Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Анна Бангеева: Училищата в Украйна са празни, бомбоубежищата под тях - пълни с деца и учители

Снимка: ЕПА/БГНЕС

След въздушните атаки, насочени към енергийната и водна инфраструктура на Украйна, хората в големите градове са на прага на хуманитарно бедствие. Отопление няма, храната и водата хронично не достигат.  Училищата са празни, бомбоубежищата под тях - пълни с деца и учители. За тази ужасна реалност разказва пред БНР украинката Анна Бангеева, която от 9 години живее в Разлог и още в началото на бежанската вълна създаде доброволчески и кризисен център в помощ на сънародниците си.

Малкото останали в страната ни украински бежанци, отново се превърнаха в проблем на българската държава. Дали заради енергийната криза, галопиращата инфлация, политическата безпътица и институционална немощ, първоначалната хуманитарна щедрост се изпари. Хотелите вече не са спасително решение, държавните бази са все още с неизвестни адреси.

А войната там продължава. Около Киев и другите големи градове се затяга обръчът на студа и глада.

Сестрата на Анна Бангеева, Елена, е от тези, които се завърнаха в Украйна, за да продължат мисията си. Тя е директор и преподавател в едно от училищата в Киев. Въпреки тежката ситуация децата продължават да ходят на училище, разделени на три групи. Всяка  от тях по 300 ученика, колкото може да поеме бомбоубежището.

Досега всички са приемали бомбоубежището като място, което спасява живота. Оказва се, че и това не е така, защото въздухът, храната и топлината не достигат, сподели Анна Бангеева.

Въпреки разбирането, че учителите в Украйна са сред най-нужните хора там, Анна се надява скоро да види сестра си в България.

Репортаж на Кети Тренчева в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов еврорегламент за екодизайн може да оскъпи мебелите след 2028 г.

ЕС върви към осъществяване на идеята за кръгова икономика. Вследствие на това от 18 юли е въведен регламент с нови правила за екодизайн на устойчиви продукти , в който мебелите са отбелязани като приоритетен продукт. Регламентът ще започне да се изпълнява не по-рано от 2028 г. Това посочи в интервю за БНР проф. Васил Живков, председател на..

публикувано на 21.08.24 в 10:09
Ангел Стойков

Ангел Стойков: Връзката между висшето образование и бизнеса се скъсява все повече

В процес на публично обсъждане е промяна, която ще позволи на студентите да се обучават дуално, като паралелно работят във фирми под ръководството на ментори и получават възнаграждение за практиката си. Това обясни пред БНР Ангел Стойков, председател на Националното представителство на студентските съвети (НПСС). НПСС от много време..

публикувано на 20.08.24 в 10:39
Проф. Вили Лилков

Проф. Вили Лилков предлага да бъде изграден паметник на инж. Иван Иванов в София

Да бъде издигнат паметник на инженер Иван Иванов в София, предлага общинският съветник от "Синя София" проф. Вили Лилков. Решение за това има още преди 13 години, което до този момент не е изпълнено. Инж. Иванов е кмет на столицата в периода май 1934- 9 септември 1944 година. "Решението е преди повече от 10 години. Паметникът да се..

обновено на 18.08.24 в 07:36

Фотографът Любомир Бенковски - Бенджи спечели най-високото отличие в XI Международен фотосалон Пловдив 2024

Плевенският фотограф Любомир Бенковски - Бенджи спечели най-високото отличие в тазгодишния XI Международен фотосалон Пловдив 2024. Международното жури присъди на Бенджи Златен медал на Международната федерация за фотографско изкуство - FIAP и купата на салона за фотографията „Потоп 1“. Бенджи е добре познат във фотографските среди, работил е за..

публикувано на 18.08.24 в 06:16
Проф. Васил Николов

Проф. Васил Николов: Ще наблегнем на производствения център за сол на Провадия-Солницата

През 2024 та се навършиха 20 години от началото на разкопките на праисторическия солодобивен и градски център Провадия-Солницата (5600-4350 г. пр. Хр.). Започна поредният, двадесети сезон на археологическите проучвания и екипът, ръководен от проф. Васил Николов от Националния археологически институт с музей на БАН е вече на терена...

публикувано на 13.08.24 в 14:56

Вино Сокай и жива бира с чубрица в Трявна

Трявна предлага удоволствия и изкушения, които се простират далеч извън клишето на културния туризъм на малкия възрожденски град.  Тук можете да опитате специа лна селекция вино, произведено в Трявна и специална бира, направена в Трявна. Виното има серия Сокай , посветена на уникалния  женски накит, заради който тревненки са ходели с високо и..

публикувано на 12.08.24 в 15:30
Изглед от Петково

В Родопите тръгват "По стария път на керваните за Беломорието"

"По стария път на керваните за Беломорието" е излет, който правят днес жителите на село Петково и околните села в Смолянско. Местни жители и гостите им вървят по пътя на своите предци, който ги е свързвал преди повече от 500 години със земите на Беломорска Тракия. Много занаятчии, овчари и търговци са изкарвали прехраната са своите..

публикувано на 11.08.24 в 18:24