Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо Националният ни празник трябва да бъде на 24 май, а не на 3 март?

Историци предлагат той да носи наименованието „Празник на българското слово, просвета и култура“

Снимка: БНР

Учени, историци  и академични преподаватели от цялата страна се събраха на конференция във Велико Търново и излязоха с предложение да обединим разделената си нация със смяна на датата на Националния празник. Вместо сегашният 3 март, на който се караме дали Русия ни е освободила и трябва ли да й засвидетелстваме почит, историците предлагат 24 март – дата, която не ни разделя, да бъде обявена за национален празник .

Трудно е в българската история да има обединение, заяви пред БНР проф. Милко Палангурски.

„Чудо е ,че колеги от различни институти на БАН и от всички университети успяхме да стигнем до единодушно решение. Това стана след двудневна дискусия“.

До 1990 година България не  е имала национален празник.

"До 10 ноември трети март не се празнуваше. Първостепенни бяха празници от типа на 9 –ти септември и Октомврийската революция. Но тук не става въпрос за принизяване на 3 март или на ролята на Руско – турската война. Проучени бяха националните празници в 168 държави. Оказа се, че само у нас се празнува момент, в който държавата не съществува, а в основата му е възкачването на престола на руския император Александър Втори. Този празник е зароден в рамките на чужда държавност“.

Професорът посочи и мотивите да бъде предпочетена датата 24 май.

Това е празник, който  иска да покаже на нашата и на съдените нации, че можем и предпочитаме образованието и възпитанието. Той не е никак случаен. Помислихме и върху наименованието му и решихме ,че може да бъде наречен „Празник на българското слово, просвета и култура“.

Парламентарната система беше поставена на изпитание, обясни проф. Палангурски.

„Тя издържа 4 избора, но на петия стомната може да се счупи. Затова политическите партии трябва да оставят лидерите си да се договорят, както по времето на Стамболов. Почитаеми господа, станете мъже и говорете публично! Намерете изход от политическата криза!“, апелира той.

В българската традиция този, който има мнозинство в парламента, излъчва министър – председател, обясни ученият.

„Таке е било и преди 142 години. Не може за пети път да си правим експерименти с парламентарната система. За това се изисква отговорност. Сега се играят постановки. Безотговорно отношение към парламентаризма е да не посочиш ясно позицията си относно управлението“.

Цялото интервю на Диана Янкулова с проф. Милко Палангурски може да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов еврорегламент за екодизайн може да оскъпи мебелите след 2028 г.

ЕС върви към осъществяване на идеята за кръгова икономика. Вследствие на това от 18 юли е въведен регламент с нови правила за екодизайн на устойчиви продукти , в който мебелите са отбелязани като приоритетен продукт. Регламентът ще започне да се изпълнява не по-рано от 2028 г. Това посочи в интервю за БНР проф. Васил Живков, председател на..

публикувано на 21.08.24 в 10:09
Ангел Стойков

Ангел Стойков: Връзката между висшето образование и бизнеса се скъсява все повече

В процес на публично обсъждане е промяна, която ще позволи на студентите да се обучават дуално, като паралелно работят във фирми под ръководството на ментори и получават възнаграждение за практиката си. Това обясни пред БНР Ангел Стойков, председател на Националното представителство на студентските съвети (НПСС). НПСС от много време..

публикувано на 20.08.24 в 10:39
Проф. Вили Лилков

Проф. Вили Лилков предлага да бъде изграден паметник на инж. Иван Иванов в София

Да бъде издигнат паметник на инженер Иван Иванов в София, предлага общинският съветник от "Синя София" проф. Вили Лилков. Решение за това има още преди 13 години, което до този момент не е изпълнено. Инж. Иванов е кмет на столицата в периода май 1934- 9 септември 1944 година. "Решението е преди повече от 10 години. Паметникът да се..

обновено на 18.08.24 в 07:36

Фотографът Любомир Бенковски - Бенджи спечели най-високото отличие в XI Международен фотосалон Пловдив 2024

Плевенският фотограф Любомир Бенковски - Бенджи спечели най-високото отличие в тазгодишния XI Международен фотосалон Пловдив 2024. Международното жури присъди на Бенджи Златен медал на Международната федерация за фотографско изкуство - FIAP и купата на салона за фотографията „Потоп 1“. Бенджи е добре познат във фотографските среди, работил е за..

публикувано на 18.08.24 в 06:16
Проф. Васил Николов

Проф. Васил Николов: Ще наблегнем на производствения център за сол на Провадия-Солницата

През 2024 та се навършиха 20 години от началото на разкопките на праисторическия солодобивен и градски център Провадия-Солницата (5600-4350 г. пр. Хр.). Започна поредният, двадесети сезон на археологическите проучвания и екипът, ръководен от проф. Васил Николов от Националния археологически институт с музей на БАН е вече на терена...

публикувано на 13.08.24 в 14:56

Вино Сокай и жива бира с чубрица в Трявна

Трявна предлага удоволствия и изкушения, които се простират далеч извън клишето на културния туризъм на малкия възрожденски град.  Тук можете да опитате специа лна селекция вино, произведено в Трявна и специална бира, направена в Трявна. Виното има серия Сокай , посветена на уникалния  женски накит, заради който тревненки са ходели с високо и..

публикувано на 12.08.24 в 15:30
Изглед от Петково

В Родопите тръгват "По стария път на керваните за Беломорието"

"По стария път на керваните за Беломорието" е излет, който правят днес жителите на село Петково и околните села в Смолянско. Местни жители и гостите им вървят по пътя на своите предци, който ги е свързвал преди повече от 500 години със земите на Беломорска Тракия. Много занаятчии, овчари и търговци са изкарвали прехраната са своите..

публикувано на 11.08.24 в 18:24