Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"ПП са си харесали позицията на опозиция, но нямат против и да направят кабинет"

Емилия Милчева: Ще има правителство. Притегателната сила на парите по ПВУ е изключително голяма

"Радев разтакава твърде много връчването на първия проучвателен мандат"

Емилия Милчева
Снимка: Личен архив

"Очевидна хладина в отношенията между президента Румен Радев и представителите на "Продължаваме промяната" Асен Василев, Кирил Петков и Даниел Лорер, това се хвърли на очи от днешната им среща. Това, което ясно проличава, е, че ПП са си харесали позицията на опозиция, както казаха конструктивна, но не биха имали нищо против да се заемат да направят правителство, ако такова не се получи с първия мандат на ГЕРБ. Много ясно се вижда, че държавният глава разтакава твърде много връчването на първия проучвателен мандат, който се полага на партията, спечелила изборите, това е ГЕРБ. ... Цялата тази игра ще се проточи най-вероятно до края на ноември. Това предполага, че зад кулисите се водят разговори. Има слухове за совалки между централите на политически сили и извън тях".

Това коментира пред БНР журналистката Емилия Милчева.

Тя изказа оптимизъм за сформиране на правителство и допусна, че възможните мандати, с които това ще се случи, ще са вторият - на ПП, или третият:

"Притегателната сила на средствата по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) е изключително голяма, тъй като те така (при наличие на Народно събрание и  редовно правителство - б.р.) много успешно биха се разпределили. ... Допирните точки са свързани с конкретна политическа изгода. Предполагам, при ясно договорени параметри и кратка програма какво може и какво не може да върши този кабинет, все пак правителство ще има. В противен случай биха напрегнали твърде много обществените очаквания до степен, до която и те самите да не могат да прогнозират какво ще им се случи".

Според нея ще се намерят допирни точки между политическите формации, като "най-щекотливите ще са свързаните със съдебната реформа и енергийните проекти":

"Въпреки заявките на ГЕРБ и Бойко Борисов ние всички имаме едно наум заради опрасканата правосъдна реформа през 2015 г. Тогава беше постигнат исторически компромис, с който бяха обезсмислени голяма част от предвидените конституционни промени. Сега е много важно кой ще я осъществи и с какво мнозинство. За съдебната реформа е важно да има мнозинство, в което участват тези политически сили, които са безкомпромисни по отношение на това каква трябва да е отчетността на главния прокурор и контролът над него. Това е заложено в Плана за възстановяване - съдебната реформа и борбата с корупцията са част от него и средствата няма да бъдат получени без осъществяването на тези реформи". 

По думите на Емилия Милчева има съществени проблеми, които не се решават, България нищо не прави за хората, които живеят и работят във въглищните централи, които според Зелената сделка ще бъдат затворени в един приближаващ момент. 

Интервюто на Георги Марков с Емилия Милчева в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Храмът "Успение Богородично" в Русе има нужда от ремонт

На празника Голяма Богородица през 1934 г русенци за първи път чуват камбанния звън на храма "Успение Богородично". От 90 години църквата стои на мястото си, но вече има нужда от ремонт. Преди век никой не си е представял, че квартал "Възраждане" на Русе ще бъде един от най-населените, с много жилищни блокове и изключително привлекателен..

публикувано на 02.02.25 в 05:37
Георги Еленков

Има ли у нас почва за въвеждане на споделено родителство след развод?

В момента активно се обсъжда идеята за т.нар. споделено родителство . Това обясни пред БНР Георги Еленков от Националната мрежа за децата.  "Има три входирани законопроекта в НС . Идеята им е да се направи поправка в Семейния кодекс и съдът да постановява и на двамата родители да упражняват родителските права, когато желаят да бъдат титуляри на..

публикувано на 31.01.25 в 09:24
Никола Янков

Никола Янков: Прозорецът за еврозоната се затваря. Политическият ландшафт на Европа се променя

Истинската причина за отлагането на искането на извънреден оценителски доклад от ЕК за еврозоната е, че управляващата коалиция възнамерява да внесе в парламента бюджет с по-голям от 3% дефицит . Това мнение изрази пред БНР икономистът Никола Янков, бивш заместник-министър на икономиката. Той оглавява икономическия екип на "Синя България"...

публикувано на 31.01.25 в 09:23

Протест на таксита в София може да затрудни достъпа до Терминал 2 на летището

Достъпът до "Терминал 2" на летище "София" може да бъде затруднен по обед заради протест на таксиметрови шофьори .  От Националния таксиметров синдикат са недоволни от новата организация на движението , която е в сила от 9-и януари.  Достигането до терминала с кола става вече през бариери, които регистрират номера на колата.  От летище..

публикувано на 31.01.25 в 07:28

Надежда Николчева: Трябва да работим по изграждане на култура за ползването на смартфоните сред учениците

Пълната забрана за използване на телефони в училище няма да ни реши проблема. Това обясни пред БНР Надежда Николчева, зам.-директор на Първа английска гимназия, след като стана ясно, че н ад 16 хиляди ученици са преместени в друго училище в Гърция заради използване на мобилни телефони в клас.  Сред задълженията на учениците у нас, описани в..

публикувано на 29.01.25 в 11:27
Местността „Карандила“ в природен парк „Сините камъни“

Гергина Даскалова: С икономически интереси в "Сините камъни" ощетяваме Европа и света

"Има тенденция за изваждане на територии от природни паркове, както на Витоша и лифтовете, и тя трябва да бъде преустановена. Ние имаме огромно биоразнообразие, сложен релеф, какъвто няма в Европа. След Испания, България е на второ място по биоразнообразие. С тези икономически интереси ощетяваме не само България, но и Европа, и света". Това..

публикувано на 29.01.25 в 10:28

Настъпва Лунната Нова година

Над милиард и половина души по света отбелязват днес началото на Лунната Нова година.  Лунната Нова година зависи от циклите на луната, поради което датата е различна всяка година. През настоящата 2025-а 29-и януари е първият ден от Лунната година на змията. Празникът е известен също като Пролетен фестивал и Китайска Нова година, но се отбелязва не само..

публикувано на 29.01.25 в 05:34