„Създаване на творческа лаборатория предвиждаме в 4 направления – хоровото изкуство, изобразителното изкуство, творческото писане и традициите. И новите творчески пространства на читалището – така наречените интерактивни детски кътове за четене със съответните работилници, наречени „Книжни духове“. Ще се създаде ново пространство за дигитална сцена, която сме нарекли „Надежда“. Участието в тези ателиета ще бъде безплатно“, разказа арх. Колева.
Секретарят на читалище „Съгласие 1869 г.“ Мая Паскова участва активно в създаването на културни инициативиОт десетилетия към читалище „Надежда“ работи клуб по Битва култура, обединяващ майсторките на плетивата и везбата. Старите търновски майсторки ще предадат уменията си на децата, разказа председателят на клуба историкът Павлина Владева:
„Ще има една приемственост между нашите жени, които ще предават занаятите, които владеят, и изкуствата, които са свързани с различните празници. Тези ателиета ще бъдат по плъстене на жива вълна, българска шевица и плетива на една кука“.
С изделията на децата в ателието по традиции ще бъде направен и благотворителен базар, каза още Павлина Владева.
От читалище „Надежда“ канят за всяко от ателиета за безплатно обучение поне по 14 деца и още 30 за детския фотоклуб, поясни читалищният секретар Виолета Белчева:
„Графикът на ателиетата е плаващ. Започваме с хорово изкуство до края на годината. След това започва изобразителното изкуство в рамките на два месеца и половина. След това започваме творческото писане. На финала завършваме с ателиета „Традиция“ през април, май и юни“.
Няма ограничения за децата и те могат да се запишат за няколко ателиета.
Заниманията по хорово пеене в читалище „Надежда“ ще се водят от диригента на хоровете „Търновград“ и „Царевец“ маестро Диян Диханов. Хоровото изкуство в България съществува още от създаването на читалищата, затова и целта на ателието е да привлече млади хора от музикалните паралелки в града, които да научат повече за този музикален жанр, обясни маестро Диханов:
„Най-големият проблем е подмладяването на тези състави, защото в годините се оказва, че младите хора много трудно се приобщават към това самодейно изкуство. Хубаво е, че с този проект ще направим връзки с млади хора. Идеята е да се свържем с музикалните паралелки на училище „Емилиян Станев“ между 7 и 9 клас, да разпространим идеята за хоровото изкуство и самодейното изкуство и едновременно с това да направим с тях продукт – песен, с която да участват младите хора на заключителния концерт на 8 юни“.
В три групи от по десет деца ще се осъществява практиката в новата дейност към читалището – Детски фотоклуб, разказа Марина Чамуркова, един от изявените търновски фотографи с дългогодишен опит. Вече са подадени първите заявки от децата, които задължително ще трябва да снимат с фотоапарат, а не с телефона си. По два часа дневно децата ще снимат и ще анализират своите творби, под нейното менторство. На две неща искам да науча децата, казва Марина Чамуркова – на културата на детайла и на подробностите от пейзажа.
„За мен фотографията се учи в процес на работа. Колкото повече се снима, колкото повече се работи и има критика, която да надгражда материала, който е заснет в началото, така се получават нещата и човек се учи. През цялото време ще се снима и ще се критикува, докато накрая стигнем до някакъв резултат за изложба“.
Заниманията по рисуване ще се водят от художника Илиян Христов. Ментор на децата по творческо писане ще бъде литераторът Бисера Дживдерова.
Всички изяви на отделните клубове ще бъдат популяризирани в дигиталното пространство, както и в медиите, предвиден е и филм, направен със закупена по проекта техника. През юни следващата година, когато читалище „Надежда“ ще отбележи 154 години от своето основаване, участниците ще се включат в концерт и изложба, където ще представят своето творчество.
Репортажа можете да чуете и звуковия файл.
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..
Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево. Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..
От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..
Специален юбилеен печат по повод 170 годишнина от създаването на библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен бе изработен, след конкурс сред учениците в Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“. Конкурсът спечели Ивайла Дженева, 12 клас, специалност "Рекламна графика". С юбилейния знак ще бъдат подпечатани всички книги,..
Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи. БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник . За да отбележим тази..
Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът..
Има преподреждане на политическите съюзи . С тази констатация започна анализа си на политическата обстановка в страната социологът Андрей Райчев и..
Кметът на Варна с писмо до председателя на НС заради грубо отношение на ПП "Възраждане"