Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Димитър Иванов: Европа е изправена пред масивен финансов катаклизъм

"Не можем да си позволим антикризисно бездействие или вакуум на ефективни решения"

Снимка: БГНЕС, архив

"Светът става все по-малък, а проблемите все по-големи. Случилото се във Великобритания след оставката на Борис Джонсън показа, че демократичната системата, дори да е най-добрата в света, не винаги ражда добри решения. Ако е силна демократична система, може бързо да ги коригира. 44 дни бяха достатъчни, за да се види погрешният избор на Лиз Тръс за лидер на Великобритания в най-сложния в историята момент за Великобритания и за целия свят".

Това каза пред БНР макроикономистът проф. Димитър Иванов.

И допълни, че евтините популистки пропагандни твърдения от страна на политици и на икономисти само засилват погрешната илюзия за икономическото бъдеще:

"Това се случи във Великобритания. Политическите игри отидоха твърде далеч и твърде бързо в противовес на икономическата логика. И икономиката реши да тегли черта, налагайки политически обратен завой. У нас политическата доминация над обективното ни икономическо развитие продължава 33 години. Редовното правителство извърши крупни икономически грешки, подценявайки инфлацията. Лоша прогноза, лош анализ, лоша комуникация, закъснели политически отговори".

По думите му политическата нестабилност е резултат на безмилостната математика на политическото и на икономическото разочарование

"Тя е резултат на безмилостната математика на дефицита на сериозни и отговорни политици у нас. Всичко това води до ръст на разходите на домакинствата, до инфлация. От началото на служебното правителство на Стефан Янев от април 2021 до края на септември 2022 година индексът на потребителските цени у нас е 120-121%, тоест инфлацията е 21%. Тук не слагам скритата инфлация, намалените грамажи, всякаквите трикове. В еврозоната инфлацията е 17%, редици икономики влизат в рецесия. Европа е изправена пред масивен потенциален финансов катаклизъм, далеч по-голям и по-дълъг от този през 2008 година. Специално за България той е резултат и от продължаващата политическа криза, и от дефицит на национално отговорни политици", допълни макроикономистът в предаването "12+3".

Според него България не може да си позволи антикризисно бездействие или вакуум на ефективни мерки и решения.

Проф. Димитър Иванов смята, че няма драматизъм в това служебният кабинет да внесе проектозакон за удължаване на срока на досегашния бюджет и отговорността за евентуалното подобряване на редици бюджетни параметри да бъде поета от тематично мнозинство в парламента:

"Няма как служебното правителство да поеме такава политическа отговорност. Изправени сме пред огромни проблеми с този бюджет, който имаме. Бюджетът не трябва да се прави откъснат от монетарната политика".

Интервюто с проф. Димитър Иванов можете да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Лозина Владимирова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Деца, използващи вейпове

Забрана на вейповете: Ще доведе ли това до разцвет на черния пазар?

Държавата обеща да стовари цялата си репресивна сила върху диларите на дрога . Това е една от новините след вчерашния Консултативен съвет за национална сигурност при президента.  След КСНС за наркотиците: Ще бъдат предложени промени в нормативната база Рекламата на вейп устройствата да бъде забранена, поискаха пък родителски организации и..

публикувано на 19.02.25 в 14:44
Снимката е илюстративна.

6.4 милиарда лева е заложеният дефицит в проектобюджета

6,4 милиарда лева е планираният дефицит за настоящата година, което прави три на сто от брутния вътрешен продукт на касова основа.  Това става ясно от публикувания от Министерството на финансите проектобюджет за годината и структурния план до 2028-ма.  Малко преди 23 часа снощи, на сайта на министерството бяха публикувани документите.  За целия..

публикувано на 19.02.25 в 01:55
Милена Николова и Гергана Ефремова

Назря ли моментът за нова философия на учебните програми?

" Учебните програми имат нужда от много сериозна актуализация . Промените, които се правят, са абсолютно козметични, на парче – отпадане на някой термин, местене на материал от един клас в друг, което не е реална промяна. Има нужда от концептуална, философска промяна на учебните програми, така че да бъдат фокусирани върху уменията,..

публикувано на 18.02.25 в 10:58

ИПБ: Институциите мълчат за решение на Съда на ЕС за компенсаторните такси на пътя

Повече от 2 месеца институциите у нас – АПИ, националното ТОЛ-управление, МРРБ и МС, мълчат за осъдително за България решение на Съда на Европейския съюз по делото "Екострой", което е постановено на 21.11.2024 г. С решението разпоредбите на Закона за пътищата и Закона за движението по пътищата, касаещи налагането на административни наказания и..

публикувано на 18.02.25 в 09:28
Проф. Николай Ненов

Проф. Николай Ненов: Не съм чувал за инициатива да се откажем от сесията на ЮНЕСКО, работи се

Не съм чувал за такава инициатива - да отменим домакинството ни на предстоящата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, която трябва да се проведе в София. Не знам да има някакви притеснения или страната ни да реши да се откаже .  Това заяви пред БНР избраният за председател на форума проф. Николай Ненов - директор на Регионалния..

публикувано на 17.02.25 в 12:13
Снимката е илюстративна

Психологът: Различните семейни структури са една от грандиозните промени днес

Дали ние като общество реално не оставаме встрани от световната заплаха - пандемия от самотници ? Самотата е обзела света, които иначе комуникира безпрепятствено.  Дори самата Световна организация е обявила Самотата като глобален проблем за общественото здраве . Защо е така, какви ще бъдат в бъдеще последствията от самотата , разказва за "Нощен..

публикувано на 17.02.25 в 10:43

Да бориш войната по пътищата с образование

" Яко е да си отговорен - събитие за бъдещето " беше една кампания за видеа в подкрепа на безопасното движение по пътищата и образованието в тази посока. Зад инициативата стоят родителите на едно младо момче, което загуби живота си при катастрофа.  Красимира Манолова е майката на 17-годишния Стефан, който загина в пътния инцидент. Пред БНР тя..

публикувано на 17.02.25 в 10:18