Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Медицинският университет в Плевен получи статут на изследователски университет

Проф. Добромир Димитров
Снимка: Латинка Светозарова

Медицинският университет в Плевен получи статут на изследователски университет за следващите четири години. Наскоро  научната общност отбеляза 48 години от основаването на висшето училище. То е първото, в което започва англоезично обучение за медици, сега плевенски възпитаници вече работят по целия свят, а интересът към университет нараства с всяка изминала година.  
С какво плевенския университет привлича младите хора – с модерното мислене, защото тук  гледат години напред, за да са най-добре подготвени техните студенти. Придобиването на статут “изследователски  университет“ разширява тези възможности.

"С решение на Министерския съвет от миналата година министерството на образованието започна да оценява всички висши учебни заведения в страната по една много сложна формула от обективни показатели за изследване на влиянието на науката, която правят университетите и тази година бяхме едни от трите класирани университета. Миналата година бяха регистрирани първите 7 изследователски университета. Може да кажем, че медицинския университет в Плевен се намира в топ 10 на университетите в страната, което е голяма оценка, голямо постижение и ние трябва да го защитим", каза за БНР проф. Добромир Димитров, ректор на Медицинския университет.
Той обясни, че университетът се намира на добро ниво в научно-изследователската дейност.

"Най-важните научно-изследователски проекти и научно-изследователски области са свързани с персонализираната медицина, телемедицината, роботиката, инвазивната хирургия, фокусираната ултразвукова хирургия, изследвания в областта на патологията, имунологията. Това са съвременни области на медицината и медицинската наука, които се развиват с бърза скорост".

Според проф. Добромир Димитров научния капацитет на университета трябва да бъде повишен с 20 процента през следващите три години.

"Много ми се иска да завишим нивото на научните изследвания, които се правят и да повишим интернационализацията на Университета с международни партньори".

Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В смолянското село Арда ремонтират храма изцяло с дарения

150-годишната църква "Св. Николай Чудотворец" в смолянското село Арда се ремонтира изцяло с дарения. На Никулден там ще отбележат тържествено годишнината от първата служба в храма. "Решихме да не се затрие тая реликва . Хората имат голяма отзивчивост за такива неща и даряват. Има над 80-90 дарения , стабилни суми", разказва пред БНР Никола..

публикувано на 05.11.24 в 10:10
Боян Петев

Боян Петев, един от основателите на Български клуб по волейбол гост в "Америка - илюзии и реалности"

От 5 години в Чикаго работи Български клуб по волейбол. Боян Петев, Стоян Славов и Симеон Младенов са основателите и собствениците на Българска волейболна академия във ветровития град. В 58-ми епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности" гост е Боян Петев , единият от основателите  на   волейболния клуб. "Беше страхотно да бъда..

публикувано на 04.11.24 в 11:37
 Музей

250 предмета от античността и Късножелязната епоха до днес в историческия музей в Търново

65 дарители са предоставили на Регионалния исторически музей във Велико Търново през последната година около 250 предмета от античността и Късножелязната епоха до наши дни .  Сред тях са родословно дърво на Васил Левски , колекцията от 120 медала, грамоти и снимки от състезателя по стрелба с лък Петьо Кишев, бригадирски униформи, снимки на..

публикувано на 03.11.24 в 08:15

Учителката Тотка Георгиева дари гоблен с образа на светите братя Кирил и Методий на Клисурския манастир

Гоблен на светите братя Кирил и Методий подари на Клисурския манастир бившата учителка от Берковица Тотка Георгиева. 37 години Тотка Георгиева е била учителка. От дълго време тя се занимава с изработката на гоблени, които бе подредила в изложба в Берковица. Гобленът на братята Кирил и Методий изработила за месец и половина. 52 000 маниста с 44..

обновено на 03.11.24 в 05:30

Патриарх Даниил: С Божията помощ да преодоляваме всички изпитания на времето

Българският патриарх Даниил отслужи Патриаршеска литургия в столичния храм "Света Неделя", където бяха изнесени за поклонение мощите на сръбския крал Стефан Милутин.  Стефан Милутин e сред най-тачените сръбски владетели, царувал  45 години ( от 1275 г.), запомнен с благотворителност и със строителство на църкви и манастири. Днес от храма..

обновено на 03.11.24 в 05:28

Нестинарите - кой има право да влиза в огъня?

Нестинарството е една от традициите, с която ние изключително много се гордеем. През 2009 г. ритуалът е включен в Списъка на ЮНЕСКО за нематериалното културно наследство и в Националната представителна листа на нематериалното културно наследство "Живи човешки съкровища - България" .  Тайнственият обред , за чиито корени продължава да се..

публикувано на 01.11.24 в 13:41
Отец Андон Шавулев

Отец Андон Шавулев: Когато няма грижа, тревопасните намаляват, хищниците се увеличават

В Рубриката "Горещи сърца" ви срещаме със свещеника от благоевградския храм "Въведение Богородично" отец Андон Шавулев .  Неговата проповед излиза от стандартите на църковните книги , за да влезе в душата на човека, потърсил общение с Бога .  Свещеникът е само посредник в това тайнство , казва отец Андон и определя себе си..

публикувано на 29.10.24 в 10:25