Тази теза разви в интервю за БНР Милен Керемедчиев, бивш заместник-министър на външните работи и на икономиката.
България трябва да подходи внимателно към тази провокация. Не трябва да се връщаме към този стар модел на поведение и да имаме двустранни спорове, заяви Керемедчиев относно предстоящото откриване на македонски културен клуб в Благоевград, наречен на Никола Вапцаров. Погрешен ход ще бъде да влезем в капана на нашите съседи, категоричен е той.
"Този казус не трябва да остане на двустранна основа. България трябва всички тези сигнали да изпраща към Европейската комисия, с доказателства. Да използва ЕК като арбитър, посредник при решаването на такива въпроси", коментира Милен Керемедчиев в предаването "Преди всички".
"Трябва да се види какво ще се случи в неделя. Присъствието на председателя на ВМРО-ДПМНЕ може би наистина ще вдигне градуса на напрежение. Очаквам и протести от страна на български политически партии."
По темата за еврозоната Керемедчиев посочи, че "от политическа гледна точка атаката срещу влизане в еврозоната е много силна".
"Възраждане" е една от партиите, които повеждат много сериозна кампания и в парламента, референдум за еврозоната. Кампанията, която в момента се води против влизането на България в еврозоната, е много по-силна, отколкото поддръжниците на това решение", изтъкна Керемедчиев.
"Има тенденция за обръщане на преговорните процеси. Преди години беше първо влизане в Шенген, след това влизане в еврозоната. С Хърватия това се обърна обратно. Ако искаме да влезем в Шенген, трябва да засилим нашия преговорен процес за влизане в еврозоната", поясни той.
Според Керемедчиев с Хърватия ще имаме много ясен пример какво се случва само след няколко месеца.
Еврото е под натиск заради войната в Украйна и енергийната криза, но продължава да бъде стабилна валута, която "би могла да бъде стожер - в България да има контрол върху разходите и публичните средства", допълни той.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Училището “Патиланско царство” в Мъртъл Бийч, щата Южна Каролина, тържествено отбелязва 24 май и краят на учебната година. Децата участваха в празничен концерт, куклен театър и имаха още много приятни преживявания заедно с родителите си. Беше отпразнуван празникът на буквите в неделното училище, създадено само преди 6 години, все още само..
Напредъкът на технологиите дава възможност за развитие на медицината, а оттам и огромна полза за хората. Всъщност става дума за човешки живот и това е безценният принос на съвременната техника и лекарски знания. Как ще се развива отделението по Нуклеарна медицина в Комплексния онкологичен център на Русе разказва кореспондентката ни Ася Пенчева в..
Над 4 милиона българи ще могат да се тестват у дома за два вида онкологични заболявания през следващите шест години. Здравното министерство обяви, че подготвя модерен скрининг за рак на маточната шийка и на дебелото черво, а целта е максимален брой хора да се прегледат, без да чакат на опашка пред лекарски кабинет. Очаква се първите тестове да..
Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа. Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..
Бела Бенова е фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа. Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..
УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..
София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..
"Да празнуваш език, който е толкова невидим и крехък , е невероятно нещо." Това каза пред БНР писателят Георги Господинов. По думите му,..
" Няма политическо решение за локалите, което да се приложи от днес за утре , защото каквото виждаш като дете вкъщи, това правиш и навън, каквото виждаш,..
Лявото вече няма представителство в парламента. Това заяви пред БНР Корнелия Нинова, лидер на "Непокорна България", бивш председател на БСП и добави,..