Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Референдум за еврото – възможен ли е?

Референдуми по клаузи от международни договори, каквато е въвеждането на еврото у нас, могат да бъдат проведени преди ратификацията на самите договори, обясни в подкаста „На всяка цена“ Юлиана Николова, директор на портал „Европа“. Темата стана все по-актуална заради обявеното намерение от политическа партия „Възраждане“ да събира подписи за подобно допитване до народа. „Референдум за еврото трябваше да бъде проведен още преди ратификацията за членството ни в Европейския съюз. Тогава обаче политическата ситуация беше такава, че нямаше време. Ако го бяхме провели тогава, щяхме да получим огромна подкрепа“, коментира Николова, според която в повечето европейски държави се е случило точно това. Тя е убедена, че допитване, в което е поставен въпросът за срок за въвеждане на еврото или готовност на страната ни за подобна стъпка, също не би било юридически издържано.  

Ползите от еврото (извън икономическите и финансовите) 

Приемането на България в Шенген и в еврозоната са завършекът на европейската интеграция на страната ни, коментира още Николова. По думите й хората забравят какви са били показателите на икономиката на България в годините преди влизането в Европейския съюз. „Можехме да догонваме останалите страни по-бързо“, заяви тя и припомни, че в началото на процеса Румъния е била далеч зад нас, а сега именно тя изпреварва България. Причината е, че там са успели да вземат редица трудни политически решения, които у нас са се оказали невъзможни. Най-яркият пример е борбата с корупцията и върховенството на закона.  

Според Юлиана Николова, икономическите и финансовите ползи също са съществени, най-малкото от гледна точка на спад на лихвите (по кредити за физически лица и бизнес) и по-добрите възможности за дългово финансиране на държавата. Това отваря и много по-големи бизнес възможности, убедена е Николова.  


Дългата ръка на Кремъл в антиевро реториката  

Защо толкова много хора се страхуват от въвеждането на еврото? „Заради пропагандата“, отговаря кратко Николова. Тя припомни, че за разлика от германската конституция преди въвеждането на единната европейска валута (където дойче марката е била описана като официална валута), подобен запис за българския лев няма. „Марката изчезна от германската конституция с приемането на еврото“, допълни Николова.  

Помолена за коментар дали в основата на „пропагандата“ е дългата ръка на Кремъл, защото приемането в еврото задълбочава европейската ни интеграция и ни отдалечава от московското влияние, тя заяви: „При положение, че тези послания се отправят на фона на руското знаме в момент, когато Русия е общопризната за агресор“. Николова припомни, че профилът на хората, които проявяват скептицизъм спрямо въвеждането на еврото изключително много съвпада с този на хората, които не вярват във ваксините срещу ковид, защото смятат, че ще бъдат „чипирани“. 

Всички епизоди на "На всяка цена" ще намерите:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Директор на столично училище: Имаме финансови резерви, ще увеличим заплатите

В столичното 51. СУ "Елисавета Багряна" ще бъдат вдигнати заплатите, тъй като има финансови резерви , заяви директорът Асен Александров в интервю пред БНР. Председателят на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета на България Диян Стаматов, директор на софийското 119 СУ "Акад. Михаил Арнаудов", бивш зам.-министър на МОН..

публикувано на 17.01.25 в 13:58
Председателят на Комисията за регулиране на съобщенията Иван Димитров

КРС: Няма мобилен оператор - монополист за 2024 г.

За 2024 г. няма мобилен оператор, който да е монополист , т.е. да има 50 и над 50% участие на пазара и той да диктува цените на този пазар. Това заяви пред БНР председателят на Комисията за регулиране на съобщенията Иван Димитров. По думите му се правят регулярни проверки на мобилните оператори за това дали някой не се държи като монополист..

публикувано на 16.01.25 в 09:40

Венци Мицов: Партиите продават страх, а не решение на въпросите

" Зарът е хвърлен, дюшешът е излязъл. Скоро можем да пием благата ракия. Доколкото разбрах, са се прегърнали четирите формации, които теоретично би трябвало да нямат абсолютно никакви допирни точки ".  Това е коментарът на музиканта и бивш политик Венци Мицов относно очакваното правителство между ГЕРБ-СДС, БСП, ИТН с подкрепата на ДПС - Доган...

публикувано на 15.01.25 в 12:19
Кризисен център за бездомни в

15 са свободните места в центровете за временно настаняване на бездомни в София

3 са центровете за временно настаняване на бездомни хора на територията на София. Капацитетът им е 510 места, като към момента има 15 свободни . Това заяви пред БНР Мина Йовчева, директор на Дирекция "Социални услуги за деца и възрастни" в Столичната община. Тя уточни, че центровете се използват целогодишно . По думите ѝ всеки ден, дори в..

публикувано на 15.01.25 в 09:51

90 битови пожара от началото на годината

На повече от 120 сигнала през изминалите 2 денонощия са реагирали служителите на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението". Типично за този период от годината има доста битови инциденти, свързани основно с използването на отоплителни уреди , заяви пред БНР главен инспектор Йото Василев, началник сектор "Държавен..

публикувано на 14.01.25 в 14:22

Диян Стаматов: Да не се удължава учебната година

Не трябва да бъде увеличавана продължителността на учебната година , заяви пред БНР Диян Стаматов - директор на 119 училище в София, бивш заместник образователен министър и председател на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета. За него е наложително да се въведе национална регулация по отношение на използването на различни..

публикувано на 13.01.25 в 11:35
Кирил Вътев

Кирил Вътев: Продоволствената независимост трябва да е национален приоритет

Темата за продоволствената независимост на България трябва да е водеща и да е национален приоритет.  Това е мнението на бившия земеделски министър Кирил Вътев, който пред БНР разказа за предстоящата кръгла маса в УНСС "Достъпът до пазара за българските производители по агрохранителната верига".  " Всички производители трябва да осмислят..

публикувано на 13.01.25 в 10:01