Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Международна конференция "Живот във Вселената" в София

Проф. Димитър Съсълов (вляво)
Снимка: Добромир Видев

За първи път от Covid пандемията насам учени от цял свят се събраха в София, за да обменя знания по изследванията, които да отговорят на въпроса има ли "Живот във Вселената". Освен астрономията, учените ще обменят знания и за биологията и химията. Конференцията се организира от Североизточния университет в Бостън и Американската национална научна фондация. 

Големи и важни научни открития очаква професорът от "Харвард" Димитър Съсълов. Причината е, че вече има пресечна точка на биологията, астрономията и химия, където да се търсят новите знания. А професор Съсълов със сигурност има какво да каже, след като в продължение на години участва в мисията на "Кеплер" на НАСА, която наблюдава над 100 000 звезди в търсене на екзопланети подобни на Земята. 

През 2003 г. Съсълов открива най-отдалечената планета в нашата галактика. И благодарение на метода на пасажното търсене има събрани данни за множество планети, близки по същност на планетата Земя. 

Има ли живот извън нашата планета? 

Изследванията са стигнали "до под кривата круша", т.е. нямаме отговор все още на това, каза проф. Съсълов и добави:

"Поне от гледна точка на технологиите, които имаме, телескопите, имаме възможност и се надявам в следващите 5 години да имаме отговор на този въпрос".

Мисията "Кеплер" има наследник, каза още професорътТя се казва ТЕС - в орбита е около земята и всеки ден открива много планети. 

Ларс Бухава

Освен в "Харвард" и НАСА, и в Европа не чакат, а работят. Ларс Бухава от Националният космически институт към Техническия университет на Дания възлага много надежди на изследването на екзопланетите. А само статистиката показва, че има милиарди планети с размерите на Земята, разположени в т.нар. обитаема зона ва звезда. С други думи – условия, подходящи за възникване на живот.  

"Броят име такъв. Дори само в Млечния път. Но най-важното е, че дори и най-близките звезди, подобни на Слънцето, имат такъв тип планети около себе си. Това значи, че можем да построим телескопи, с които да ги видим. Затова пред моята група от изследователи има две сериозни възможности. Първата е, че можем да започнем да изучаваме характеристиките на атмосферите на тези планети. С "Джеймс Уеб" имаме възможност дори да наблюдаваме планети с двойна атмосфера. Другата възможност е да открием действителен аналог на Земята. Ще търсим орбитите на тези планети около най- ярките звезди. И в момента наблюдаваме планетата "Трапист – 1 C". Големи надежди възлагаме на проекта ELT. Това е т.нар. Изключително голям телескоп, който ще заработи през 2027-ва година в Чили. Защото една от целите не е само да изучаваме характеристиките на атмосферите на тези планети, но и да търсим биосигнали. Другото, което правим и то ще е доста интересно за нашата група, е да открием истински аналози на Земята около най-светлите звезди. В момента имаме финансиране за изграждане на специален спектрограф.

"От откриване на живот сме още далеч", казва и Веселин Костов. Той работи в НАСА и като един истински Люк Сайуокър неговата работа е да проучва планините около две слънца.  

Д-р Мария Любенова

Според учените важно е членството в различни международни организации. По време на форума д-р Мария Любенова, астроном в Европейската южна обсерватория, отбеляза съжалението си, че България не е член на институцията. А това би дало възможност на българските бъдещи учени да работят с последната дума на техниката и да анализират най-новите данни безплатно, което е важно за развитието на българските учени тек, в България. От думите на д-р Любенова стана ясно, че усилията си струват. Трима българи работят сега в Европейската южна обсерватория. 

Форумът на учените в София продължава още четири дни. Този следобед за него идва и нобеловият лауреат проф. Дидие Кело от Университета в Кеймбридж. Който открива първата екзопланета, т.е. планета,  извън Слънчевата система, която се върти около звезда, подобна на Слънцето.

Репортаж на Добромир Видев в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл. 
Снимки: Добромир Видев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Доц. Ралица Ганева: Да сравняваме 1 лев от 1984 г. с 1 лев от 2024-та не е коректно

255% е реалното увеличение на заплатите у нас от далечната 1949 г. до 2023 г. Изследване на преподаватели в Софийския университет "Св. Климент Охридски" проследява данни за потреблението и цените на 7 вида стоки за 74-годишния период . Трите периода във фокуса на проучването са комунизъм – до 1989-а, преход към пазарна икономика – до..

публикувано на 21.02.25 в 13:47
 Огнян Исаев

Над 50 на сто от учениците във Враца, които завършват основно образование, не получават диплома за средно

Защо част от учениците, завършили основно образование, не успяват след осми клас ? Например, в област Враца през 2023 година има 918 дванайсетокласници, а когато този випуск е завършвал седми клас през 2018 година учениците са били 1943-ма . Този и други въпроси, свързани с явно и скрито отпадане от училище, поставя и търси отговори проучване на..

публикувано на 21.02.25 в 07:30
Ваня Тагарева

Над 6000 безплатни профилактични прегледи годишно по предложение на Ваня Тагарева

Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..

обновено на 16.02.25 в 06:46
проф. Димитър Костадинов - белодробни болести

В България всяка година от рак на белия дроб се разболяват между 4300 и 4400 души

България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..

обновено на 16.02.25 в 06:35
Мария Янева - фондация

Лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“

Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..

обновено на 16.02.25 в 05:38

Снежана Радева: Периодът на ранното развитие е критичен прозорец за децата със СОП

Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..

публикувано на 13.02.25 в 11:38
Петър Цинцарски

БМЧК отново с АНТИСПИН кампания: "Предай нататък – любовта, не вируса"

Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..

публикувано на 12.02.25 в 11:30