Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложбата „130 години Национален археологически музей“ ще бъде достъпна до 5 февруари догодина

Златният тракийски венец от с. Розовец е съставен от 63 лаврови листа и 9 плода
Снимка: НАИМ-БАН

Националният археологически музей отбеляза тази седмица 130 години от своето създаване с изложба и луксозен каталог с избрани експонати от колекцията си. Експозицията ще е достъпна за публиката до 5 февруари догодина

Изложбата „130 години Национален археологически музей“ е посветена на основаването на Народния музей, който през 1892 г. се отделя от Българската народна библиотека като самостоятелна институция, а днес познаваме като Национален археологически музей. В експозицията за юбилея са включени над 150 от експонатите, станали част от фонда на музея още в началото на неговото създаване. Някои от тях са познати на публиката, защото са в постоянната експозиция на музея, но по-голямата част от представените предмети се показват за първи път.

"В тази изложба се опитваме да представим част от експонатите, които са сред най-ранните постъпления на фондовете на все още Народния музей тогава. Още в края на 19 век, самото начало на 20 век част от тях или много малка част от тях са били през годините част от постоянната експозиция. Голяма част от тях са непоказвани до момента находки - над 160 находки участват без да броим три монетни съкровища. Идеята ни е да покажем такива непоказвани артефакти, част от които са с не по-малка експозиционна стойност", каза за БНР гл. ас. Камен Бояджиев от Националният археологически музей. 

Артефактите в изложбата обхващат обширен период от праисторията до късното Средновековие и са свидетелство за богатото културно-историческо наследство на българските земи. 

Сребърният ритон с реалистично пресъздадена глава на сърна  Снимка: НАИМ-БАН
Златният венец от с. Розовец е от първите паметници, включен е в колекцията на музея през 1880 г. Принадлежи към богат гробен инвентар, съставен от предпазно и бойно снаряжение, златен пръстен с изображение на конник и жена, и съдове от сребро, бронз, алабастър и керамика. Венецът е изработен от тънък златен лист във вид на куха лаврова клонка с топчести зърна, с подплънка от корк и смола. В сегашния си вид, частично възстановен от 7 елемента, той е съставен от 63 листа и 9 плода.  

Ритонът от същата могила завършва с реалистично моделирана глава на сърна. Заедно с гънките на кожата около очите, носа и ушите, са пресъздадени и космите по муцуната. Очите са били вероятно инкрустирани със стъкло. Върху рога е изобразена релефна дионисиева сцена с трима сатири, а над долната устна на животното има малък отвор за пиене на вино. 
Бронзова тежест за кантар - гротескна мъжка фигура, постъпила в музея през 1933 г.  Снимка: НАИМ-БАН

Нумизматичната колекция присъства чрез съкровище от сребърни римски монети от II – III в., открито в Ихтиман, и съкровище от златни и сребърни западноевропейски и турски монети от Русе, датирано в XVI в.  

Любопитни са и находките, на които строителите са се натъкнали при градежа на Народното събрание в София през 1888 г. – глинени лампи и сечива от рог.  

Юбилейната изложба може да бъде видяна до 5 февруари 2023 г. в залата за временни експозиции на музея.   

Повече можете да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Радостина Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Столичната библиотека отбеляза празника на библиотекарите

На 11 май - в деня, в който почитаме паметта на светите равноапостоли Кирил и Методий, библиотекарите празнуват своя професионален празник.    С богата културна програма служителите на Столична библиотека отпразнуваха своя професионален празник в Деня на Европа – 9 май.    Беше представено стихотворението „Похвално слово“ изпълнено от неговия..

публикувано на 11.05.25 в 08:03

С европейско финансиране бе модернизирана пешеходната зона на Враца

Врачански ученици от училищен клуб по фотография подредиха изложба със снимки, които показват модернизираната пешеходна зона на града. Изложбата е част от националната инициатива "Детективи на европейски проекти", която се изпълнява от областните информационни центрове у нас по проект на Европейската комисия.  Фотосите са подредени в изложба,..

публикувано на 11.05.25 в 07:01
Ловеч

Ловеч - градът с история, в който младите днес няма за какво да остават!

Ловеч - град с много история . Мястото, на което се дава началото на Второто българско царство. Градът, който е провъзгласен за революционна столица от Апостола на свободата. Там, където великият майстор Кольо Фичето изгражда единствения по рода си на Балканите "Покрит мост", градът е наричан "Алтън Ловеч" - Златен Ловеч. Тук..

публикувано на 10.05.25 в 09:10
Жените от Павликенското село Дъскот

В Павликенското село Дъскот, наброяващо 340 души, кипи живот

В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора. Така е, не е само в рекламата. А хората, особено в павликенските села, са гостоприемни и отлични кулинари. В село Дъскот жените правят единствените в региона мариновани яйца , нещо като киселите краставични, но не съвсем. Своя пристан в..

публикувано на 10.05.25 в 07:15
 Проф. Петър Стоянович

Петър Стоянович представи в Силистра новото си изследване "Царска България (1879 - 1946)"

В Силистра професор Петър Стоянович представи новото си изследване "Царска България (1879 - 1946) – Българският владетелски двор" , написан в съавторство с доц. д-р Ивайло Шалафов. Това е първата и единствена книга, посветена на историята, структурата и биографиите на българския владетелски двор от времето на т.нар. Трето Българско царство...

публикувано на 10.05.25 в 05:00
доц. д-р Иван Сечанов

Ветеранът Иван Сечанов: Войната е най-фаталното нещо за един народ

Участието на България редом със Съветската армия в битките в края на Втората световна война е спасило страната ни от разпарчетосване. Това мнение изразява 98-годишният доц. д-р Иван Сечанов, който скоро трябва да навърши 99 години. Той е председател на Съюза на ветераните от войните на България. " Война повече не трябва да има . В момента..

публикувано на 09.05.25 в 10:35

Пъстри автентични носии и кръшни народни танци бяха представени в село Николово

Поредната изследователска мисия "От извора на България" отведе хореографа Александър Трендафилов и танцьорите от столичния клуб за народни танци "От извора" в русенското село Николово. Преди дни площадът пред читалището в село Николово, русенско, се превърна в арена за среща на хърцои от две села - домакините от Николово и приятелите им от..

публикувано на 04.05.25 в 08:08