Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Представят "Фани Попова-Мутафова – житие и страдание"

Документално за мъчителната сага на Фани Попова-Мутафова. Съдбата на един рицар на словото

"Дълго отлагах тази тежка и много честна документална книга", признава авторката Катя Зографова

Катя Зографова
Снимка: БГНЕС

Тази вечер в Столичната библиотека ще бъде представена книгата "Фани Попова-Мутафова – житие и страдание". Неин автор е Катя Зографова, литературен историк, литературовед и писател.

"Дълго отлагах тази тежка и много честна документална книга. Съдбата на Фани Попова-Мутафова е свързана с идеологиите, репресиите заради нейните национал-социалистически убеждения. Тежка, мъчителна е нейната сага", каза Катя Зографова в интервю за БНР.

Фани Попова-Мутафова е единствената жена, осъдена от Народния съд, и то на 7 години строг тъмничен затвор. При първата амнистия след 9 септември я пускат. През 1948 г. е реабилитирана политически, гражданските ѝ права са възстановени, но следва друга неочаквана и сриваща психиката ѝ репресия – през 1951 г. е обвинена, че е инициатор и участник в нелегална организация. Следват физически изтезания и оправдаване. До 60-те години е непрекъснато следена от службите, разказа Зографова в предаването "Хоризонт до обед".

"Тя минава и през физически репресии, след това през едни перфидни, тихи инквизиции."

"Това, което е най-важното – независимо от всички тези тегоби на предела на човешките възможности, които преживява, тя никога не изпуска перото. Продължава да пише и доживява втора фаза на творческо възкресение някъде в началото на 60-те години. Нейните знаменити романи отново биват преиздадени, при това в много големи тиражи."

Съдбата на Фани Попова-Мутафова е много вълнуваща за амбициозен документалист като мен, сподели Катя Зографова, за която това е 19-а книга.

Изследователката е прегледала огромен масив от архиви и документи. Тя обърна внимание върху писмо на авторката до цар Борис III, което, ако е било намерено по време на репресиите срещу нея, съдбата ѝ е щяла да бъде дори още по-тежка.

"Обичам Фани Попова-Мутафова като исторически автор. Тя е класик на историческата ни белетристика. Затова я сравнявам със съдбата на  нобеловия лауреат Кнут Хамсун, с Езра Паунд, с всички тези големи писатели, които са били увлечени и са били апологети на Хитлер."

"Чест ѝ прави, че е жена – рицар на словото и се бори до последно да не се предаде, да бъде пишещ човек. В "Последният Асеновец ( Боянският майстор) има една великолепна теза – тя казва: царствата се рушат, царствата загиват, но изкуството остава", подчерта Катя Зографова.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Държавният архив дигитализира записи на Ванга от 60-те и 70-те

Приема се, че на днешния ден преди 113 години е родена пророчицата Ванга. В Държавния архив се пазят записи от сеансите, които Ванга е правила с хилядите хора, дошли за помощ на прага ѝ. Българското национално радио и Държавна агенция "Архиви" неотдавна подписаха споразумение за сътрудничество. Това ни позволява да надникнем в част от..

публикувано на 03.10.24 в 10:25

Американски геймър поведе кампания срещу "убиването" на видео игри

За американския геймър Рос Скот всичко започнало, когато френската компания Юбисофт прекратила достъпа до играта The Crew. Това накарало Рос Скот да се замисли. Има ли нарушени права на геймърите, ако компанията, създател на играта, реши, че не й е изгодно да я поддържа и "убие". През пролетта, след сериозно любителско проучване Рос Скот..

публикувано на 01.10.24 в 17:24

"Архивите говорят" разказва за католическия епископ Павел Гайдаджийски - Дуванлията

73-тия брой на поредицата "Архивите говорят" е посветено на наследството, което оставя католическия епископ Павел Гайдаджийски - Дуванлията. Сборникът се казва "Епистоларното наследство на Павел Дуванлията (Гайдаджийски). Съставители на сборника и преводачи на писмата на духовника са отец Паоло Кортези, проф.Красимир Станчев и доц. Радослав..

публикувано на 30.09.24 в 10:09
Венета Велева

Венета Велева - гост в "Горещи сърца": Аз съм един щастлив търсач на красота

В рубриката "Горещи сърца" срещата е с една чаровна, впечатляваща с усмивката си и творческото си излъчване жена.  Венета Велева е родена през 1973 г. в Добрич, където живее и работи и в момента. Трудно й е да нарече себе си творец и след търсене на по-подходящата дума, се определя като артист.  Венета работи в областта на художествената керамика..

публикувано на 29.09.24 в 10:00
Даниел Атанасов

Даниел Атанасов - един от най-големите дарители на българско училище в Чикаго

Даниел Атанасов е дарил около 23 хил. долара на най-голямото българско училище в Чикаго , а транспортната компания, на която са съсобственици с Петър Недев е една от най-честите спонсори на много български събития. Той е гост в рубриката на БНР "Америка - илюзии и реалности". Някога малкият Дани мечтае да стане космонавт и още..

публикувано на 24.09.24 в 09:27
Разкопки в покрайнините на великотърновското село Самоводене -  монашеската обител на Свети Теодосий Търновски

Разкриха монашеската обител на Свети Теодосий Търновски

Археолози разкриха монашеската обител на Свети Теодосий Търновски , която е била издигната с ктиторството и личното участие на цар Иван Александър . Останките от каменната църква от 14-и век са в покрайнините на великотърновското село Самоводене. Историците предполагат, че това е най-голямото за годината археологическо..

публикувано на 22.09.24 в 10:54

Във Враца бе открита изложба по повод 140 години от рождението на Цвятко Бобошевски

В Деня на независимостта любителите на историята могат да се запознаят с една интересна и съдържателна изложба в музея във Враца, свързана с политическия и обществен живот у нас през първата половина на двайстия век. Изложбата е посветена на един от най-емблематичните и ярки държавници с врачански корен - Цвятко Бобошевски. Кой е..

публикувано на 22.09.24 в 09:40