикатурата в град Холон, за да видят изложба на открито, която се подновява всеки ден...

публикувано на 06.01.25 в 11:54
Добромир Ганев

Добромир Ганев: Цените на имотите са огледало на дисбалансите в икономиката

" 11 областни града в страната са с цифри под 1000 евро на квадратен метър . 12 областни града са с цифри от 1000 до 1300. Само два областни града са над 1400 – София с 2400 евро и Варна. Пловдив е до 1300 евро на квадратен метър." Това каза пред БНР Добромир Ганев от Националното сдружение "Недвижими имоти". По думите му, причините за..

публикувано на 06.01.25 в 09:03