Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Андрей Захаров: За избягалите от Русия журналисти е мисия да работят извън страната

Да не вярваш на властта в Русия означава излизане от зоната на комфорт, казва руският журналист

Снимка: ЕПА/БГНЕС

За избягалите от Русия журналисти е мисия да работят извън страната.

Това каза пред БНР руският разследващ журналист Андрей Захаров, който ще се включи в днешната конференция "Новите фронтове във войната". Захаров работи за руската секция на BBC.

"Ние поемаме тези рискове - да наричаме войната война, да говорим за тази война. Четат ни в "Телеграм", гледат видеата ни в YouTube. YouTube не е блокиран и няма да бъде блокиран засега, защото това е голям проблем от техническа гледна точка и хората използват VPN. Аз написах за корупцията в руската армия преди няколко седмици. Тази статия беше прочетена от 600 000 души", посочи той.

Захаров е обявен за чуждестранен агент от Руската федерация. По думите му първоначално това е изглеждало като наказание, но сега вече е като награда.

"Трябва да слагаш навсякъде, където пишеш, голям надпис, че си чуждестранен агент, и да изпращаш отчет на всеки три месеца колко пари имаш и за какво си ги изхарчил. Ако не го правиш, могат да те глобят. Не може да не го следваш, ако живееш в Русия. Официално ти казват, че ти си враг на народа", обясни той.

Захаров има интерес към семейството на руския президент. В едно от разследванията му става дума за трета негова дъщеря.

"През 2020 г. все още беше възможно да правиш разследване за Путин в Русия. След това станах чуждестранен агент и все още исках да живея и работя там. Но 2 или 3 седмици след това забелязах, че ме преследват. Бях уплашен. Тогава избягах сам през Киргизстан, след това дойде семейството ми (съпругата му е българка – бел. ред.)", разказа в предаването "Преди всички" журналистът.

Според руския журналист подготовката за войната в Украйна е започнала още преди няколко години със събитията около Навални, който е бил отстранен, за да няма силен опозиционен лидер. Последвало е въвеждането на категорията "чуждестранен агент".

Да не вярваш на властта в Русия означава излизане от зоната на комфорт и да изпаднеш в малцинство, подчерта Андрей Захаров.

"Това е сложно. То е част от нашето колективно несъзнавано." 

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

платена публикация
Само за месец близо 10 000 деца преминаха обучения по пътна безопасност в националната кампания „Пресичам безопасно с TEDI”

Близо 10 000 ученици от първи до трети клас преминаха обучения за основните правила за пътна безопасност с националната кампания „Пресичам безопасно с TEDI “. Финалът на кампанията, която стартира в началото на октомври,  беше с открит урок в столичното 119 СУ „Акад. Михаил Арнаудов“.В него първокласници придобиха ценни знания от представители..

публикувано на 08.11.24 в 12:39

Василена Винченцо: Много е сложно оцеляването на независимите пространства

Стартира DMS кампанията за спасяване на YALTA ART ROOM - пространство за независим театър. Организаторите повдигат темата за финансирането на театралния независим сектор. "Не сме пред закриване. Дълго време странях от думите "спасите" и се опитвах да избегна организирането на кампанията на DMS. Но ситуацията, уви, се оказва такава, че рано..

публикувано на 08.11.24 в 10:38

Плевен: Някои вече не помнят какво е да имаш редовно вода

Все повече домакинства вече не си спомнят какво е да имаш редовно вода. Затова днес министрите на регионалното развитие и благоустройството - инж. Виолета Коритарова, и на околната среда - Петър Димитров, се срещат в МРРБ с областния управител на Плевен Николай Абрашев и кмета на града Валентин Христов.  Петър Димитров и Виолета Коритарова ще..

публикувано на 07.11.24 в 10:46

Във Вълчедръм не искат перки. Събрали са подписи за референдум

Жители на Вълчедръм се събраха, за да потвърдят искането си за местен референдум относно изграждането на ветрогенераторен парк в местността Златията. Събрани са над 700 подписа. Общинският съвет отказа референдум . Областният управител върна решението за преразглеждане , а заседанието е друга седмица.   В края на март инвеститор поиска да..

публикувано на 07.11.24 в 08:50
Стефан Манов

Стефан Манов: В над 50% от СИК преброяването на гласовете не е по указанията на ЦИК

След най-тъмните избори в най-новата история - април 2023 г., сега имаме разлика в отчетените гласове. Дори в решението на ЦИК контролите не се връзват . Това заяви пред БНР Стефан Манов от Обществения съвет към ЦИК. Притеснителни са системните дефицити в изборната практика , смята той. Общественият съвет към ЦИК със становище за..

публикувано на 06.11.24 в 10:04
Исторически парк

Доц. Велислава Петрова: Още не сме осъзнали какво беше построено като исторически наследства

" Още не сме осъзнали какво се случи на този фронт и какво беше построено като исторически наследства ". Това заяви пред БНР доц. Велислава Петрова от Софийския университет "Св. Климент Охридски" преди днешната дискусия във Факултета по журналистика и масова комуникация за явлението "Исторически парк". "Тази връзка между политика и популярна..

публикувано на 06.11.24 в 09:50

Туризмът след бедствието във Валенсия

Туристите, които са записали екскурзии до Валенсия, не се отказват от пътуването си въпреки първоначалните притеснения след наводнението в областта . Това заяви в интервю за БНР Кирил Стамов - управител на туроператорска фирма, която води туристи от България в Испания и има туристически програми за Валенсия.  "Въпреки настоящата ситуация във..

публикувано на 05.11.24 в 11:36